שתף קטע נבחר

השתלט על דירת אמו – וישלם לה 700 אלף ש'

לאחר אשפוז האם עבר הבן לדירתה עם משפחתו, משך כספים מחשבונה וגבה דמי שכירות מחנות שלה. בית המשפט חייב אותו לשלם על ההתנהלות שלו

בית המשפט למשפחה בתל אביב קיבל לאחרונה תביעה שהגישה אפוטרופא של אישה כבת 90 נגד בנה של הקשישה, שניצל את חולשתה של אמו וגזל את דירתה וכספה. השופט ארז שני קבע שבשל מעשיו ישלם הבן לאמו כ-700 אלף שקל.

 

האם אושפזה ב-2009 בשל תשישות נפשית וגופנית. זמן קצר לאחר מכן עבר הבן לגור בדירתה ומאוחר יותר הביא לשם גם את אשתו וילדיו. בנוסף הוא משך כספים מחשבונה הפרטי ונטל לעצמו את דמי השכירות מחנות ששייכת לה.

 

בתביעה טענה האפוטרופא כי הבן ניסה להעניק את הדירה במתנה לעצמו, תוך שהוא חותם על תצהירי המתנה והעברת הזכויות. מהלך זה בוטל על ידי בית המשפט בהליך אחר. לדבריה, לנוכח אי הכשירות של האם, על הבן היו מוטלות חובות של "מעין אפוטרופוס" והוא הפר אותן. היא דרשה שהוא ישלם דמי שימוש על השנים שבהן גר בדירה וישיב את הכספים שלקח.

 

הבן טען מנגד שלא היה מודע לחובותיו כ"אפוטרופוס למעשה". הוא הוסיף כי אמו הסכימה למגוריו בדירה ובכל מקרה עד סוף 2014 היא לא הייתה זקוקה לאפוטרופוס. לדבריו, אמו לא צריכה את הכסף וממילא לאחר פטירתה הוא יירש אותה יחד עם אחיו. לטענתו, אם אחיו ירצה הוא יוכל לתבוע אותו על תקופת המגורים בדירה לאחר מות האם.

 

השופט ארז שני ציין שיש בחברה קשישים רבים שסובלים מהחלשות הדרגתית, גופנית, בריאותית ומנטאלית. מי שנוטל מרכושם חלה עליו חובה מוגברת לנהוג בהגינות, ביושר ותום לב. "מצופה מצאצא לבל ייטול מרכוש הורהו אם קיים ספק בכושרו להחליט בראי טובתו ולבל יציגו ככלי ריק לעת זקנתו ויפנה גבו אליו", הדגיש.

 

לדבריו, טענת הנתבע שלפיה לא ידע שהוא מעין אפוטרופוס מקוממת: "מה הוא לא ידע? שאין ליטול מכספי הורה? שאמו אינה ניידת ולכן אינה יכולה לבדוק מעשיו? שאין הוא יכול ליטול את נכסיה ללא הסכמתה המפורשת?"

 

הוא ציין בנוסף כי גם טענת הנתבע שאמו לא צריכה את כספה טוב היה לולא נטענה. בפסק הדין הובהר כי שיטת "רובין הוד", כלומר, "גזול ממי שיש לו, לדעתך", אינה חלק משיטתנו המשפטית.

 

עוד נקבע כי הוכח שהאם לא הייתה כשירה להסכים למגורי בנה ומשפחתו בדירה. השופט קבע כי משנבצר מהאם בשל אשפוזה לעשות שימוש בדירה, חייב לה הבן דמי שימוש ראויים בסך 479,375 שקל.

 

בנוסף, עליו להשיב לה 25 אלף שקל שמשך מחשבונה וכן 195,600 שקל שגבה כדמי שכירות מחנותה. בסך הכול חויב הבן לשלם לאמו 699,975 שקל בתוספת הוצאות ושכר טרחת עו"ד בסך 50 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד מרגלית נוח ועו"ד מירב נימצוביץ
  • ב"כ הנתבע: עו"ד (ד"ר) הנריק רוסטוביץ'
  • עו"ד יורם ביתן עוסק בדיני משפחה
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
דוד אסייג
עו"ד יורם ביתן
דוד אסייג
מומלצים