שתף קטע נבחר

טראמפ והמלכה בטקס לציון 75 שנה לנורמנדי

נשיא ארה"ב, החותם את ביקורו בבריטניה, השתתף עם מרקל, מקרון ומיי בטקס לציון 75 שנה למבצע ההיסטורי שהביא לתפנית במלחמת העולם השנייה. טראמפ: "הקרב הגדול בהיסטוריה"

בפורטסמות' שבדרום אנגליה נערך בצהריים (יום ד') הטקס המרכזי של בריטניה במלאות 75 שנה לפלישה לנורמנדי. בטקס השתתפו המלכה אליזבת, ראש הממשלה היוצאת של בריטניה תרזה מיי ו-15 מנהיגים מרחבי העולם, בראשם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, המסיים היום את ביקורו בממלכה. ynet העביר את הטקס בשידור חי.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

  (צילום: EPA)
דונלד ומלניה טראמפ עם המלכה, בטקס היום בצהריים בפורטסמות'(צילום: EPA)

  (צילום: gettyimages)
נשיא ארה"ב עם תרזה מיי וראש ממשלת קנדה טרודו(צילום: gettyimages)

  (צילום: gettyimages)
כבוד ללוחמים באתר הטקס(צילום: gettyimages)

לקראת האירוע אמר טראמפ כי הוא מצפה להשתתף בטקס כדי לזכור ולהזכיר את מה שהיה אולי "הקרב הגדול בהיסטוריה", לדבריו. במהלך הטקס עלו בזה אחר זה מנהיגי העולם והקריאו מכתבים שכתבו לוחמים שהשתתפו בפלישה לנורמנדי.

 

בטקס השתתפו גם נשיא צרפת עמנואל מקרון, ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו, ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל.

נשיא ארה
דונלד ומלניה טראמפ, בצהריים בטקס בפורטסמות'(צילום: Gettyimages)

בריטניה אנגליה פורטסמות' 75 שנה לפלישה לנורמנדי נורמנדי טקס (צילום: EPA)
במת הטקס בדרום אנגליה. "הקרב הגדול בהיסטוריה"(צילום: EPA)

בריטניה אנגליה פורטסמות' 75 שנה לפלישה לנורמנדי נורמנדי טקס (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

פורטסמות' והאזור הסובב אותה היו המקום שממנו יצאו ב-6 ביוני 1944 יותר מ-150,000 חיילי בעלות הברית אל המתקפה מהאוויר, מהים ומהיבשה בנורמנדי שבצרפת הכבושה, מתקפה שחוללה תפנית במלחמת העולם השנייה והובילה בסופו של דבר לשחרור מערב אירופה מידי הנאצים ולהפלת גרמניה הנאצית. כשהפלישה לנורמנדי התחוללה, ברית המועצות הייתה שקועה כבר שלוש שנים במלחמה נגד הגרמנים בחזית המזרחית. שליטהּ יוסיף סטלין הפציר בראש ממשלת בריטניה ווינסטון צ'רצ'יל כבר באוגוסט 1942 ליצור חזית שנייה.

  (צילום: AFP)
נשיא ארה"ב ומלכת בריטניה שלשום(צילום: AFP)

בריטניה אנגליה פורטסמות' 75 שנה לפלישה לנורמנדי נורמנדי טקס (צילום: EPA)
זוכרים את נורמנדי, היום בפורטסמות'(צילום: EPA)

 

ביקור טראמפ בבריטניה – עוד כותרות:

 

הפלישה לנורמנדי, ששם הקוד שלה היה "מבצע אוברלורד", נחקקה בהיסטוריה הצבאית כמבצע הנחיתה הגדול בהיסטוריה. אור ל-6 ביוני 1944, מעט אחרי חצות, נכנסו לפעולה שלוש דיביזיות מוטסות – שתיים אמריקניות ואחת בריטית (23,500 חיילים בסך הכול). חלק מהכוחות הוצנחו, ואחרים הונחתו בדאונים חד-פעמיים. הבריטים השתלטו על גשר "פגסוס" האסטרטגי על הנהר אוֹרְן ועל סוללות תותחים עורפיות.

 

לפנות בוקר ניצבה מול חופי נורמנדי הארמדה הגדולה ביותר בהיסטוריה: 1,200 ספינות מלחמה, 4,126 נחתות ו-180 ספינות תובלה, תחת מטרייה אווירית של 10,000 מטוסי קרב והפצצה. בשעה 05:00 פתחו ספינות המלחמה בהרעשת חופי הנחיתה, לאורך קו חוף של 80 ק"מ. ספינות הנחיתה נשאו כוח של 132,500 איש, בפיקודו של הפילדמרשל הבריטי ברנרד מונטגמרי, אל חמישה חופי נחיתה. שמות הקוד שלהם, ממערב למזרח, היו: יוּטָה, אוֹמָהָה, גוֹלד, ג'וּנוֹ וסוֹרד. השניים הראשונים הוקצו לכוחות אמריקניים, הרביעי לקנדים, והשניים הנותרים לבריטים.

 

המערכה על חצי האי נורמנדי נמשכה כחודשיים וחצי, ובעלות הברית ספגו במהלכה אבדות כבדות, אולם היא הביאה לשבירת כוחו של צבא גרמניה על אדמת צרפת ולנסיגה מהירה של שרידיו לתוך שטח גרמניה. לפי הערכות, מספר הנפגעים והשבויים בצד הגרמני היה בין 4,000 ל-9,000, ואצל בעלות הברית כ-10,000, בהם יותר מ-4,000 הרוגים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
ליד במת הטקס בפורטסמות'
צילום: gettyimages
מומלצים