שתף קטע נבחר

התגובה לירי לחרמון: חיל האוויר תקף בסוריה

שעות ספורות לאחר הירי לחרמון, מטוסי ומסוקי קרב של צה"ל תקפו מטרות צבאיות של צבא אסד. בין היעדים - סוללות ארטילריה, סוללת הגנה אווירית ועמדות תצפית. מערכת הגנה אווירית של צה"ל הופעלה בעקבות ירי נ"מ סורי לעבר המטוסים. גורם צבאי סורי: שלושה מחיילינו נהרגו במתקפה

 

 

חיל האוויר תקף הלילה (א') כמה יעדים צבאיים של משטר אסד בסוריה, בתגובה לירי שתי הרקטות לעבר החרמון אתמול בערב. בין היעדים שהותקפו נמנו שתי סוללות ארטילריה, כמה עמדות תצפית ומודיעין בחזית רמת הגולן וסוללת הגנה אווירית מסוג SA-2. עוד נמסר כי במהלך התקיפה הופעלה מערכת ההגנה האווירית של צה"ל נגד ירי נ"מ סורי, אך לא זוהו נפילות בשטח ישראל.

 

מקור צבאי סורי ציין כי באחת מתקיפות צה"ל, ממזרח לקוניטרה, נהרגו שלושה חיילים סורים ועוד שבעה נוספים נפצעו. המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם, ארגון אופוזיציה שמקום מושבו בבריטניה, דיווח כי לפחות 10 נהרגו בתקיפות הלילה, בהם לפחות שלושה סורים.

 

בתוך כך, בצה"ל ציינו כי אחת מהרקטות ששוגרו אמש לעבר החרמון אותרה בשטח ישראל, והדגישו כי "צה"ל רואה במשטר הסורי אחראי לכל פעולה נגד ישראל משטח סוריה ויפעל באופן תקיף נגד כל פעולה משטחה".

תקיפות צה
(צילום: דובר צה"ל)

תקיפות צה
(צילום: דובר צה"ל)

תקיפות צה
(צילום: דובר צה"ל)

תקיפות צה
(צילום: דובר צה"ל)

 

בסוכנות הידיעות הממלכתית של סוריה, סאנא, צוין כי התקיפה ממזרח לקוניטרה התרחשה בשעה 04:10, וכן דווח על נזק שנגרם למטרת התקיפה. מוקדם יותר דיווח מרכז המעקב הסורי למעקב אחר זכויות אדם מסר כי "ישראל תקפה ריכוז כוחות השייך לחיזבאללה ולאיראן בפרברי דמשק".

 

זמן קצר לאחר מכן, אישר משרד ההגנה הסורי כי "הותקפו בסיסים מדרום מערב לדמשק". בארגוני אופוזיציה סוריים טענו כי מטרת התקיפה הייתה מחסני נשק, בין היתר באתר אל-כיסווה, שלפי דיווחים זרים הותקף בעבר כמה פעמים על-ידי ישראל. קודם לכן דיווחה סוכנות הידיעות הממלכתית של סוריה סאנא כי מערכות ההגנה האווירית יירטו והפילו "כמה מטרות עוינות" שהגיעו משטח רמת הגולן לעבר דרום מערב דמשק.

 

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו הודיע כי אתמול קיים "התייעצויות ביטחוניות בעקבות הירי לגולן, בהן הנחיתי את צה"ל על פעולה תקיפה.  איננו מוכנים לסבול ירי לשטחנו ואנו מגיבים בעוצמה רבה כנגד כל תוקפנות נגדנו. זו מדיניות עקבית אותה אני מוביל וכך נמשיך לעשות למען ביטחון ישראל". 

תקיפות צה
(צילום: דובר צה"ל)

תקיפות צה
(צילום: דובר צה"ל)

אתמול, לאחר שיגור הרקטות לעבר החרמון, מסרה המועצה האזורית גולן כי "בשעה 20:46 התקבל דיווח מדובר צה"ל על שני שיגורים מכיוון סוריה לחרמון". עוד מסרה המועצה: "אנו נמצאים בקשר רצוף עם הצבא וכל גורמי הביטחון. אין הנחיות מיוחדות לאזרחים". מאתר החרמון נמסר כי הנושא בטיפול צה"ל. יחד עם זאת, לא ידוע על לחימה המתרחשת באזור הגבול, ולכן לפי ההערכות מדובר היה בירי מכוון מסוריה לעבר הגולן. 

 

פרשננו לענייני צבא וביטחון רון בן ישי מציין כי הרקטות נורו לעבר החרמון ככל הנראה ממרחק רב יחסית, כ-35 קילומטרים, מה שמגדיל את האפשרות שמדובר בפרובוקציה של האיראנים באמצעות המיליציות השיעיות הנמצאות בסוריה. אפשרות נוספות היא שזו תגובה של צבא אסד על השמדת תותח הנ"מ בתחילת השבוע, וייתכן גם שחיזבאללה יזם את הירי באמצעות מקומיים הסרים למשמעתו לרגל יום ירושלים. לפני כמה שנים נורו לאזור החרמון ארבע רקטות קטנות קצרות טווח ביוזמת חיזבאללה. התארגנות מקומית של פלסטינים הייתה אחראית אז לירי. 

יירוט המטרות בשמי סוריה ()
יירוט בשמי סוריה, הלילה

  ()
האזור שעל פי ארגוני האופוזיציה הסוריים הותקף

 

בתחילת השבוע תקף צה"ל בגולן הסורי משגר שירה פגז נ"מ לעבר מטוס קרב ישראלי שביצע טיסה שגרתית בצפון הארץ. פגז הנ"מ שנורה נפל בשטח סוריה, ולא פגע במטוס. "צה"ל רואה בחומרה כל איום על מטוסיו ופועל להגנתם", נאמר בהודעת דובר צה"ל. הסורים דיווחו כי חייל סורי נהרג בתקיפה, וחייל נוסף נפצע.

  

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לאחר הפצצת המשגר כי "המדיניות שלנו ברורה - איננו מוכנים לסבול שום תוקפנות נגדנו, ונגיב נגדה בעוצמה ובתקיפות".

  

ביום שישי איים מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה בתגובה קשה אם ישראל תתקוף: "אנחנו מודים שיש לנו טילים מדויקים אשר מגיעים לכל המטרות שלנו בישראל, והטילים האלה יכולים לשנות את פני האזור ואת המשוואה. על כל תקיפה של ישראל נגד יעד של טילים מדויקים שלנו בלבנון, חיזבאללה יגיב באופן מיידי וחזק מאוד. ולכן זה שנתיים שישראל לא תקפה אותנו - לא כי הם מוסריים אלא פשוט כי הם מפחדים. מפחדים כי אנחנו חזקים ונגיב חזק כפליים".

 

 

בנאום שנשא לרגל "יום אל-קודס" - שמצוין במטרה לבטא את ההתנגדות לישראל ואת התמיכה בפלסטינים ובזכותם להחזיק בירושלים - חשף נסראללה כי "ארצות הברית מנצלת את הדיונים על הגבול כדי לפתוח את נושא הטילים המדויקים שלנו המכוונים לישראל".

 

לפני כשבועיים דיווחה סוכנות הידיעות הממלכתית של סוריה ערב אחר ערב ברציפות על הפעלת מערכות ההגנה האווירית נגד מטרות בשמי המדינה. לפי מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם, "טילים שוגרו ממטוסי קרב של חיל האוויר הישראלי משמי רמת הגולן לעבר דרום מערב סוריה. לפחות טיל אחד הופל על ידי ההגנה האווירית הסורית, ושניים לכל הפחות פגעו באזור חטיבה 90 שנמצאת באזור קונייטרה".

 

בתחילת השנה הודה ראש הממשלה בנימין נתניהו באופן חריג כי ישראל תקפה מאות יעדים איראניים בסוריה, התבטאות ששברה את מדיניות העמימות שאפיינה את ישראל קודם לכן. "רק ב-36 השעות האחרונות חיל האוויר תקף מחסני נשק איראני בנמל התעופה של דמשק", אמר נתניהו בישיבת ממשלה. "צבר התקיפות האחרונות מוכיח שאנו נחושים יותר מתמיד לפעול נגד איראן בסוריה, בדיוק כפי שהבטחנו".


פורסם לראשונה 02/06/2019 03:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
תקיפת צה"ל, הלילה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים