שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  למה צעדת השרמוטות חוטאת לטבע האבולוציוני?
  "נתונים מראים שאישה תיטה להתלבש באופן פרובוקטיבי בסבירות הרבה יותר גבוהה כאשר יש גברים בסביבה. מדוע? כיוון שאלו הם כוחות האבולוציה. ולמרות שזה לא מקובל חברתית היום, נשים רבות עדיין מעוניינות להוות מושא לפנטזיה מינית גברית, וזהו דחף מולד ולא מודע". דעה

  צעדת השרמוטות בתל אביב (צילום: שמוליק דודפור)
  צעדת השרמוטות בתל אביב(צילום: שמוליק דודפור)

  ביום ו' האחרון התקיימה צעדת השרמוטות, אירוע מחאה נגד תקיפה מינית של נשים, בין היתר בשל לבוש חושפני. חלק מהמשתתפות בצעדה היו לבושות בבגדים תחתונים במטרה להעביר מסר על פיו בחורה יכולה ללכת ברחוב עירומה ועדיין לא תהיה שום הצדקה לפגיעה מינית, מילולית או פיזית.

   

  "מייעצים לנשים לא להתלונן כי הן שרמוטות ומי יאמין להן?"

   

  הרעיון האמיתי במחאה אינו רק לומר שלבוש חושפני אינו מייצר לגיטימציה לאונס, המחאה מנסה לעצב מציאות חדשה. מציאות שבה אישה תרגיש מספיק בטוחה ללבוש מה שמתחשק לה, ואם נקצין במטרה לבטא את הרעיון עד תומו – אזי גם ללכת עירומה ברחוב כשעדיין לא תהיה פה הזמנה לאונס. כל זה טוב ויפה. בתיאוריה. מדוע בתיאוריה? מכיוון שהרעיון האוטופי הזה מתעלם מדינאמיקה המתקיימת באופן טבעי בתהליך החיזור בין גבר לאישה, שאומנם קשה לבטא במילים ולא מקובל לדבר עליה, אך אין זה אומר שהיא לא קיימת או שניתן להתעלם ממנה.

   

  הדינאמיקה הזו מורכבת ממרקם עדין של הבנות שאנחנו קרובים מאוד להשליך לפח, מה שיהפוך את העולם שלנו להרבה יותר קודר. המחאה אומרת באופן מאוד ברור מה אסור, אבל היא לא מנסה לעשות סדר ולומר מה כן, ולטעמי, זה לכשעצמו מסוכן. מאוד קל לומר מה לא ומאוד מאתגר לומר מה כן, אבל מי שלוקחת על עצמה אחריות ליזום מהלך כזה נדרשת לשאת באחריות עד תומה, כי אחרת היא תותיר את כולנו מבולבלים ואפילו חסרי אונים.

   

  ברכה ברד על חשיבות צעדת השרמוטות

  ברכה ברד על חשיבות צעדת השרמוטות

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  המפגינות רצו להעביר מסר על פיו - עצם זה שאישה הולכת באופן חשוף או פרובוקטיבי, היא לא מתכוונת לכלום. אישה יכולה ללכת עירומה וזו לא הזמנה. לטעמי, זה שגוי. כשאישה מתלבשת באופן פרובוקטיבי, זו כן הזמנה והזמנה לגיטימית שאין בה כל רע. זו בשום אופן זאת לא הזמנה לאונס או למעבר על גבולות, כמובן, אבל זו בהחלט הזמנה לצד השני להתבונן, לבחון, ואם תהיו כנות עם עצמכן אז כן – גם להתחיל.

   

  כוחות האבולוציה

  נתונים מראים שאישה תיטה להתלבש באופן פרובוקטיבי בסבירות הרבה יותר גבוהה כאשר יש גברים בסביבה. מדוע? כיוון שאלו הם כוחות האבולוציה. למרות הסברה הנפוצה שהכוח המניע את האבולוציה הוא הישרדות, עניינה של האבולוציה הוא בהעברת עותקים של הגנים לדורות הבאים. התהליך המרכזי באבולוציה הוא 'הברירה המינית' (sensual selection), על פיו בתהליך החיזור אנו בוחרים כבן זוג פוטנציאלי את בעל הגנים הכי טובים עבור הצאצאים העתידיים שלנו. כשחיינו בסוואנה לא היו אמצעים למיפוי גנטי של תכונות בן הזוג, ולמען האמת גם היום אנחנו לא נושאים מכשור זה בארנק. הטבע דאג למנגנון מתוחכם למדי. על פי תיאוריית האיתות (signaling theory), תכונות פיזיות מהוות עדות לאיכות הגנים שלנו.

   

  במילים אחרות, הפנוטייפ - כלומר, הביטוי הפיזי של התכונה, מהווה עדות לגנוטייפ - למטען הגנטי שלה. לבוש פרובוקטיבי, בין שאר האיתותים שחלקם מגיעים בצורה טבעית מהמטען הגנטי שאנו נושאים ואת חלקם אנו עוטים על עצמנו באופן מלאכותי, נוצר כדי להעביר מסר לצד השני. צריך להיות אמיצות מספיק כדי לומר את הדברים כמות שהם: נשים מתלבשות באופן פרובוקטיבי במטרה למשוך תשומת לב מגברים. עשרות מחקרים כבר הוכיחו שאישה תיטה ללכת עם מחשופים, איפור ונעלי עקב בזמן הביוץ. מדוע? כי בזמן הביוץ גדל הסיכוי להתרבות, ולכן השאיפה המקודדת בנשים היא לקיים יחסי מין בזמן זה של החודש.

   

  ולמרות שזה לא מקובל חברתית לומר זאת בקול, שיחות עם מטפלים ופסיכותרפיסטיים מעלות שבניגוד לתפיסות הפופולריות כיום, על פיהן נשים לא רוצות שיחפצנו אותן, או לא מעוניינות להוות מושא מיני, האמת הלא פופולרית הינה שעמוק בפנים נשים רבות כן מעוניינות שיתבוננו בהן, שייבחנו את גופן, מעוניינות להיראות מיניות ומושכות, ויותר מכך, מעוניינות להיות מושא לפנטזיה מינית גברית. לא מדובר באיזושהי תפיסה רציונלית, אלא בפנטזיה מולדת לא מודעת. מחאות מהסוג של צעדת השרמוטות עשויות להוביל למצב שבו גברים יפסיקו לנסות לפרש רמזים, יפסיקו לשחק במשחק הרומנטי העדין והכל כך יפה שבין גברים לנשים, ואני לא בטוחה שזה המצב שנשים, פמיניסטיות ככל שיהיו, מנסות להשיג.  

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יח"צ
  ד"ר לירז מרגלית. אל תתעלמו מהאבולוציה
  צילום: יח"צ
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים