שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הבשורה על פי סמוטריץ'
  היות שאדם ששולל את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית לא רשאי להתמודד לכנסת, מה נעשה עם בצלאל סמוטריץ' שמבקש משטר הלכתי?

   

   (צילום: יואב דדוקביץ') (צילום: יואב דדוקביץ')
  (צילום: יואב דדוקביץ')

  ונפתח בבשורה משמחת: הודלף פרק מהעונה הבאה של "סיפורה של שפחה". הרכש החדש: ח"כ בצלאל סמוטריץ'. האיש שהביא לכם את מצעד הבהמות ושהסביר שאין מצב שאחד מכל שלושה ילדים בישראל עני, כי לו יש חמישה ילדים ויותר משניים מהם לא-עניים – מציג כעת את חזונו המרהיב: רפובליקת גלעד שבמזרח התיכון.

   

   

  סתם, אל דאגה, לאליזבת מוס שלום. מה שסמוטריץ' כן הצהיר זה שהוא רוצה שמדינת ישראל תתנהל על פי דין התורה, כמו בימי דוד המלך ושלמה המלך. כמובן, הרגיע, אלה רצונות לטווח הארוך. הוא סמוך ובטוח שעם ישראל, בעזרת השם, יראה שמשפט התורה צודק ומוסרי, וכשהוא ירצה – הוא יחיל את זה על עצמו.

   

  אוקיי, נרגעתי. אני סמוכה ובטוחה שעם הזמן גם אני אראה שמשפט התורה צודק ומוסרי, ובעזרת השם אני בעצמי ארצה בו ואחיל אותו על עצמי. כלומר, אני אמצא איזה גבר שיחיל אותו עליי, כי בימי דוד המלך נשים לא בדיוק החילו דברים על עצמן.

   

  זה לא שיש לך הרבה אופציות בחיים, בתור אישה בימי דוד המלך. את יכולה להיות מרב, ואז אבא שלך יציע אותך לנישואים לדוד. את יכולה להיות מיכל, האחות הצעירה שאכן ניתנה לו. את יכולה להיות בת שבע, שהמלך נדלק עליה ומכניס אותה להיריון, ואז שולח את הבעל "אל מול פני המלחמה החזקה", למות שם כדי שהוא יוכל – נכון – לקחת אותה לאישה. את יכולה להיות אבישג השונמית, הנערה שהובאה אל דוד בזקנתו, כדי שייחם לו (בגמרא מספרים שכבר היו לו אז 18 נשים, ובתלמוד הבבלי טוענים שדווקא היה לו היתר מיוחד לשכב איתה). בקיצור, את יכולה להיות הרבה גרסאות שכולן "שלדוד".

   

  הנה רשימה חלקית של מה שאת לא יכולה: את לא יכולה לסרב למלך. את לא יכולה להחזיק ברכוש או לרשת אותו (יש לך סיכוי אם אין לך אחים, בזכות התקדים החריג של בנות צלפחד). את אשת חיל, צופה הליכות ביתך ולחם עצלות לא תאכלי, ומי שמחליט הוא בעלך, ש"נודע בשערים, ביושבו עם זקני ארץ". כי גם את זה את לא יכולה: לשבת במרכז ההחלטות, להיות קול שווה. לא לפסוק הלכה. לא להנהיג קהילה. זה מה שקורה אם את אישה בימי דוד המלך. שלא לדבר על אם את לסבית או הומו או טראנס (בסמוטריצ'ית: בהמה).

   

  אגב, הדבר הכי ברור שאת לא יכולה בימי דוד המלך, וסליחה שאני אומרת את המובן מאליו, הוא להצביע בבחירות דמוקרטיות. 500 שנה יעברו לפני שביוון העתיקה בכלל יתחילו לגבש את מה שאנחנו מכירים היום כשיטת המשטר הנהוגה בישראל, לפחות על פי הצהרתה.

   

  דמוקרטיה, נזכיר לסמוטריץ', היא משטר שבו האזרחים שותפים בקביעת ההנהגה. לא צו אלוהי ולא חז"ל, לא דאורייתא ולא דרבנן. האזרחים.

   

  השאלה האמיתית צריכה להיות איך זה שסמוטריץ' בכלל בכנסת. כי מה שהוא אמר, ברצינות ובלי משחקים, זה שהוא שואף להחלפת המשטר הדמוקרטי. זה החזון: משטר הלכתי, על פי חוקי התורה. האם, כדבריו, כולנו עוד נראה שמדובר בחוק מוסרי וצודק? לא בטוח. דבר אחד כן בטוח: דמוקרטיה זה לא.

   

  והיות שבחוק הנהוג במה שהוא עדיין מדינת ישראל כתוב שאדם ששולל את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית לא רשאי להתמודד לכנסת, סמוטריץ' פשוט הבהיר שעל פי חוקי הבית הוא צריך לעוף.

   

  • תמר קפלנסקי היא עיתונאית "ידיעות אחרונות"

   

  מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים