שתף קטע נבחר

מחאת הפטמות: עירומים נגד הצנזורה של פייסבוק

יותר מ-100 מפגינות ומפגינים נשכבו עירומים מול משרדי פייסבוק בניו-יורק, במחאה על מדיניות צנזורת הפטמות של הרשת החברתית, לפיה רק פטמות זכריות מותרות בפלטפורמה

מנגנון הצנזורה של פייסבוק שוב מצית מחאה: יותר מ-100 בני אדם נשכבו עירומים מול משרדי פייסבוק בניו-יורק, כשבידם ועל גופם תקריבים של פטמות זכריות, במחאה על הנוהל שלפי בפייסבוק ובאינסטגרם פטמות נקביות אסורות לפרסום ושיתוף. המחאה היא יוזמה משותפת של הצלם ספנסר טוניק, הידוע בפרויקטי העירום שלו - בהם גם פרויקט צילום שנעשה בים המלח ובהשתתפות ישראלים, ושל ה"קואליציה הלאומית נגד צנזורה".

 

מחאת הפטמות מול משרדי פייסבוק (צילום: AFP)
מחאת הפטמות מול משרדי פייסבוק(צילום: AFP)

 

>> כך פועל מנגנון הצנזורה של פייסבוק

>> פגשנו את הישראלים שמסננים את הפוסטים שלנו בפייסבוק

 

על פי מארגני המחאה, המדיניות של פייסבוק - ובכלל זה גם של אינסטגרם, לגבי תצוגה של פטמות, ולפיה פטמות זכריות מותרות לשיתוף ברשתות החברתיות לעומת פטמות נקביות, פוגעת בחופש האמנותי והיצירתי, ומונעת עיסוק במגדר ובמיניות בפלטפורמות. המפגינים והמפגינות כיסו את גופם בפטמות זכריות, כדי להבהיר שמבחינת פייסבוק מדובר בתוכן ראוי, ויותר מזה - שככל שזה נוגע לרשת החברתית, כלל המפגינים נחשבים "זכרים", למרות שביניהם היו גם נשים.

 

מחאת הפטמות מול משרדי פייסבוק (צילום: AFP)
אובייקט או פטמה? מתוך המחאה(צילום: AFP)

 

טוניק עמד לצד המפגינות והמפגינים וצילם את המתרחש. הוא הבהיר כי העבודה שהוא עושה שונה באופן מהותי ממה שמותר לו לשתף ברשתות החברתיות. בנוסף, אמר כי כל פטמה מפוקסלת (מצונזרת) שמופיעה בפייסבוק ובאינסטגרם, תורמת להבנייה של גוף האישה כאובייקט סקסואלי בלבד, וכך גם במקרה של אמנות שמבוססת על עירום.

 

המחאה הושקה תחת הכותרת #WeTheNipple (או בעברית - "אנחנו הפטמה"), והיא שמה לה למטרה להיאבק במדיניות הצנזורה של פייסבוק ואינסטגרם - שהפופולריות שלהן מציבה אותן במקום מחייב כלפי ציבור המשתמשים. לפי מדיניות הצנזורה של הרשת החברתית, פטמות נקביות מותרות בפלטפורמה רק במקרים ייחודיים שנוגעים להעלאת מודעות - למשל סביב סרטן השד או סביב סוגיות כמו הנקה בציבור.  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מחאת הפטמות מול משרדי פייסבוק
צילום: AFP
מומלצים