שתף קטע נבחר

אחרי 43 שנה: ה-DNA חשף את השכן החביב כרוצח

ארה"ב: דגימת DNA הביאה לפיענוח רצח כפול מ-1976 ולמעצר הרוצח, ריי ואניובנהובן בן ה-82. בעיירה השלווה שבה התגורר בוויסקונסין מתקשים להאמין. "ריי החייכן מקצה הרחוב? אין סיכוי"

השמועה על המעצר, באמצעות הודעת טקסט של חבר, הכתה את ויין סאנקי בתדהמה. "אמרתי 'אתה בטח צוחק עלי'", נזכר סאנקי. "סיפרתי לאשתי והיא לא האמינה. 'אין סיכוי', היא אמרה. 'ריי מקצה הרחוב?'".

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

ריי ואניובנהובן היה השכן שלהם. ואניובנהובן בן ה-82, אדם ידידותי, חייכן עם קול מחוספס וצחוק רועם, תמיד נופף להם לשלום ממכוניתו. הוא היה אלמן ואב לחמישה, וחי בשני העשורים האחרונים בין 800 תושבי לייקווד שבצפון ויסקונסין, עיירה מוקפת יערות ואגמים קטנים.

  (צילום: AP)
"ריי מקצה הרחוב? אין סיכוי". ריי ואניובנהובן(צילום: AP)

לדברי הרשויות, לפני 43 רצח השכן החביב שני בני אדם. אחרי הרצח הכפול הוא לא הסתתר, אך נותר מחוץ לרדאר של הבלשים.

 

הרצח הכפול התרחש ב-9 ביולי 1976, בפארק מקלינטוק שמדרום ללייקווד. זוג מאורס, דייוויד שולדס בן ה-25 ואלן מתייס בת ה-24, הקים אוהל באזור מבודד בפארק ביום שישי אחר הצהריים. לפי דיווחים מאותה תקופה ומסמכי בית המשפט, הם תכננו לצאת לטייל, אך לפני כן הלכה מתייס לשירותים.

 

שתי יריות פילחו את הדממה. כדור אחד פגע בצווארו של שולדס והרג אותו מיד. הקליע השני פגע בקיר חדר השירותים. לדברי החוקרים, מתייס ניסתה להימלט והרוצח רדף אחריה. הוא תפס אותה ואנס אותה, ואז ירה בה פעמיים בחזה. גופתה נמצאה במרחק של כ-180 מטר מגופתו של שולדס, שמצלמה הייתה תלויה על כתפו.

 

החוקרים היו מבולבלים: הרוצח לא גנב דבר מהזירה. הארנק של מתייס עם כל הכסף נותר ברכב של בני הזוג. הם לא הבינו למה מישהו רצה לפגוע בבני הזוג, והחקירה הגיעה למבוי סתום. שיטות פורנזיות חדשות המבוססות על התאמת DNA הפיחו תקווה חדשה בחוקרים בשנות ה-90 של המאה שעברה, אך לא נמצאה התאמה בין הזרע שנמצא על מתייס לבין הנתונים במאגר נתוני ה-DNA של ה-FBI.

  (צילום: AP)
ביתו של ואניובנהובן בלייקווד(צילום: AP)

בשנה שעברה פנו הבלשים ל-Parabon NanoLabs, חברה שעובדת עם מאגרים ארציים שלDNA שניתן מרצון על ידי אזרחים פרטיים. באתרים קיים מידע שנאסף בהסכמה מאנשים שרוצים לגלות את אילן היוחסין שלהם. מומחים של החברה הצליחו לצמצם את רשימת החשודים למשפחה הגרעינית של ואניובנהובן. הם שללו שניים מאחיו בעזרת דגימות DNA שנלקחו מפחי אשפה.

 

ב-6 במרץ הגיעו שני שוטרים לביתו של ואניובנהובן בטענה שהם עורכים סקר על שביעות רצון התושבים מהמשטרה המקומית. הם ביקשו ממנו למלא את הסקר, להכניס למעטפה ולסגור אותה. כשהוא ליקק את המעטפה, הם קיבלו את ההוכחה שחיפשו במשך 43 שנה. שמונה ימים לאחר מכן נעצר ואניובנהובן.

 

בזכות נקניקייה ו-DNA ממפית: רצח פוענח אחרי 25 שנה

בזכות DNA ממסטיק: DJ הורשע ברצח מ-1992

 

ב-22 במרץ הוא הופיע לראשונה בבית המשפט. "לא אשם. לא אשם. לא אשם", הוא השיב כשהשופט שאל אם הוא מבין את האישומים נגדו. השופט קבע ערבות של מיליון דולר לשחרורו. קרובי משפחתם של הקורבנות בירכו על מעצרו. "חיכינו לזה הרבה זמן. תמיד ידענו שהרוצח שלהם מסתובב חופשי", אמרה סינתיה שיזק, אחייניתה של מתייס.

 

תושבי לייקווד נותרו מבולבלים. ריצ'ארד לורקין, אחיה התאום של אשתו המנוחה של ואניובנהובן, ריטה, תיאר את גיסו כ"אב אוהב לאשתו ולילדיו". הוא משוכנע שוואניובנהובן חף מפשע. ב-2008 הלכה ריטה לעולמה. סנקי, אחד משכניו של ואניובנהובן, סיפר כי מאז הוא הרבה לדוג, לצוד ולצאת לטיולי קמפינג ביערות שבסביבה.

  (צילום: AP, Marinette County Sheriff)
איור של החשוד שפרסמה המשטרה אחרי הרצח(צילום: AP, Marinette County Sheriff)

לוואניובנהובן יש עבר אפל, וזו לא הפעם הראשונה שהוא נכלא. ב-1957, כשהיה בן 20, נכלא לחצי שנה אחרי שתקף נערה ברחוב, וניסה לתקוף נערה נוספת. אז הוא טען ש"רק ניסה להפחיד אותן". שלוש שנים לאחר מכן, אשתו הראשונה תבעה אותו משום שלא שילם מזונות לבתן המשותפת, שהייתה בת שנה. הוא הורשע ובית המשפט גזר עליו שנת מאסר על תנאי.

 

שכנים סיפרו שרק לאחרונה נחשפו לצדדים אלימים שלו. הם אמרו שהיה הופך לאלים כשהיה שותה אלכוהול. "אתה לא רוצה להיות בסביבה שלו כשהוא שיכור", סיפר אחד מעובדי העירייה. אך אחד מחבריו של לוואניובנהובן שלל את הטענות ואמר כי מעולם לא נתקל בהתפרצויות זעם מצדו.

 

רק אחרי שנודע דבר מעצרו הבינו שכניו ומכריו שלא הכירו אותו ממש. הם ידעו שהוא פנסיונר, אך לא ידעו היכן עבד לפני כן. "אנשים התרשמו שהוא אדם טוב, נורמלי, פשוט אדם שיצא לגמלאות", אמר סנקי. "בכל מקום שהיית מזכיר את השם שלו היו אומרים: 'אה, כן, ריי הזקן'. עדיין קשה להאמין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים