שתף קטע נבחר

נתניהו על נחמה ריבלין: "נלחמה בגבורה ובתעצומות נפש על חייה"

ראש הממשלה ספד לרעיית הנשיא שהלכה לעולמה שלושה חודשים אחרי ניתוח להשתלת ריאה. יו"ר הכנסת: "מאור פניה השפיע על כל מי שבאה איתו במגע". איילת שקד: "אישיות לתפארת". יחימוביץ': "מוצפת דמעות"

 

 

נחמה ריבלין (צילום: אלכס קולומויסקי )
נחמה ריבלין(צילום: אלכס קולומויסקי )
ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע הבוקר (יום ג') צער על פטירתה של רעיית נשיא המדינה נחמה ריבלין שהלכה לעולמה יום לפני יום הולדתה ה-74. "יחד עם כל אזרחי ישראל, רעייתי שרה ואני מביעים צער עמוק על פטירתה של רעיית נשיא המדינה נחמה ריבלין.

 

ציורי ילדי גן ושוקולדים: המחוות לנחמה ריבלין לפני מותה

 

"כולנו התפללנו לרפואתה במהלך התקופה האחרונה בה נלחמה בגבורה ובתעצומות נפש על חייה", מסר נתניהו. "אנחנו שולחים תנחומים מעומק ליבנו לנשיא המדינה ולכל בני משפחתו. יהי זכרה ברוך".

 

ראובן ונחמה ריבלין (צילום: חיים צח, לע
נשיא המדינה ראובן ריבלין ורעייתו נחמה(צילום: חיים צח, לע"מ)

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, אמר כי "בשמי ובשם כל כנסת ישראל, חברי הכנסת והעובדים, אני משתתף בצערם העמוק של חברי נשיא המדינה ראובן ריבלין ומשפחתו. באישיותה המיוחדת ובמאור פניה השפיעה נחמה על כל מי שבאה איתו במגע. היא תחסר לכולנו. יהי זכרה ברוך"

 

שר האוצר משה כחלון שלח תנחומים לנשיא ריבלין ומסר כי הוא "‏משתתף בצערו של הנשיא ‎עם לכתה של אשתו היקרה נחמה. יהי זכרה ברוך"

 

שרת המשפטים איילת שקד מסרה כי "יחד עם כל אזרחי ישראל אני משתתפת בצערו של נשיא המדינה ראובן ריבלין על פטירת רעייתו נחמה. בני הזוג ריבלין היו דוגמה לזוגיות מופתית ולאהבת אמת. זכיתי להכיר את נחמה בשנים האחרונות וגיליתי אישיות לתפארת עם אהבה עצומה למדינה ולאזרחי ישראל. יהיה זכרה ברוך".

 

איילת שקד: "זוגיות מופתית" (צילום: איתמר אייכנר) (צילום: איתמר אייכנר)
איילת שקד: "זוגיות מופתית"(צילום: איתמר אייכנר)

שר החינוך נפתלי בנט הוסיף: "‏עצובים יחד עם כל עם ישראל על פטירת רעיית הנשיא נחמה ריבלין. נחמה חיה בענווה ופשטות ובאהבה גדולה לבעלה רובי. תנחומיי לנשיא המדינה ולכל משפחתו". שר המדע אופיר אקוניס ציין: "הכרתי את נחמה שנים ארוכות לפני שהייתה אשת נשיא המדינה. אישה מרשימה, רחבת אופקים, קשובה לכול ופתוחה לבריות. זהו יום עצוב למשפחת ריבלין ולמדינת ישראל".

  

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' הודיעה כי היא "‏עצובה ומוצפת דמעות מאז שקיבלתי מהנשיא הדואב את הבשורה המרה על לכתה של נחמה, חברתי האהובה. איבדנו גברת ראשונה חכמה, מצחיקה, מלאת חיים ויוצאת דופן בצניעותה. נחמה הייתה הרבה יותר מאשתו האהובה של הנשיא. אישיות ססגונית, משכילה, אוהבת ודעתנית בזכות עצמה. זה כואב".

 

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, מסר את תנחומיו בשמו ובשם רעייתו אלה. "נחמה תיזכר לעד כאשת חיל, צנועה, בעלת לב רחב ונתינה אינסופית לזולת". יו"ר כחול-לבן בני גנץ הוסיף כי "עם לכתה לעולמה של אשת הנשיא, הגברת נחמה ריבלין, סיעת כחול-לבן מרכינה ראש ומשתתפת באבלו של נשיא המדינה ומשפחתו. נחמה הייתה אשה נפלאה, מאירה פנים נוכח כל קושי ומושא להערכת החברה בישראל כולה".

 

ח"כ גדעון סער הוסיף כי "נחמה ריבלין, אוהבת האדם, בעלת הלב הגדול, נלחמה בעוז עד הרגע האחרון. ליבי עם נשיא המדינה, חברי ראובן ריבלין, לו הייתה נחמה חברה, אהובה, שותפה ומשענת, ועם בני המשפחה על האובדן הכבד".

 

נחמה ריבלין  ()
נחמה ריבלין בצעירותה

גם חבר הכנסת עפר שלח מכחול-לבן אמר כי "נחמה ריבלין הייתה אשה חריפת שכל ולשון, מצפן מוסרי ועזר שכנגד שאין כמוהו. אהבתי אותה, ואני אוהב ומחבק את הנשיא בצערו. יהי זכרה ברוך".

 

חבר הכנסת ניר ברקת, ראש העיר ירושלים לשעבר, אמר כי "בחודשים האחרונים התפללנו כולנו לרפואתה של נחמה, אבל לצערנו הנס לא קרה. ‏נחמה הייתה ירושלמית בלב ובנפש, אישה אצילית שהיוותה מופת ודוגמה לכולנו".

 

ראש העיר המכהן, משה ליאון, אמר כי "הגברת ריבלין הייתה מופת לעם שלם בחום האנושי, ביחס המחבק ובאהבה לאנשים. כולנו מרכינים ראש ומצטערים צער רב על לכתה בטרם עת".

 

נחמה ריבלין עם נכדיה, בתמונה שצולמה על ידי בתה  (צילום: ענת ריבלין)
נחמה ריבלין עם נכדיה(צילום: ענת ריבלין)

הזמרת ירדנה ארזי נפרדה גם היא מריבלין וכתבה: "לא צריך היה להכיר את נחמה ריבלין באופן אישי כדי להתפעל מהאישיות המיוחדת והמרשימה שלה. כרעיית הנשיא היא הייתה מעוררת השראה גם בנושאים שבהם עסקה וגם בהתמודדות האישית שלה, שהעניקה הרבה כוח לאנשים. שמחה שהייתה לי הזדמנות להגיד לה את הדברים גם באופן אישי".

 

יו"ר נעמת, חגית פאר, אמרה כי "מדינת ישראל מבכה את לכתה של לוחמת אמיצה, שביושרה ובממלכתיות פעלה ללא לאות כדי לקדם את הערכים שהיו כה חשובים לה. נחמה ריבלין הייתה ארץ ישראל היפה. ישראל שאנו כה מתגעגעים אליה, במיוחד בימים המאופיינים בשיח בוטה ומשסה מכל הכיוונים. קולה הצלול אך המתון, החזק אך הלא מתלהם - יחסר מאוד. תנחומינו לנשיא המדינה, ראובן רובי ריבלין, ולמשפחה". גם מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים, שנשיא המדינה עמד בראשו, שלח את תנחומיו למשפחת ריבלין על פטירתה של נחמה.

 

שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים, מסר: "התעשייה הישראלית אבלה את מותה של אשת הנשיא, הגב' נחמה ריבלי, ומשתתפת באבלו הכבד של נשיא המדינה מר ראובן ריבלין ומשפחתו. הגב' ריבלין היתה אשת אשכולות ומקור לגאווה לכולנו והוסיפה כבוד והדר למדינת ישראל בכלל ולמוסד הנשיאות בפרט. יהיה זכרה ברוך".

 

"יום עצוב לכולנו"

ריבלין נפטרה שלושה חודשים לאחר שעברה ניתוח להשתלת ריאה בשל מחלת פיברוזיס ריאתי שממנה סבלה בשנים האחרונות. הנשיא לא מש ממיטתה, ועוזריו קיימו תורנות במשך 24 שעות ביממה על מנת להיות לצידה. ריבלין סבלה מכאבים עזים והייתה צריכה ללמוד לנשום מחדש.

 

בתחילת החודש חלה החמרה במצבה של ריבלין עקב קוצר נשימה חריף על רקע לבבי. היא הורדמה והונשמה. הנשיא, שקיבל את הבשורה במהלך ביקור ממלכתי בקנדה, החליט מיד לקצר את נסיעתו ולחזור לארץ כדי להיות לצידה.

בית החולים בילינסון שבו טופלה מסר כי "לצערנו כל מאמצי הרופאים לייצב אותה לאורך זמן בתהליך השיקום המורכב שעברה לאחר ההשתלה לא צלחו. הצוותים הרפואיים של מערך לב-חזה, ריאות, קרדיולוגיה וטיפול נמרץ לא משו ממיטתה של הגברת ריבלין בכל התקופה וטיפלו באישה מופלאה זו במסירות ומקצועיות.

 

"זהו יום עצוב עבור כולנו במרכז הרפואי, וצוות בית החולים אבל ומרכין ראש. אנו מחבקים את המשפחה ושולחים את תנחומינו לנשיא המדינה, ילדיה, נכדיה ובני משפחתה של נחמה.

 

"אנו מחזקים את ידי המשפחה בשעות קשות אלו. משפחה אצילית שתמכה ועטפה את גברת ריבלין בתקופת אשפוזה הממושכת. יהי זכרה ברוך".

 

ריבלין נולדה ב-5 ביוני 1945 במושב חירות שבשרון. את בעלה, לימים נשיא המדינה, הכירה ב-1970 במסיבה, והשניים נישאו כשנה לאחר מכן. לבני הזוג נולדו שלושה ילדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ'
נחמה ריבלין
צילום: יואב דודקביץ'
מומלצים