שתף קטע נבחר

איחוד מפלגות הימין דורש להחליף את בנט ושקד

פרץ וסמוטריץ' דורשים לקבל את תיקי החינוך והמשפטים, בעקבות פיטורי בנט ושקד. במערכת הפוליטית אמרו שנתניהו מתכוון להציע לסמוטריץ' את תיק התחבורה ולא את המשפטים. היועמ"ש קבע: ניתן למנות חבר כנסת לתפקיד שר רק במינוי קבע

 

רפי פרץ בצלאל סמוטריץ' (צילום: יואב דודקביץ)
מתכננים להיכנס למשרדי החינוך והמשפטים. רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ'(צילום: יואב דודקביץ)
 

זמן קצר לאחר ההודעה על פיטוריהם של שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד, הודיעו ראשי איחוד מפלגות הימין, יו"ר הבית היהודי רפי פרץ ויו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ',כי הם דורשים לקבל לידם עכשיו את תיקי החינוך והמשפטים בהתאמה. עם זאת, היועץ המשפטי לממשלה הבהיר בהתאם לחוק יסוד: הממשלה, כי נתניהו יוכל למנות חבר כנסת לתפקיד שר רק במינוי קבע ולא כממלאי מקום. ממלאי מקום ניתן למנות מבין השרים המכהנים.

 

באיחוד מפלגות הימין הבהירו כי ישנה הבנה בין פרץ לסמוטריץ' שאם נתניהו יציע רק לאחד מהם תפקיד בממשלה - שניהם יישארו בחוץ. במערכת הפוליטית אמרו הערב כי נתניהו מתכוון להציע לסמוטריץ' את תיק התחבורה, שהתפנה בעקבות מינויו של ישראל כץ לתפקיד שר החוץ.

 

כנס שנתי לשכת עורכי הדין אילת (צילום: יאיר שגיא )
מנדלבליט. אישר למנות ח"כ לתפקיד שר ללא אישור הכנסת(צילום: יאיר שגיא )

פרוש. הובטח לו שיוחזר לתפקיד בתוך 48 שעות (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
פרוש. הובטח לו שיוחזר לתפקיד בתוך 48 שעות(צילום: אבי מועלם)

בנוגע לקבינט המדיני-ביטחוני, היועמ"ש קבע כי ראש הממשלה יוכל להחליט מי מבין השרים שימנה יוכל להצטרף לקבינט ולא צריך אישור של הכנסת.

 

בשל פיטוריו של בנט, גם סגן השר מאיר פרוש (יהדות התורה) צפוי להיות מפוטר. מזכיר הממשלה הודיע לפרוש כי בעוד 48 שעות יתקיים משאל טלפוני בין השרים על-מנת למנות אותו שוב בתפקיד. השר יריב לוין, שעמד בראש צוות המשא ומתן של הליכוד בשיחות הקואליציוניות, קיבל הצעה להחליף את איילת שקד - והשיב בשלילה. בשיחות סגורות הסביר לוין כי אינו מוכן לכהן כשר משפטים זמני, וכי "אין בכך תועלת".

 

מוקדם יותר, האשימו באיחוד מפלגות הימין את ראש הממשלה בניסיון "להפיל" עליהם את הדרישה לפיטוריהם של בנט ושקד. בכיר במפלגה אמר כי נתניהו החליט לפטר את השניים, והציע להם לדרוש את פיטוריהם. "הוא פשוט רצה להפיל עלינו את התיק הזה של הפיטורים", אמר הבכיר. "אמרנו לו שזה לא בא בחשבון, ואנחנו לא נדרוש דבר כזה".

 

בצלאל סמוטריץ', שהתבטא לא פעם על שאיפותיו לקבל את תיק המשפטים, אמר כי בעקבות פיטוריהם של השניים מפלגתו צריכה לקבל את המשרדים שעמדו בראשותם - ולהחליף אותם סביב שולחן הממשלה והקבינט המדיני-ביטחוני בחודשים הקרובים.

 

 

מבין חברי האופוזיציה רק חברי הכנסת יאיר לפיד ושלי יחימוביץ' התייחסו לפיטורים - אך לא הרעיפו מחמאות על שני השרים לשעבר. לפיד צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "נתניהו פיטר את בנט ושקד כי: 1. הוא פחד שיעשו עבודה רעה? 2. הוא פחד שיעשו עבודה טובה? 3. כבר לא אכפת לו מכלום. 4.כל התשובות נכונות".

 

יחימוביץ' טענה כי לפי חוק יסוד: ממשלה ממלא מקומם של השרים הוא נתניהו, ואמרה כי אם ישאיר את התפקידים לעצמו - תפנה ליועמ"ש בדרישה לפסול את המינוי, אותו כינתה "שובר את שיאי הציניות והרס שלטון החוק, אפילו בסטנדרטים של נתניהו". על בנט ושקד כתבה יחימוביץ' כי "יש לזכור כי השניים הביאו את השיח והמעשה הכלכליים, המדיניים והדמוקרטיים לקיצוניות מסוכנת וחסרת תקדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ'
צילום: עמית שאבי
מומלצים