שתף קטע נבחר

"בעט בברך ואמר: 'אתה בא איתי לשירותים'". אישום נגד השוטר שהכה את ג'עפר פרח

שנה אחרי האירועים האלימים בתחנת המשטרה, מואשם ליאור חתם ששבר את רגלו של פעיל זכויות האדם ותקף עצורים נוספים מהפגנה בחיפה. "אזיין אתכם, נעשה עליכם חפלה", אמר להם. חתם עדיין מכחיש. עורכי דינו: "הפר את שלום הציבור". פרח: "הוא סרח בחסות מפקדיו". מה הייתה תגובת המשטרה לאחר האירוע - ומה תגובתה היום?

 

ג'עפר פרח (צילום: זהר שחר)
ג'עפר פרח(צילום: זהר שחר)
 

שנה לאחר שהיכה את מנהל מרכז מוסאוא לזכויות הערבים בישראל, ג'עפר פרח, הוגש היום (א') כתב אישום בגין כמה סעיפי תקיפה נגד השוטר ליאור חתם, תושב נשר בן 35. המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) טוענת כי חתם בעט בפרח ושבר את רגלו בעת שהיה עצור בתחנת המשטרה בעקבות הפגנה בחיפה, וכתב האישום מייחס לו כמה מקרי תקיפה נוספים באותו אירוע. במהלך החקירה הושעה השוטר מעבודתו.

 

התקיפה אירעה בערב חג שבועות, 19 במאי 2018. בעיר התחתית בחיפה התקיימה הפגנה שהוגדרה על ידי המשטרה לא חוקית, ובמהלכה עוכבו 21 מפגינים, בהם פרח ובנו. במהלך הנסיעה לתחנה הייתה הניידת שבה ישב הבן מעורבת בתאונה, והוא נפצע בפניו. בכתב האישום נטען כי הוא ועצור נוסף שהיו בניידת לא פונו לקבלת טיפול רפואי חרף פציעותיהם.

 

בהמשך מתואר כי חתם נהג בחלק מהעצורים באגרסיביות, קילל אותם, כינה אותם מחבלים ואמר להם "היום נעשה עליכם חפלה" ו"אני אזיין אתכם". הנאשם, נטען, נהג באלימות פיזית כלפי שבעה מהעצורים: הוא בעט ברגליהם בעודם אזוקים, הרים אותם באמצעות האזיקים ואחר כך הטיח אותם לרצפה ועוד. בהמשך ערך חיפוש על בנו של פרח, שכאמור היה פצוע.

 

בכתב האישום צוין: "הנאשם פנה אל המתלונן (בנו של פרח, א"ר), שאף הוא ישב על רצפת החדר, והורה לו לקום. הנאשם ידע, כי המתלונן הובא לתחנה כשהוא פצוע ומדמם בפניו, עקב תאונת הדרכים. משלא הצליח המתלונן לקום על רגליו, בשל מצבו הרפואי, משך אותו הנאשם בכוח, באמצעות תפיסתו באזיקים שכבלו את ידיו, מאחורי גבו.

 

"לאחר שהרימו, סובב הנאשם את מתלונן כאשר פניו אל הקיר וללא סיבה ושלא כדין דחף אותו בגבו כך שראשו נחבט בקיר החדר. בשלב זה ביצוע הנאשם חיפוש על גופו, ובסיומו דחף הנאשם את המתלונן ארצה".

 

 

כניסה הארכת מעצר ג'עפר פרח מנכ
ג'עפר פרח לאחר מעצרו בשנה שעברה(צילום: זהר שחר)

בהמשך הובא פרח למקום והבחין בבנו הפצוע: "הוא פנה אל הנאשם ושאלו מדוע בנו לא נלקח לטיפול רפואי. בתגובה, ללא כל סיבה ושלא כדין, בעט הנאשם בעוצמה ברגלו השמאלית של המתלונן 7 (פרח האב, א"ר), והפילו ארצה. כתוצאה מהבעיטה נגרם למתלונן 7 בברך שמאל שבר מסוג 'Tibial Plateau' והוא סבל מכאבים עזים.

 

"חרף זאת, מיד לאחר מכן, הרים הנאשם את מתלונן 7, הצמידו לארון אשר היה בחדר, כבל את ידיו באזיקים, ופעם נוספת דחף אותו בכוח והפילו שוב ארצה. סמוך לאחר מכן הורה הנאשם למתלונן 7 לקום באומרו, 'קום, אתה בא איתי לשירותים'... הנאשם אחז במעילו של מתלונן 7, והובילו בכוח אל חדר השירותים - זאת כדי לערוך עליו חיפוש".

 

בהמשך הוא ביקש הנאשם לבצע בפרח "חיפוש בהפשטה", אך זה סירב. רק בשעות הבוקר, נטען, הועבר פרח לטיפול רפואי בבית חולים.

 

חתם מואשם במקרה אחד של תקיפה הגורמת חבלה חמורה ושבעה מקרים של "תקיפה סתם". במחלקה לחקירות שוטרים אומרים כי חומרי החקירה בעניינם של שוטרים אחרים שהיו מעורבים באירוע הועברו למחלקת המשמעת במשטרה.

 

עורכי הדין ליאור בנימין וסמי איליה, המייצגים את חתם, מסרו בתגובה: "צר לנו לשמוע כי מח"ש החליטה להגיש כתב אישום כנגד מרשנו. קיבלנו זה עתה עותק מכתב האישום ועדיין ישנו חומר חקירה שטרם התקבל לרשותנו. לטעמנו עצם העובדה כי חקירת מח"ש וההחלטה בהליך התמשכו למעלה משנה מעידה בפני עצמה על הקושי הראייתי שעליו הצבענו בהליך השימוע. מרשנו מכחיש מכל וכל את האמור בכתב האישום ועומד על חפותו כפי שטען בחקירתו. נגיב לכתב האישום בבית המשפט".

 

הפערים בין התגובות של המשטרה

לאחר האירוע במאי שעבר מיהרה המשטרה להכחיש את טענותיו של פרח - הכחשה שמעמידה אותה באור מביך לאור כתב האישום שהולידה הפרשה.

 

למחרת המעצר מסרה המשטרה: "כלל המעצרים בוצעו על פי דין ובהתאם לנהלים. למרות הניסיון להפיץ שמועות ולהטיל דופי בפעילות השוטרים בשטח, הרי שממצאי הבדיקה עד כה מראים כי לא נמצא כל אירוע חריג הקושר את פציעתו של אחד העצורים בברך למעצרו. לצערנו, גורמים כאלה ואחרים בוחרים לעשות שימוש ציני בתקשורת ולהעליל עלילות".

 

היום, מן הסתם, תגובת המשטרה נשמעה אחרת לגמרי: "עם פתיחת החקירה הוצא השוטר לחופשה כפויה, אשר הוארכה מעת לעת עד לקבלת החלטת מח"ש בעניינו ובהמשך הושעה עד לסיום ההליכים המשפטיים נגדו. כאמור, עם סיום ההליכים ולאורם תיבחן סוגיית המשך שירותו כמקובל במקרים אלו. יודגש כי המעשים המיוחסים לשוטר אינם עומדים בקנה אחד עם ערכיה של משטרת ישראל".

 

בתגובה לכתב האישום מסר ג'עפר פרח: "תרבות השקר והאלימות במשטרה נחשפו היום בפרטים שהובאו בכתב האישום. חבל שלקח שנה עד שהוחלט על הגשת כתב האישום. מדובר בשוטר שסרח בחסות מפקדיו. מפקדים בתחנת חיפה הטעו את המפכ"ל וניסו להטיל ספק בגרסה שלי בימים שבהם סבלתי משבר בברך. 21 עצורים הותקפו בתחנת משטרת חיפה בערב יום שישי. אני יודע שמפקדיו ידעו על מעשיו. אני קורא להם לשאת באחריות ולהתפטר מתפקידם. אם הוא עשה את מה שעשה ללא ידיעתם, זה חמור, ואם ידעו ושתקו זה עוד יותר חמור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים