שתף קטע נבחר

עסקת ענק לתשובה: דלק תרכוש את פעילות שברון בכ-1.65 מיליארד דולר

קבוצת דלק זכתה במכרז בינלאומי ותרכוש את הפעילות של ענקית האנרגיה שברון בים הצפוני. בכך תהפוך דלק מחברת אנרגיה שעיקר פעילותה בישראל לחברת אנרגיה בינלאומית

קבוצת דלק זכתה במכרז בינלאומי ותרכוש את הפעילות של ענקית האנרגיה שברון בים הצפוני ב-1.65 מיליארד דולר. העסקה צפויה להפוך את קבוצת דלק בבעלות יצחק תשובה מחברת אנרגיה שעיקר פעילותה בישראל לחברת אנרגיה בינלאומית.

 

עוגן בחו"ל: דלק במגעים לרכוש מאגרי גז משברון

תשובה מתרחב: דלק תשקיע מיליארד דולר במאגר נפט במקסיקו

נחתם: דלק מוכרת את אחזקותיה בהפניקס תמורת 1.6 מיליארד שקל

 

הידיעות על התמודדות במכרז לרכשית נכסי הנפט של שברון התפרסמו לפני כחודש וזאת מבלי לקבל אישור רשמי מצד הקבוצה. הבוקר כאמור דלק מדווחת שחברת הבת אית'קה, שעיקרה חיפוש והפקת גז ונפט, חתמה על רכישת "עשרה שדות נפט וגז מפיקים ורישיון אקספלורציה". לפי דלק, הנכסים מכילים כ-131 מיליון חביות נפט ופוטנציאל משני להפקה של עוד 45 מיליון חביות נפט, עם קצב הפקה יומי של כ-60 אלף חביות ביום.

יצחק תשובה, הבעלים של קבוצת דלק (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יצחק תשובה, הבעלים של קבוצת דלק(צילום: גיל יוחנן)

דלק מחדדת ש"להערכת איתקה, השלמת העסקה צפויה לייצר לאיתקה EBITDA של כמיליארד דולר בשנה הקרובה". פרט לנכסים שנרכשו, דלק תקבל לחזקתה כ-450 עובדים שמשובצים שם בפעילות הפקת הנפט, כמו גם "נכסי נפט היסטוריים לא פעילים הנמצאים בתהליך נטישה", שדלק תהיה אחראית לעלויות שירשמו שם, אם וכאשר.

 

היקף העסקה הוא כשני מיליארד דולר, ממנו דלק תקזז מזומנים שהצטברו שם בהיקף של כ-350 מיליון דולר, מה שכאמור מביא את שווי העסקה נטו לכ-1.65 מיליארד דולר. דלק תממן את העסקה באמצעות הלוואות מקונסורציום בנקים בינלאומי ומקורות עצמיים של אית'קה, לרבות הלוואת גישור בהיקף של כ-700 מיליון דולר, ומעריכה כי תכסה את ההלוואות תוך חמש שנים.

 

העסקה כולה עוד דורשת אישורים רגולטוריים מצד השלטונות באנגליה, ודלק הציבה יעד של תשעה חודשים להשלמתם. ככל שלא ירשמו שינויים, דלק משיגה דריסת רגל משמעותית מבחינתה לקראת העברת פעילות הגז והנפט ללונדון. המהלך הוכרז רק לפני כחודשיים והרכש החדש יעשיר את הפרוטפוליו של דלק לקראת העברת הפעילות של מאגרי לווייתן ואפרודיטה הקפריסאי מעבר לים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים