שתף קטע נבחר

ירדן: "הפריצה לאל-אקצה עלולה להוביל להסלמה חדשה"

התחדשו העימותים ביום ירושלים: מאות מתפללים מוסלמים השליכו כיסאות ואבנים לעבר השוטרים, לאחר שהתפרעו גם הבוקר - בעקבות אישור הכניסה החריג ליהודים. ירדן העבירה מברק מחאה וגינתה בחריפות: "המדיניות הישראלית עלולה להוביל להסלמה שתאיים על כל האזור"

  

 

אחרי כמה שעות של שקט, התחדשו העימותים בהר הבית: מאות מתפרעים החלו מעט לפני השעה 12 בצהריים ביידוי מסיבי של כיסאות ואבנים לעבר כוחות המשטרה. בעקבות כך, החלה המשטרה לפזר את המתפרעים ונעשה שימוש באמצעים לפיזור הפגנות והמתפרעים נהדפו מהמקום. בסרטון שפרסמה המשטרה ניתן לראות כי השוטרים השתמשו בכדורי ספוג נגד המתפללים המוסלמים שהפרו את הסדר במתחם.

 

ההתפרעויות החלו הבוקר, זמן קצר לאחר שיהודים נכנסו למתחם - בעקבות אישור חריג שהתקבל מהמשטרה, ולרגל יום ירושלים. האישור, שהתקבל בתום הערכת מצב ביטחונית שקיים מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון ידיד, הוא חריג כי בתקופה זו - של עשרת הימים האחרונים של הרמדאן - קיימות מגבלות כניסה ליהודים.

 

בירדן, אחת משתי המדינות הערביות השכנות היחידות שחתמו על הסכם שלום עם ישראל, גינו בחריפות את פריצת המשטרה להר הבית. בהודעה רשמית של משרד החוץ הירדני נאמר: "אנו מגנים בכל תוקף את המשך ההפרות הישראליות נגד אל-אקצה, על ידי פריצת קיצוניים באופן מתריס בגיבוי כוחות הביטחון". בהודעה משרד החוץ הירדני הזהירו מפני "ההשלכות המסוכנות של המדיניות הישראלית המתגרה, שעלולה להביא להסלמה חדשה של אלימות שתאיים על כל האזור".

 

 

אבטחה עימותים פלסטינים  (צילום: AFP)
כוחות המשטרה בהר הבית(צילום: AFP)

אבטחה עימותים פלסטינים  (צילום: דוברות המשטרה)
השליכו אבנים(צילום: דוברות המשטרה)

התפרעויות בהר הבית ()
זרקו כיסאות

בנוסף הדגישו במשרד החוץ הירדני "את הצורך לחייב את ישראל, בתור כוח כובש, לכבד את התחייבויותיה במסגרת החוק הבינלאומי ולמלא אותן, וכן לחדול מההתנהלות המתגרה נגד הר הבית ולכבד את רגשות המוסלמים במקום הקדוש הזה". הם ציינו כי שלחו מברק מחאה דיפלומטי לממשלת ישראל, שבו הדגישו את הגינוי של ירדן להתנהלות הישראלית, וביקשו שתחדול מכך באופן מיידי".

 

שר הווקף הירדני, ד"ר עבד א-נאצר אבל אלבסל, אמר כי "אנו מגנים בתוקף את ההתנהלות המתריסה של שלטון הכיבוש הישראלי - הפריצה למסגד אל אקצה, הכנסת קיצוניים ומתנחלים בכוח למסגד, הכאת מתפללים ובמיוחד נשים, ועוד בימים האלה של סוף רמדאן. על הכיבוש לא להתערב בנעשה באל-אקצה. הוא שייך למוסלמים ורק להם. על שלטון הכיבוש ללמוד מההיסטוריה ולהבין שכיבוש סופו להיעלם. שחרור אל אקצא הוא מטרת כל מוסלמי בעולם".

 

עם עליית היהודים להר הבית הבוקר, החלו ההתפרעויות. בעקבות כך הורה מפקד המחוז לכוחות המשטרה להיכנס להר הבית ולפזר את המתפרעים באמצעים לפיזור הפגנות. מפרי הסדר נהדפו לעבר המסגד והתבצרו במקום. או אז כוחות המשטרה פרצו לתוך המסגד, תוך שהפורעים ממשיכים להשליך לעברם כיסאות וחפצים אחרים. השוטרים פיזרו את המתפרעים ובהמשך עצרו כמה חשודים, בהם תושב השטחים ותושב זר.

 

משרד הווקף גינה את כוחות הביטחון על הפריצה למסגד ואמר כי "הפרת קדושת אל-אקצא על ידי הכיבוש היא תקיפת רגשות המוסלמים בעולם כולו, ולא רק בפלסטין. אנו קוראים לקהילה הבינלאומית לעצור את המתקפה המסוכנת הזאת, ולמוסלמים להגיע למסגד ולשמור עליו מפני חילול".

 

השר גלעד ארדן אמר בכניסה להר הבית: "אני שמח שגם היום, למרות האיומים ולמרות נסיונות ההפחדה, משטרת ירושלים עשתה הכל תחת המדיניות שלי כדי לאפשר לכל מי שחפץ לבקר היום בהר. המשטרה ביצעה מעצרים לקראת היום על בסיס מידע מודיעני וגם במהלך היום כשפורעי חוק השתוללו שם. כרגע המצב בהר שקט ואני מקווה שגם הרמאדן וגם אירוע יום ירושלים יסתיימו בשקט ובביטחון בהר".

אבטחה מתפללים יהודים עולים ל הר הבית יום ירושלים (צילום: AFP)
מעצר בהר הבית(צילום: AFP)

אבטחה מתפללים יהודים עולים ל הר הבית יום ירושלים (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בהודעה מטעם חמאס נאמר כי "הברוטליות של הכיבוש במסגד אל-אקצה וההגעה של מאות קיצוניים בחודש הרמדאן סותרת את המוסלמיות של המקום, ומעידה על נסיונות הייהוד של הר הבית על ידי ישראל. הפעולות של ישראל במסגד אל אקצה רק מחזקות את תמיכת העם הפלסטיני במסגד ואת רצונו להגן עליו. ישראל היא האחראית הבלעדית להשלכות של תקיפתה את הר הבית".

 

גם בג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני איימו: "ישראל תשלם את המחיר על הפגיעה בהר הבית מצד המתנחלים, שכן היא האחראית למצב הנוכחי בהר בירושלים. זוהי זכותו של העם הפלסטיני להגן על עצמו ועל המקומות הקדושים לו אל מול התוקפנות הישראלית".

 

פיגוע הדקירה בבוקר יום שישי ליד שער שכם העלה עוד יותר את רמת הדריכות והכוננות, ומפקד המחוז ידיד הורה על בידוק מוגבר במעברים שבעוטף ירושלים המחברים בין יהודה ושומרון לבירה. היום מצוין כאמור יום ירושלים, ששיאו הוא "ריקוד דגלים" שייערך בבירה משעות אחר הצהריים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים