שתף קטע נבחר

נתניהו פיטר את נפתלי בנט ואיילת שקד

ראש הממשלה הודיע לשר החינוך ולשרת המשפטים על פיטוריהם. גורמים בממשלה: "לא יכולים להמשיך בתפקיד רגיש אחרי שלא נבחרו". נתניהו ביקש שאיחוד מפלגות הימין ידרשו את הפיטורים: "הוא רצה להפיל עלינו את התיק, אמרנו שזה לא בא בחשבון". לוין סירב להחליף את שקד זמנית: "אין תועלת"

 

נפתלי בנט איילת שקד בנימין נתניהו (Photo: AP, AFP)
בנט, שקד ונתניהו.פיטר אותם מהממשלה(Photo: AP, AFP)

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (ראשון) לשר החינוך נפתלי בנט ולשרת המשפטים איילת שקד על פיטוריהם מהממשלה ומתפקידם בקבינט. גורמים בממשלה מסרו כי "בנט ושקד לא יכולים להמשיך בתפקיד רגיש בקבינט למשך עוד חצי שנה אחרי שלא נבחרו על ידי הציבור".

 

בתקופת ממשלת מעבר, ראש הממשלה רשאי למנות ממלאי מקום לשרים מפוטרים מבין שרי הממשלה הקיימת ללא אישור של הכנסת, ובכוונתו של נתניהו למנות לבנט ושקד מחליפים עד הבחירות.

 

איילת שקד בישיבת הממשלה האחרונה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
שקד. הופתעה מהמהלך של נתניהו(צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

גורמים המקורבים לשרת המשפטים אמרו כי המהלך של נתניהו הפתיע אותה, אך בנט ושקד מסרו בתגובה כי "אנו מודים מעומק הלב לציבור הישראלי על הזכות הנדירה שנפלה בחלקנו לשרת אותו בתפקידינו כשרי החינוך והמשפטים. כל שעשינו היה למען טובת מדינת ישראל ואזרחיה". עוד אמרו כי "נעביר בצורה סדורה את המשרדים בראשם עמדנו לידי השרים שיחליפו אותנו על מנת לקיים תיפקוד רציף וטוב של משרדי החינוך והמשפטים ועל מנת ששנת הלימודים הבאה תיפתח כסדרה".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה לראשי "איחוד מפלגות הימין", הרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ', וביקש מהם שידרשו את פיטורי בנט ושקד, אך הם סירבו. בכיר במפלגה אמר כי נתניהו רצה להפיל עליהם את האשמה בפיטורים: "נתניהו כבר קיבל החלטה לפטר אותם אז הוא פנה אליו והציע שאנחנו נדרוש את פיטוריהם. הוא פשוט רצה להפיל עלינו את התיק הזה של הפיטורים. אמרנו לו שזה לא בא בחשבון ואנחנו לא דורשים דבר כזה".

כנס שנתי לשכת עורכי הדין אילת (צילום: יאיר שגיא)
סמוטריץ'. "אנחנו צריכים לקבל את תיקי המשפטים והחינוך"(צילום: יאיר שגיא)

בעקבות פיטורי שקד ובנט אמר סמוטריץ': "אחרי שראש הממשלה החליט לפטר את בנט ושקד, אנחנו צריכים לקבל את תיקי המשפטים והחינוך ולשבת סביב שולחן הממשלה והקבינט בחודשים הקרובים".

 

 

בתוך כך, שר התיירות יריב לוין סירב להצעה לכהן כשר המשפטים במקום שקד. בשיחות סגורות הוא הסביר: "איני מוכן לכהן כשר משפטים זמני. אין בכך תועלת".

מסיבת עיתונאים ליכוד (צילום: שאול גולן)
לוין. "לא מוכן להיות שר משפטים זמני, אין בכך תועלת"(צילום: שאול גולן)

מפלגת הימין החדש בראשות בנט ושקד הייתה קרובה מאוד להיכנס לכנסת ה-21, אך כ-1,400 קולות הפרידו בין השניים לבין כהונה נוספת. בנט ושקד ייפגשו הערב עם פעילי המפלגה.

 

גורמים המקורבים לבנט אמרו כי בכוונתו להתמודד בבחירות הקרובות לכנסת ה-22 במסגרת הימין החדש, כשעל הפרק ריצה משותפת עם מפלגות נוספות. במקביל, בליכוד ניסו לדאוג לשריון עבור איילת שקד ברשימה לכנסת הבאה. יו"ר מזכירות הליכוד, השר חיים כץ, פנה בנושא לראש הממשלה: "היא ראויה ומהווה כוח אלקטורלי שיחזק את הליכוד".

 

הבוקר פורסם ב-ynet וב"ידיעות אחרונות כי נתניהו אמר בשיחות עם חברי מפלגתו שאין בכוונתו לשריין את שרת המשפטים ברשימה. גורמים בליכוד ציינו כי "בבלפור לא שכחו ששקד אמרה לפני חצי שנה - זו תהיה הקדנציה האחרונה של נתניהו כראש ממשלה"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר, אלכס קולומויסקי, AP
נתניהו, בנט ושקד
צילום: ירון ברנר, אלכס קולומויסקי, AP
מומלצים