שתף קטע נבחר

4 מאסרי עולם לרוצח משפחתו: "פעל במחשבה תחילה"

בית המשפט המחוזי בנצרת הרשיע פה אחד את נדב סלע שרצח את אשתו דור, ילדיו יוסף ובנימין, ונחמן עתיה, בנם של השכנים. סניגורו טען לאי שפיות והתביעה טענה כי סלע היה שפוי בעת הרצח. בית המשפט: "לא קונים את התזה הפסיכיאטרית". אמה של דור ז"ל: "הנשמות שלהן יוכלו לנוח"

 

 

בית המשפט המחוזי בנצרת הרשיע הבוקר (ד') פה אחד את נדב סלע, שהואשם ברצח אשתו, שני ילדיו ובן השכנים במושבה מגדל בשנה שעברה. הכרעת הדין התקבלה כחודש לאחר שהתקבלו הסיכומים של המשפט, דבר שנחשב לחריג בתיקי רצח. מאוחר יותר נגזר דינו: 4 מאסרי עולם ועוד 10 שנות מאסר במצטבר על ניסיון רצח ילד נוסף. סלע יפצה את יורשי הנרצחים ב-256 אלף שקלים כל אחד ונתן עתיה שניצל יפוצה ב-100 אלף שקלים. 

 

"הנאשם במחשבה תחילה נטל את חייהם של ארבעה. אנו לא קונים את התזה של הבעיה הפסיכיאטרית", קבע הרכב השופטים. "ההחלטות המשפטיות מאוד פשוטות", אמרו השופטים בראשות אב בת הדין אשר קולה, דני צרפתי ורננה גלפז-מוקדי. האם רוית סבג אמרה אחרי גזר הדין: "עכשיו נוכל להתחיל להתאבל. נוכל להתחיל לחיות כדי להנציח אותם. האמנתי בבית המשפט ואני מאמינה שהוא יקבל את עונשו גם מידי שמיים כי הייתה לי בת צדיקה".

 

"הנאשם החליט במחשבה תחילה בצהרי יום שבת קודש ליטול את חייהם של חמש נפשות, אשתו דור המנוחה, בניו יוסף ובנימין, ובני השכנים נחמן ז"ל ונתן, ייבדל לחיים טובים וארוכים", נכתב בהכרעת הדין של השופטים היום. "למרבה הנס, נתן ניצל. למרבה הצער והזוועה, גורלם של האחרים לא שפר עליהם וכך קופדו חייהן של ארבע נפשות, בהן כאמור שלושה קטינים ואפילו תינוקות של ממש, שלא חטאו או פגעו באיש. איננו יודעים מה הניע את הנאשם לעשות את מעשיו, איננו יודעים מדוע קופדו חיים של ארבע נשמות טהורות, והגם שהלב נוטה להאמין "שאדם נורמלי לא יעשה כן", הרי שהעובדות מוכיחות כי במובן המשפטי, הנאשם היה ועודנו אחראי למעשיו. ארבע נפשות, ארבעה עולמות נטל ואיבד הנאשם שבפנינו. דמם ודם תולדותיהם תלויים בו, בנאשם זה, עד סוף העולם". 

נדב סלע (צילום: אחיה ראב
הרוצח נדב סלע בבית המשפט, הבוקר(צילום: אחיה ראב"ד)

רוית סבג (צילום: גיל נחושתן)
"זו נחמה קטנה". רווית סבג (מימין), אמה של הנרצחת(צילום: גיל נחושתן)

 התובעת ביקשה להטיל על סלע ארבעה מאסרי עולם במצטבר, וכן 20 שנות מאסר על ניסיון הרצח של נתן עתיה, בן השכנים שהותקף על ידי סלע ונותר בחיים. היא תיארה כי רק בזכות תושייתו נשאר נתן בחיים, ואם הדבר היה תלוי בנאשם זה היה נגמר בחמישה נרצחים. התובעת הוסיפה כי המשנה לפרקליט המדינה אישר להגיש בקשה להגדיר את הרצח כ"חריג בחומרתו", מה שלא יאפשר לסלע לצאת לחופשות, ולא ניתן יהיה להקל שליש בעונשו, גם אחרי קציבת העונש. הסניגור ביקש כי העונשים ירוצו בחופף. הוא הוסיף כי ההגנה אינה מסכימה עם קביעת בית המשפט בעניין מצבו הנפשי של הנאשם.

 

האם רוית אמרה לאחר הכרעת הדין: "ב-28 בינואר בשעה 14:40 קיבלתי טלפון שבישר לי שחיי נהרסו לעולם. רציתי להיכנס לבית וראיתי מהחלון את נכדי יוסף שרוע על הספה, כולו דם, מראה שלא זז מעיניי, שלא נותן לי לישון בלילות, מהווה מקור לסיוטים. המשפחה נהרסה. אני מחזיקה בשיניים את בנותיי האחרות. בגיל 42 נהייתי סבתא ובגיל 44 חיי נהרסו. יש קושי לקום בבוקר, להתמודד עם ההיעדרות שלהם, ולהמשיך ללכת לעבודה. מה שנשאר זה ללכת לבית הקברות ולראות שם קבר אחד ענק. הדמעות יורדות כל הזמן,  אני חיה בלי אור והבקשה שלי מבית המשפט היא שהנאשם גם לא יראה אור. שלא נמשיך לחיות בפחד, ושהוא יקבל את העונש הכי חמור שאפשר. זו נחמה קטנה, אבל עכשיו הנשמות שלהם יוכלו לנוח. תודה לבית המשפט. תודה שהוא קיבל את מה שידענו מהתחלה, שהוא ביצע את המעשה בכוונה ובמחשבה תחילה".

 

התינוק נרצח במיטתו

הרצח המזעזע אירע בשבת אחר הצהריים, ב-28 בינואר 2017. על פי כתב האישום, סלע המתין לזמן שבו איתן כרסטני, אביה של דור שהתגורר בסמוך אליהם, יצא מהבית. דור הכינה באותה שעה את ארוחת הצהריים, ושני ילדיהם יוסף ובנימין היו בבית עם ילדי השכנים, נחמן ונתן עתיה. סלע נטל סכין גדולה מהמטבח ורצח באמצעותה את דור בדקירות בכל חלקי גופה, למרות תחנוניה כי יחדל.

 

דור כרסנטי וילדיה יוסף ובנימין ז"ל, שלושתם נרצחו על ידי סלע ()
דור כרסנטי וילדיה יוסף ובנימין ז"ל, שלושתם נרצחו על ידי סלע

נחמן עתיה ז"ל, ילד השכנים שנרצח ()
נחמן עתיה ז"ל, ילד השכנים שנרצח

נחמן ונתן הבחינו במתרחש וניסו לברוח, אולם סלע דקר גם את נתן, שהעמיד פני מת, ואז רצח את אחיו נחמן והשליך את גופתו למרתף הבית. לאחר מכן, שיסף את גרונו של בנו יוסף, בן שנה ושמונה חודשים במותו, ורצח במיטתו את בנו התינוק בנימין בן ה-8 חודשים. בתום הטבח הוא הבחין כי נתן עתיה זז מעט, ובעט בראשו כדי לוודא שהוא מת.

 

בשלב זה החליף סלע את בגדיו ונעליו, ועזב את הבית. נתן ניצל את ההזדמנות, ברח ובהמשך סיפר לעוברים ושבים את מה שאירע. במקביל, איתן כרסנטי חזר לבית המשפחה. הבחין בחלון הסלון הפתוח, הביט פנימה וגילה את המעשה המחריד.

 

 עו
התובעת במשפט של סלע, עו"ד ליאורה חילו(צילום: שמיר אלבז)

עו
סניגורו של סלע, עו"ד ארז מושקוביץ. ביקש עונשים חופפים(צילום: שמיר אלבז)
 

במהלך המשפט שנפתח בתחילת השנה, טען סניגורו של סלע, עו"ד ארז מושקוביץ, שייצג אותו מטעם הסניגוריה הציבורית, כי סלע אינו שפוי. מומחה מטעם ההגנה טען כי סלע סבל ממחלת נפש שהתפרצה בשל פגיעה במוחו בתאונה שאירעה כמה חודשים לפני הרצח. עם זאת, במסמכי בית החולים מאותה תקופה לא עולה כי סבל מפגיעה כזו.

 

פרופ' סם טיאנו, פסיכיאטר שהעיד מטעם ההגנה, אמר כי סלע מסר בבדיקה יותר משתי גרסאות. בראשונה טען שיצא מביתו, וכשחזר מצא את אשתו וילדיו מתים, ואת שני הילדים האחרים (ילדי השכנים) חיים. הוא הסיק כי ילדי השכנים הם שרצחו את האישה והילדים, ולכן פגע בהם. על פי גרסה אחרת, הוא אמר לפסיכיאטר כי לפני הרצח שמע קולות "ואז הפך לשליח האל".

 

התובעים, עו"ד ליאורה חילו וצביקה אמרמוביץ', מפרקליטות מחוז הצפון, טענו בסיכומיהם כי סלע היה שפוי בעת הרצח. הם ציינו בין השאר שלושה פרמטרים לכך שביצע את המעשה מתוך רציונליות: הוא המתין עד שאביה של דור יעזוב את המקום, רצח את האישה ראשונה, "דווקא את מי שיכולה הייתה להתנגד לו או להזעיק עזרה" ובהמשך, לפני שעזב את המקום, החליף את בגדיו ונעליו המוכתמים בדם. "התנהגות זו מלמדת שהנאשם היה בשליטה מלאה", טענו.

 

 


פורסם לראשונה 30/05/2018 09:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
סלע וסניגורו בבית המשפט, היום
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים