שתף קטע נבחר

נתניהו: ליברמן הוליך שולל, הוא חלק מהשמאל

ראש הממשלה בהתבטאות ראשונה: "הציבור בחר בי. ליברמן רצה להפיל את הממשלה הזאת כדי לקושש כמה קולות, הוא לא יצליח". ליברמן: "הולכים לבחירות כי נתניהו סירב לקבל את הצעת ישראל ביתנו. לא נהיה בממשלת הלכה"

   

 

לאחר ההצבעה ההיסטורית הלילה (ד') שבסיומה פוזרה הכנסת ה-21 חודש לאחר שהושבעה, ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף את יו"ר ישראל ביתנו ביציאה מהמליאה: "ליברמן לצערי הוליך שולל את המצביעים שלו, לא הייתה לו שום כוונה מהרגע הראשון לבצע את מה שהוא אמר".

 

נתניהו המשיך: "הוא הציב דרישה ועוד דרישה, וכל פעם שהדרישה שלו הייתה נענית היה מעלה דרישה חדשה. בהתחלה לא הבנתי את זה, החרדים התחילו, הלכו לקראתו. ואחר כך הוא טען שהליכוד לא גמר עם המפלגות. קשקוש. גמרנו עם כולן. כשכחלון אמר סיימנו את ההסכם אבל אני לא רוצה לחתום לפני ליברמן, היה לנו 60 ויחד איתו 65. הוא לא התכוון להגיע להסכמות. הוא רצה בצורה הכי ברורה להפיל את הממשלה הזאת משיקולים של לקושש כמה קולות, כך הוא חושב, הוא לא יצליח".

 

 

רה
רה"מ בנימין נתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי )
 

נתניהו טען כי ליברמן כבר לא שייך למחנה הימין: "אביגדור ליברמן גורר את המדינה פעמיים לבחירות בגלל גחמות אישיות .זה פשוט לא יאומן. ליברמן עכשיו הוא חלק מהשמאל. אתה נותן לו קולות לימין והוא לא נותן את קולו לממשלת הימין. זה מה שאנחנו רואים. הוא מפיל ממשלות ימין. אני אומר לכם לא יאמינו לו כי מבינים את הטריק".

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ התייחס לתוצאות ההצבעה: "זהו בוודאי רגע מאוד מעניין תקשורתית אבל לא מרגש מבחינה אזרחית. במקום להקים ממשלה, כל דבר זה להטוט, מפעילים סעיף בחוק, מפזרים את הכנסת ומחזירים את המדינה לשלושה חודשים מטורפים עם מאות מיליוני שקלים שבמקום שיושקעו בבתי חולים, זקנים, ניצולי שואה או בכל דבר אחר הם יושקעו פעם נוספת בבחירות, כל זה קורה בגלל שתי מילים: מבצר משפטי. אין שום סיבה אחרת".

 

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שהתבצר בעמדתו בעניין הגיוס לאורך המשא ומתן הקואליציוני, אמר בכניסה למליאה כי "מדינת ישראל, לצערי, הולכת לבחירות בגלל סירובו של נתניהו לקבל את הצעת ישראל ביתנו ולהצביע על חוק הגיוס במתכונת המקורית.

 

רה
רה"מ בנימין נתניהו וישראל כץ(צילום: יואב דודקביץ')

אביגדור ליברמן (צילום: יואב דודקביץ')
אביגדור ליברמן(צילום: יואב דודקביץ')

מליאת הכנסת ברגעי ההצבעה (צילום: יואב דודקביץ')
מליאת הכנסת ברגעי ההצבעה(צילום: יואב דודקביץ')

אביגדור ליברמן (צילום: אלכס קולומויסקי )
אביגדור ליברמן(צילום: אלכס קולומויסקי )

"הסכמנו שהח"כים החרדים לא ישתתפו בהצבעה, וכל הצעות הפשרה נועדו למשוך את הזמן ולמוסס את החוק. מדובר בכניעה לחרדים. אנחנו שותפים לממשלת ימין אך לא נהיה שותפים לממשלת הלכה", אמר ליברמן. הוא ציין כי "החוק נועד למנוע גיוס כולל של חרדים בגלל החלטת בג"ץ, ואנחנו נמצאים במצב הזה לא בגלל מהות, עיקרון או הישגיות, אלא עניין טכני ומשפטי בלבד. על זה אנחנו הולכים לבחירות".

   

 

זמן קצר לפני כן נתניהו כינס את מפלגת הליכוד ואמר כי גם "ברגע זה ממש נעשה ניסיון למניעת בחירות". נתניהו פנה ברגע האחרון למפלגות החרדיות ולישראל ביתנו עם הצעת פשרה לחוק הגיוס, לפיה החוק המקורי יעלה כלשונו לאישור מחדש על-ידי מליאת הכנסת, ולאחר מכן יעלה לקריאה שנייה ושלישית בהסכמה משותפת.

 

 

יו"ר ש"ס אריה דרעי אמר לחברי מפלגתו: "ביקשתי סליחה מנתניהו על ששכנעתי אותו במשך חודש להכניס את ליברמן לממשלה. נתניהו אמר לי כל הזמן שליברמן פועל באופן אישי נגדו ולא ייכנס, ולצערי רה"מ צדק". גם באיחוד מפלגות הימין השלימו עם הבחירות ומסרו כי יצביעו בעד פיזור הכנסת "מתוך אחריות ציבורית לעתיד מחנה הימין" - ויקימו את מטה הבחירות מיד לאחר ההצבעה.

 

הבחירות חדשות ייערכו ב-17 בספטמבר, 161 ימים בלבד אחרי הבחירות הקודמות. בהצעת החוק לפיזור הכנסת בקריאה שנייה ושלישית תמכו 74 חברי כנסת, 45 התנגדו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים