שתף קטע נבחר

נתן ששרד את טבח מגדל חגג בר מצווה לאחר שעלה לקבר אחיו: "השמחה היא התרופה"

שנתיים וחצי אחרי שנחלץ מהטבח שבו נרצחו אחיו נחמן, שני ילדי השכנים ואמם דור - ציין נתן עתיה את הגיעו למצוות בחגיגה גדולה. יום לפני כן עלה לקבר אחיו כדי להזמינו לאירוע: "אם הוא היה חי הוא היה בא ושמח איתי"

 

 

מאות בני משפחה וחברים התכנסו אתמול (ג') על שפת הכנרת כדי לחגוג את בר המצווה של נתן עתיה, שניצל לפני שנתיים וחצי מהטבח במושבה מגדל. השמחה הייתה גדולה, אך האורחים לא יכלו להימנע מלהזכיר את האח נחמן, שנרצח בדקירות סכין על ידי שכן המשפחה.

 

המקרה הנורא התרחש במושבה השקטה מגדל ביום שבת, בחודש ינואר 2017. בשעות הצהריים המאוחרות נטל נדב סלע סכין במטרה לרצוח את כל משפחתו. הוא דקר למוות את אשתו דור ואת ילדיו יוסף ובנימין. בזמן הטבח היו בבית האחים נתן ונחמן, שהגיעו כדי לשחק עם השכנים. נחמן נרצח גם הוא, אך נתן העמיד פני מת והצליח לצאת מהבית בחיים. הרוצח נידון לארבעה מאסרי עולם, ועוד 10 שנים על הפגיעה בנתן.

 

הילד נתן נזקק לטיפולים רפואיים ממושכים, ולסיוע בהתמודדות עם הטראומה והאבל. לאחר האסון עברו בני המשפחה להתגורר בטבריה, ובשנים שחלפו מאז עלה נתן רק פעם אחת לקבר אחיו. אך השבוע, יום לפני בר המצווה, הוא עלה שוב לקברו במושבה. "באתי להזמין אותו לבר מצווה שלי. הרי אם הוא היה חי הוא היה בא, ושמח איתי. ככה, למרות שהוא נפטר, הוא בא", אמר נתן ליד הקבר.

נתן עתיה לראשונה בקבר אחיו נחמן ז
נתן עתיה, ששרד את הטבח במגדל(צילום: שמיר אלבז)

נתן עתיה לראשונה בקבר אחיו נחמן ז
נתן ליד קבר אחיו נחמן שנרצח(צילום: שמיר אלבז)
נתן עתיה לראשונה בקבר אחיו נחמן ז
(צילום: שמיר אלבז)

האב, ישראל, הסביר כי לפי האמונה, בזמן שמחות משפחתיות נוכחים כל קרובי המשפחה שנפטרו. "אני מאמין שנחמן מספיק צדיק ויהיה לו חשוב להגיע לשמחה של נתן, במיוחד כי הוא היה כל כך קשור אליו", הוא אמר.

 

"השמחה היא התרופה לכל השבר הזה, בפרט שזו בר מצווה ראשונה במשפחה", הוסיף האב. "אמנם נחמן היה אמור לחגוג בר מצווה ראשון, אבל הקדוש ברוך הוא חשב אחרת. השמחה של נתן היא השמחה שלנו והיא הרפואה שלנו".

 

האירוע שהתקיים על שפת הכנרת מומן מרובו מתרומות, שכן המשפחה מתמודדת עם משבר כלכלי. אך הקושי הכספי לא עצר את מסלול חייהם, ומאז האסון זכתה המשפחה לשמחה נוספת כאשר נולדה למשפחה בת נוספת.

נתן עתיה חוגג בר מצווה (צילום: אביהו שפירא)
משפחת עתיה בחגיגת בר המצווה(צילום: אביהו שפירא)

נתן עתיה חוגג בר מצווה (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

נתן עתיה חוגג בר מצווה (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

לאירוע הגיעה גם הסבתא רבתא מרגלית, שזכתה לראות נין שלה עולה לתורה. "נתן יצא גבר שהוא הצליח לצאת מהחלון וניצל, הוא גיבור", היא אמרה. "אני מאחלת לו שיהיה לו כל טוב, ושיצליח בכל דבר - בלימודים, בהכל - בעזרת השם".

 

גם הדודים אוריה ואריק בירכו על ההזדמנות לשמוח. "אנחנו מאוד מתרגשים, זו שמחה אדירה. זה אירוע חגיגי שחיכינו לו הרבה זמן".

 

בדרשה שנשא נתן בחגיגה נכח האסון, אך גם ההודיה על כך שהצליח להינצל. "ראוי לזכור ולא לשכוח להודות מדי יום, לא רק על הניסים שנעשו איתי בעבר", אמר נתן בדרשה. "כפי שכולם יודעים, הקדוש ברוך עושה איתי בשנים האחרונות ניסים ונפלאות, ועצם הדבר שאני חי ועומד כאן, חי ומדבר, זה נס אחד גדול. ריבונו של עולם, מילה אחת לי אליך - תודה".

 

האב ישראל נשא דרשה משלו ובה סיפר על ההתקרבות לבנו, דווקא על רקע האסון. "אני ונתן עשינו דרך ארוכה ומשותפת יחד מאז האסון שעברנו. בשנים האלה הכרתי את נתן יותר יותר, וגיליתי ילד מדהים, בוגר, עצמאי נבון ורוחני במיוחד. הזמן הפך אותנו לחברים טובים, מעבר להיותנו אב ובן. עכשיו כשאתה הופך להיות איש, אני מאחל לך שתמשיך ותגדל עם שמחת חיים".

 

מי שמעוניין לסייע כדי לשמח את חתן בר המצווה מוזמן להעביר תרומה לחשבון הבנק של ישראל ואורה עתיה בבנק הבינלאומי, סניף 002, חשבון מספר 545325

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שמיר אלבז
הילד ששרד, נתן עתיה
צילום: שמיר אלבז
מומלצים