שתף קטע נבחר

רעיית הנשיא נחמה ריבלין הלכה לעולמה

רעיית הנשיא ה-10 של מדינת ישראל הלכה לעולמה יממה לפני יום הולדתה ה-74 וכשלושה חודשים לאחר שעברה השתלת ריאה. נחמה השאירה אחריה שלושה ילדים ואת אהבתה הגדולה: בעלה, רובי, שלו כתבה עת נבחר לנשיאות: "תמיד נמשיך להיות מי שאנחנו, ואתה תישאר אהובי לנצח"

 

נחמה ריבלין (צילום: אלכס קולומויסקי )
נחמה ריבלין(צילום: אלכס קולומויסקי )

נחמה ריבלין, רעייתו של נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, הלכה היום לעולמה והיא בת 73. הגברת הראשונה של ישראל הייתה אישה יוצאת דופן, כזו שכולם אוהבים, נטולת גינוני כבוד, בורחת מתקשורת. ריבלין תובא למנוחות מחר בחלקת גדולי האומה בהר הרצל בירושלים.

 

נתניהו: "נחמה נלחמה בגבורה ובתעצומות נפש על חייה"

ציורי ילדי גן ושוקולדים: המחוות לנחמה ריבלין לפני מותה

 

בית הנשיא הודיע ביגון עמוק על פטירתה של ריבלין, יום לפני יום הולדתה ה-74. רעיית הנשיא עברה לפני כשלושה חודשים השתלת ריאה בשל מחלת פיברוזיס ריאתי שממנה סבלה בשנים האחרונות.

 

נשיא המדינה ריבלין ובני משפחתו ביקשו "להודות לצוות בית החולים בילינסון בפתח תקווה על הטיפול המסור, הרגיש והמקצועי שלו זכתה במהלך החודשים האחרונים, לילות כימים, בלב רחב ובמאור פנים".

 

 

"נמשיך להיות מי שאנחנו". נחמה וראובן ריבלין (צילום: איתמר אייכנר) (צילום: איתמר אייכנר)
"נמשיך להיות מי שאנחנו". נחמה וראובן ריבלין(צילום: איתמר אייכנר)

בהודעת בית הנשיא צוין עוד כי "משפחת ריבלין מבקשת להודות לאזרחי ישראל ולראשי העדות, אשר לא פסקו מלדרוש בשלומה של נחמה, לשלוח אל בית החולים ובית הנשיא מכתבים וציורי ילדים מרגשים, ולהתפלל לרפואתה יום יום, שעה שעה. דאגה זו העניקה לנשיא ולבני המשפחה כולם, כוחות ותמיכה שלא ניתן לתאר את עוצמתם במילים.

 

"תודת המשפחה שלוחה גם למשפחת חלבלי אשר תרמה לנחמה את ריאתו של בנם יאיר ז"ל על אצילותם מעוררת ההשראה ועל המעשה המופלא שעשו. נבקש מהציבור הרחב ומאמצעי התקשורת לאפשר למשפחה להתכנס באבלה בשעות אלה ולהימנע מפנייה ישירה אל בני המשפחה".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע צער על מותה של ריבלין: "יחד עם כל אזרחי ישראל, רעייתי שרה ואני מביעים צער עמוק על פטירתה של רעיית נשיא המדינה נחמה ריבלין. כולנו התפללנו לרפואתה במהלך התקופה האחרונה שבה נלחמה בגבורה ובתעצומות נפש על חייה. אנחנו שולחים תנחומים מעומק ליבנו לנשיא המדינה ולכל בני משפחתו. יהי זכרה ברוך".

 

"יום עצוב עבור כולנו"

מבית החולים בילינסון נמסר: "שלושה חודשים לאחר השתלת הריאה נפטרה הבוקר גברת נחמה ריבלין. לצערנו, כל מאמצי הרופאים לייצב אותה לאורך זמן בתהליך השיקום המורכב שעברה לאחר ההשתלה, לא צלחו. הצוותים הרפואיים של מערך לב חזה, ריאות, קרדיולוגיה וטיפול נמרץ לא משו ממיטתה של גברת ריבלין בכל התקופה וטיפלו באישה מופלאה זו במסירות ומקצועיות.

 

עוד ציינו בבית החולים כי "זהו יום עצוב עבור כולנו במרכז הרפואי, וצוות בית החולים אבל ומרכין ראש. אנו מחבקים את המשפחה ושולחים את תנחומינו לנשיא המדינה, ילדיה, נכדיה ובני משפחתה של נחמה. אנו מחזקים את ידי המשפחה בשעות קשות אלו. משפחה אצילית שתמכה ועטפה את גברת ריבלין בתקופת אשפוזה הממושכת. יהי זכרה ברוך".

 

נחמה ריבלין  ()
נחמה ריבלין בצעירותה

ריבלין נולדה ב-5 ביוני 1945 במושב חרות שבגוש תל מונד. הוריה עלו מאוקראינה והיו ממקימי החלוץ של המושב. את לימודיה התיכוניים סיימה במדרשת רופין. ב-1964 החלה בתואר בבוטניקה וגנטיקה באוניברסיטה העברית, ולאחר מכן עבדה במוסד האקדמי בתור מזכירה מדעית במכון למדעי החיים. את בעלה, לימים נשיא המדינה הכירה ב-1970 במהלך מסיבה. השניים נישאו כשנה לאחר מכן ונולדו להם שלושה ילדים: רן, כיום עורך דין; ענת, עורכת בטלוויזיה ובין השאר מעורכות התוכנית ארץ נהדרת; וריבי (רבקה). לנשיא, שאלה נישואיו השניים, בן נוסף מנישואיו הראשונים - יואל, אדריכל במקצועו.

 

בספטמבר 2016 במהלך ביקור נשיאותי שקיים בעלה בקייב בירת אוקראינה, התקשתה נחמה לעצור את דמעותיה כאשר הקריא מעל בימת הפרלמנט את שמות בני משפחתה שניספו על אדמת המדינה. בתום הנאום סיפרה ריבלין: "לשמוע את שמה של אמא, היה עבורי רגע קשה, הדמעות חנקו את גרוני. לאחר כמה דקות חזרתי לעצמי והקשבתי לנאום בגאווה. אני, נחמה, בתה של דרורה מינץ, רעיית נשיא מדינת ישראל, נמצאת על אדמת אוקראינה ורואה ברגע הזה ניצחון".

ראובן ונחמה ריבלין (צילום: חיים צח, לע
בית הנשיא הודיע ביגון עמוק על פטירתה של ריבלין(צילום: חיים צח, לע"מ)

בשנת 2007 פרשה ריבלין לגמלאות ואז גם חלתה במחלת ריאות קשה: פיברוזיס ריאתי. עם החמרת המחלה נאלצה להיעזר במכשיר חמצן.

 

ריבלין הקפידה כאמור להתרחק מעין התקשורת והציבור מאז בחירתו של בעלה לכנסת ה-12 בשנת 1988 והיא לא היתה מעורבת באופן משמעותי בחיים הפוליטיים שלו. בשיאו של המירוץ לנשיאות, פרסמה נחמה פוסט בעמוד הפייסבוק של בעלה שם כתבה: "רובי אהובי ורעי, לא נישאתי לנשיא, ולכן יקרה מה שיקרה, בשבילי תמשיך להיות רע ואהוב", והקדישה לו את שירו של אברהם סוצקובר "על הנצחי". הפוסט הפך לפופולרי ביותר בעמוד באותם ימים ויש האומרים שהשפיע על כמה מחברי הכנסת אשר מרוב התרגשות הפכו את הצבעתם ובחרו ברובי. לאחר בחירתו של ריבלין לנשיאות רצתה להישאר בביתם בירושלים אך הדבר לא התאפשר.

ראובן ונחמה ריבלין ספרד (צילום: חיים צח, לע
בני הזוג ריבלין בביקור בספרד(צילום: חיים צח, לע"מ)

ריבלין עם הגברת הראשונה של ארה"ב מלניה טראמפ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ריבלין עם הגברת הראשונה של ארה"ב מלניה טראמפ(צילום: רויטרס)

בתור הגברת הראשונה החליטה ריבלין להתמקד בנושאים שונים בהם אומנות, ילדים עם צרכים מיוחדים, איכות הסביבה, הטבע ושמירה על כדור הארץ. ריבלין גם פעלה למען אמהות שכולות וקידום נשים. ב-2016 אירחה בבית הנשיא 16 נשים שהותקפו מינית והסכימו לחשוף את סיפורן. שלוש שנים לאחר מכן הצטרפה לנשים שקיימו משמרת מחאה מול בית הנשיא על האלימות הגוברת נגד נשים.

 

ב-2017 תרמה את קולה לדיבוב דמותה של גרטרוד בגרסה העברית של סרט הילדים "פדינגטון 2". "מחשבות על ספרי ילדים שאהבתי ממלאות אותי בשמחה. את הדב פדינגטון, שכתב בונד, אהבתי במיוחד. דרך הרפתקאותיו של פדינגטון בבית משפחת בראון למדנו על עזרה לאחר, וההכלה של הקושי שלו. אותו יצור נעזב שניצל אבל צריך ללמוד לחיות במקום שאליו נאסף", כתבה אז.

 

נחמה שהייתה ידועה כחובבת שירה מושבעת מיסדה גם פרס למשוררים ע"ש ד"ר גרדנר סימון שמטרתו לעודד משוררים ומשוררות ליצור ולטפח שירה עברית איכותית.

 

היא יזמה את פרוייקט הצופיות (ציפורי שיר) בבית הנשיא שבו מילאה את העציצים והאדניות במשכן במבחנות עם מי סוכר כדי למשוך צופיות להגיע לינוק מהצוף המלאכותי, ועל הדרך למלא את האזור בשירה נדירה. "זה רגע קטן של אושר לראות את הקטנטנות האלה באות לשתות מהצוף. אני אוהבת להראות לנכדים ולנכדות את הצבעים המשתנים בין זכרים לנקבות", סיפרה בסרטון שהעלתה לפייסבוק וזכה לעשרות אלפי צפיות ומאות שיתופים.

 

נחמה ריבלין ()
נחמה ריבלין, 2018
אזכרה לאריאל שרון בחוות השיקמים (צילום: גדי קבלו)
הזוג ריבלין בחוות השקמים(צילום: גדי קבלו)

ריבלין גם ניהלה פרוייקט לשיקום נשים אסירות בכלא נווה תרצה שכלל לא זכה לחשיפה תקשורתית, למעט באירוע אחד שבו שף ארמון האליזה הגיע לכלא לבשל לנשים ולילדיהם.

 

האישיות של נחמה ריבלין הצליחה להרשים הרבה אנשים ולא רק בארץ. בביקורו הממלכתי של הנשיא ריבלין בספרד התקשורת המקומית דיווחה על הכימיה בינה לבין מלכת ספרד לטיסיה. המלכה התפעלה כיצד אשת נשיא מדינת ישראל ממשיכה לתפקד עם בלון חמצן. היא הלכה איתה יד ביד וממש תמכה בה לאורך הביקור.

נחמה ריבלין  ()
נחמה ריבלין בילדותה

נחמה ריבלין עם נכדיה, בתמונה שצולמה על ידי בתה  (צילום: ענת ריבלין)
נחמה ריבלין עם כמה מנכדיה(צילום: ענת ריבלין)

פינת נחמה  ()
מכתבי תמיכה שנשלחו לבית החולים שבו אושפזה ריבלין

פינת נחמה  ()
פינת נחמה

פינת נחמה  ()
דיוקן בצבעי שמן שנשלח לבית החולים

יאיר יחזקאל ז
יאיר יחזקאל חלבלי ז"ל. משפחתו תרמה את ריאתו לריבלין

במרץ השנה עברה כאמור נחמה השתלת ריאה בבית החולים בילינסון. את הריאה קיבלה בתרומה משפחתו של יאיר יחזקאל חלבלי ז"ל, צעיר בן 19 שטבע באילת. משפחתו החליטה לתרום את איבריו להצלת חיים. תשעה ימים לאחר ההשתלה עברה הליך כירורגי נוסף כדי לתמוך בהשתלה.

 

הנשיא לא מש ממיטתה של רעייתו ועוזריו קיימו תורנות במשך 24 שעות ביממה על מנת להיות לצידה. נחמה סבלה מכאבים עזים והייתה צריכה ללמוד לנשום מחדש. במהלך הליך השיקום יצר עבורה הצוות הרפואי אשליה שהיא מחוברת לבלון חמצן ובמשך כמה שעות נשמה בכוחות עצמה. כשהתבשרה על "התרגיל" שעשו לה, התקשתה להאמין. 

 

בתחילת מרץ חלה החמרה במצבה של ריבלין עקב קוצר נשימה חריף על רקע לבבי. היא הורדמה והונשמה. הנשיא, שקיבל את הבשורה במהלך ביקור ממלכתי בקנדה, החליט מיד לקצר את נסיעתו ולחזור לארץ כדי להיות לצידה.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
נחמה ריבלין
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים