שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  האיש שהמציא את המטבע הטבעוני הראשון
  לאייזיק תומאס - חרדי שחזר בשאלה, הפך ליזם נדל"ן מצליח ונהיה טבעוני - היה רעיון מהפכני: לחבר את 300 מיליון הטבעונים בעולם לרשת חברתית שבמרכזה מטבע דיגיטלי. אחרי שגייס תמיכה של סלבס כמו ברון מ"משחקי הכס" והוציא לדרך את Vegan Coin, הוא טוען בתוקף שלא מדובר בקמפיין שיווקי בלבד: "לא נאכזב את הקהילה, זה יהיה אחד המטבעות החזקים בעולם"

  300 מיליון טבעונים יש בעולם. רבים מהם צעירים, משכילים ובעלי הכנסה גבוהה מהממוצע. למה לא לחבר ביניהם לרשת חברתית חובקת עולם שבמרכזה מטבע דיגיטלי משותף? זאת בדיוק המחשבה שבערה במוחו של אייזיק תומאס, היזם הצבעוני שמאחורי Vegan Coin, המטבע הטבעוני הראשון בעולם.

   

   

  "אומה חזקה עם כלכלה חזקה צריכה מטבע חזק, אנחנו חייבים את המשולש הזה", הצהיר תומאס בכנס שהתקיים לאחרונה במשרד עורכי הדין הרצוג פוקס נאמן. מי שציפה לאירוע מעונב עם אנשי עסקים בחליפות אפורות ועניבות ללא ספק הופתע: זה היה אירוע צבעוני עם פסיפס אנושי של טבעונים, בנקאים, הייטקיסטים וגם חרדים. מי שניצח על כולם, עם חולצת כדורגל ברזילאית והרבה חזון טבעוני בעיניים היה היזם, שלא לומר הגורו, תומאס.

   

  אייזיק תומאס (צילום: אורי דוידוביץ')
  מטבע חזק לאומה חזק. אייזיק תומאס(צילום: אורי דוידוביץ')
   

   

  Vegan Nation קוראים למיזם הגדול של תומאס. אומת הטבעונות הזאת עומדת על שלוש רגליים: רשת חברתית שמחברת בין כל חברי הקהילה - פייסבוק טבעוני אם תרצו; מערכת Food Sharing (שיתוף מזון) שתאפשר לטבעונים לבשל ולארח אלה את אלה – מעין תחליף ל-Airbnb; ופלטפורמת סחר אלקטרוני שתאפשר לעסקים טבעוניים למצוא את לקוחותיהם בכל העולם - האמזון הטבעוני הראשון. וזאת המנה העיקרית: כיאות לאומה של 300 מיליון בני אדם עם כוח כלכלי רב-עוצמה, Vegan Nation צריכה מטבע שישמש את כל השותפים לכלכלה הזו. כאן נכנס לתמונה המטבע הטבעוני הראשון בעולם.

  הנפקת המטבע המבוזר (ICO) נמצאת עכשיו בעיצומה, ואם אתם בעניין תקבלו שני Vegan Coin על כל דולר שתשלמו. בסך הכל מבקש תומאס לגייס 60 מיליון דולר, שלדבריו יושקעו כולם בפיתוח הכלים והרחבת הקהילה של ה-Vegan Nation.

   

  אבל למה בעצם אומת הטבעונים צריכה מטבע משלה? כדי להקים רשת חברתית ומערכת שיתוף מזון וסחר אלקטרוני אפשר לגייס כסף ממשקיעי הון סיכון או בגיוס המונים, ולהשתמש במטבע הדולר הישן והטוב. בעולם מטבעות הקריפטו היו כבר הרבה מצגי שווא וקריסות קולניות אחרי הבטחות מרהיבות. יש שיאמרו שכדי להצליח בהנפקת ICO אתה צריך לבנות קהילה, אמון והייפ. ואולי זה כל הסיפור של Vegan Nation. יכול להיות, אבל חייבים לומר שתומאס בהחלט מצליח לשכנע שהחלום שלו אמיתי.

   

  "היום הוא היום שבו אהפוך לטבעוני"

  הסיפור שלו יכול לשמש בסיס לסרט הוליוודי: חרדי מירושלים, בן למשפחה עם עשרה אחים שיצא בשאלה, היגר לארה"ב, הפך ליזם נדל"ן מצליח ונהיה טבעוני. מי שהיה בליין ואירח אינספור מסיבות ברביקיו מספר כיצד בבוקרו של יום אחד הוא פשוט אמר לעצמו "היום הוא היום שבו אהפוך לטבעוני". הרעיון להקמת קהילת הטבעונים נולד בערבו של יום טיול בהרי האלפים, כשחיפש עם זוגתו מקום לאכול והבין שמסעדות טבעוניות אין בנמצא. המחשבה שחלפה בראשו הייתה: בוודאי יש כאן מאות טבעונים שהיו שמחים לארח אותנו אם רק הייתי יודע איך להגיע אליהם. מה שחסר היה רק Google Maps של טבעונים. כך נולדה Vegan Nation.

   

  אייזיק תומאס (צילום: אורי דוידוביץ')
  ויתר על הברביקיו לטובת הטבעונות(צילום: אורי דוידוביץ')

   

  שאפו על רעיון הקמת רשת הטבעונים הבינלאומית, אבל למה היא צריכה מטבע קריפטו משלה?

  "הסיבה להנפקת המטבע אינה רק גיוס המונים כמו במטבעות אחרים. אני באמת מאמין שיש ערך אמיתי במטבע הטבעוני. קודם כל, רוב השטרות בעולם מודפסים עם שומן של בעלי חיים, כך שכסף הוא הדבר הכי לא טבעוני בעולם. דבר שני, זה באמת מטבע אידיאולוגי שנותן שקיפות פיננסית ולטבעונים שקיפות זה הדבר הכי חשוב. כשמשהו שקוף אנשים מתנהגים אחרת ולכן כל העולם הולך לכיוון של מטבעות דיגיטליים ואין כמו הקהילה הטבעונית שרוצה לייצר שקיפות של למה משמש הכסף שלה".

   

  ההיסטוריה של הקריפטו מלמדת אותנו על הרבה הייפ וסיסמאות שנועדו לדרבן משקיעים, שלא לדבר על הונאות והפסדים . איך יידעו הטבעונים ש-Vegan Coin הוא הדבר האמיתי?

  "הסיפור אצלנו שונה. זה התחיל מרעיון ה-Food Sharing והמשיך לבניית קהילה שלמה עם רשת חברתית ומסחר טבעוני. החלק האחרון, שלדעתי היום הוא הכי חשוב, היה כשאמרנו שאם אנחנו מאחדים את הטבעונים, אז אין קבוצה שיותר מתאימה יותר מהם לאמץ מטבע חדש. יש מלא הנפקות קריפטו, אבל כאן מדובר בקהילה אקטיביסטית שבנויה על ערכים ואידאולוגיה משותפת, והמטבע יהיה החלק שיחבר את הכלכלה שלהם ביחד".

  תומאס, יש לציין, הצליח לגייס שחקני חיזוק מרשימים למדי. ב-Vegan Nation תומכים כוכבים הוליוודיים כמו ג'נה דוואן ("סטפ אפ") וג'רום פלין (ברון מ"משחקי הכס") ובדירקטוריון לוקחים חלק אנשי עסקים כמו לירון לנגר (חממת נילסן), רון לובש (קרן מרקסטון), אדם סנוקל (גרינברג טראוריג) ודודו רינג (איטורו, קולו, 888). והייתה גם מיקי חיימוביץ', עד שפרשה לטובת הפוליטיקה. בניהול החברה שותפים אלכס משינסקי (צלסיוס) ומייקל שטראוס (דיקאן בית הספר למינהל עסקים של ישיבה יוניברסיטי בניו יורק).  

   

  לשלם למוסכניק הטבעוני עם Vegan Coin

  תומאס מספר שבימים אלה פיתוח המערכת נמצא בעיצומו, האפליקציה נמצאת בתהליכי הרצה אצל מאות משתמשים, רשת שיתוף המזון כבר עובדת ולקראת הפעלת פלטפורמת הסחר הטבעוני הצטרפו לרשת 2,500 בתי עסק בעולם שהתחייבו לקבל תשלומים באמצעות Vegan Coin. בין השאר יש שם מסעדות, בתי מלון, מורים ליוגה, חדרי כושר, אמנים, רופאים, עורכי דין ואפילו מוסכניק טבעוני בממפיס, טנסי. החל מסוף הקיץ המטבע יהפוך לסחיר והכלכלה הזו תתחיל לעבוד.

   

  מיקי חיימוביץ' וג'רום פלין (צילום: אבי מועלם, HBO)
  מיקי חיימוביץ' וג'רום פלין. התאהבו ב-Vegan Coin(צילום: אבי מועלם, HBO)
  בינתיים, בצעד ערכי - ויש מי שיגידו שיווקי - תומאס חכר כמה מאות דונמים של יער גשם בברזיל כדי למנוע כריתה ולהרחיב את שטחי המרעה. התשלום לבעלי הקרקע נעשה, איך לא, ב-Vegan Coin. עם הפרופיל הציבורי העולה בברזיל הוא חתם הסכמי חסות עם ארבע קבוצות כדורגל בברזיל, אחת מהן קבוצת נשים. מימון החסות, אתם יכולים כבר לנחש, נעשה באמצעות Vegan Coin. בימים הקרובים הוא אמור לצאת לברזיל להשקת שיתוף פעולה עם התאחדות הכדורגל המקומית לתמיכה בליגת ה-Green Cup שנועדה לעורר את הציבור להצלת יערות האמזונס. גם מימון הליגה הירוקה, איך לא, ייעשה באמצעות המטבע הטבעוני.

   

  ארה"ב, אירופה, ברזיל, בשביל מה אתה צריך את ישראל במפה הבינלאומית הזו?

  "אנחנו מערכת גלובלית, אבל יושבים בארץ. התחלנו את Vegan Nation אני ועוד שלושה חברים ישראלים (יוסי רייבי , נתנאל גיאת ושניאור שפירא) וככה קרה שזה התחיל בארץ. זה גם טוב: תל אביב נחשבת למקום מספר 1 בטבעונות וגם בטכנולוגיה ויש אחלה מסיבות. אבל אנחנו פונים לכל העולם, ורוב הכסף מגיע מהעולם".

   

  כרגע Vegan Coin אחד שווה 50 סנט. לכמה אתה מעריך שערכו יגיע?

  "אסור לי לתת תחזית על כזה דבר, אבל אני מאוד מאמין בכוח של הקהילה. אני והשותפים שלי עזבנו עסקים מאוד יפים בתחום הנדל"ן ואנחנו לגמרי מאמינים שהדבר הזה יתפוס תאוצה ויהיה אחד המטבעות החזקים בעולם". לפי התוכניות של מייסדי Vegan Nation, בשלוש השנים הקרובות הם יגיעו ל-10 אחוזים מקהילת הטבעונים העולמית, כשאחוז אחד מהם ישתמשו במטבע הטבעוני מדי יום. "זה לבדו יעשה את המטבע הטבעוני למטבע הכי חזק בעולם", מצהיר תומאס.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אורי דוידוביץ'
  יזם-גורו. אייזיק תומאס
  צילום: אורי דוידוביץ'
  מומלצים