שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ואולי בכלל נתניהו תכנון הכל מראש
  הנה תיאוריה: נתניהו ידע שהעבודה תסרב, ליברמן יתרגז ויישאר בחוץ, בבחירות החדשות הימין יתחזק, ואפשרויות חדשות ייפתחו בפני החשוד

   

   (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
  בנימין נתניהו(צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

  בבחירות הקרבות יקטן שיעור ההצבעה. הציבור, אשר ממערכה למערכה, כמעט בעקביות, ממעיט את שיעור השתתפותו בבחירות, יבטא בהשתמטותו מן הקלפי את עייפותו ואת מאיסתו בפוליטיקה. עוד יש להניח כי רבים בציבור רואים בבחירות האלה עונש שהושת עלינו בגלל הצבעה בררנית מדי למפלגות קטנות. כתוצאה מפיצולו הפסיד הימין כשבעה מנדטים והדעת נותנת כי חלק נכבד מן המצטופפים תחת דגלו יפנימו את המסקנה הנגזרת מן הבזבוז וייתנו את קולם למפלגה הגדולה ‑ הליכוד. גם השמאל הפסיד מנדטים כתוצאה מפיצולו, גם אם בהיקף קטן יותר. אם אלה ואלה יכו על חטא וייתנו את קולם למפלגות גדולות, יתרחב ההפרש לטובת הימין.

   

   

  כדי לחזק את תוקף השערתי כי הימין יגדיל את כוחו, אזכיר כי לרשותו עומדים החרדים האשכנזים הסרים לפקודת מנהיגיהם הרוחניים. בפקודתם של הרבנים והאדמו"רים, בתיווכים של הפרנסים והגבאים, הם מצביעים כאיש אחד וכאישה אחת. כך יעשו גם הפעם. ניתוח תוצאותיהן של הבחירות האחרונות מלמד כי שיעור המצביעים למפלגות החרדיות אף עולה על מספרם המשוער של החרדים באוכלוסייה ומכאן שלרשות הימין עומדת חטיבה עצומה שאין בה עריקים.

   

  נובע מזה שניצחונו של בנימין נתניהו מונח בקופה. הוא עתיד לנצח, אלא אם המשיח יזדרז לבוא והמתים, אשר רובם שייכים למחנה השמאל, יקומו מקבריהם וישעטו אל הקלפיות.

   

  האם בנימין נתניהו חישב זאת כאשר חולל עוד מערכת בחירות? למרות ספקנותי בדבר האפשרות לתכנן בהצלחה מהלכים כה סבוכים הקשורים לטבעו הגחמני של האדם, לא מצאתי הסבר אחר להתנהגותו של ראש הממשלה. לדעתי הוא, אכן, תכנן זאת ודומני שעד כה לא התבדו תחזיותיו.

   

  אסביר: עובדה נחרצת היא שנתניהו קיים מו"מ עם אבי גבאי והונה את ליברמן. שמה של שלי יחימוביץ' הוזכר כשרת המשפטים. האם ייאמן כי מנהיג הליכוד ביצע תעלול כזה, פניית פרסה הדומה לסיבוב בחריקת בלמים שמבצע נהג שודים בסרטי מרדפים?

   

  הפתרון הוא זה: נתניהו ידע כי אפילו אם גבאי יתפתה, לא יעלה בידו לשכנע את צמרת מפלגתו להצטרף למהלך, אבל שום רע לא יקרה לרמאי, מפני שסוד המגעים יתגלה, ליברמן יתרגז, יסרב להצטרף לקואליציה ואז - בינגו! התוצאה הנכספת הושגה! תיערכנה בחירות והליכוד יגביר את כוחו, יפחית את כוח הלחץ של השותפות בימין ואז, אולי, תתפתחנה אפשרויות חדשות בפני החשוד נתניהו.

   

  תחילה הזכירו לי מהלכיו של נתניהו את זעקתו של המלך החיגר ריצ'רד השלישי: "סוס! סוס! ממלכתי תמורת סוס!". השליט הנואש, גיבורו הנורא של וויליאם שייקספיר, נשמט מסוסו בשעת הקרב האחרון ותמורת הצלת חייו הוא מוכן למסור את שלטונו שכדי להשיגו חולל פשעים נוראים.

   

  במחשבה שנייה על האנלוגיה הזאת הבחנתי בטעותי: נתניהו לא ויתר על כתרו, מפני שכתרו עשוי לחלצו מסכנת כליאה. הסיכויים לכך קלושים, אבל נתניהו (אני אומר זאת בהתפעלות) אינו הצפרדע הנואשת ומשלימה עם טביעתה בכד החלב, אלא הצפרדע החובטת ומפרפרת עד שהנוזל משנה את מצב הצבירה ומתמצק.

   

  מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים