שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  טראמפ: קורבין גורם שלילי, סירבתי לפגוש אותו

  ביום השני לביקורו בבריטניה תקף הנשיא את מנהיג הלייבור - שנאם במקביל בהפגנות הענק נגדו בלונדון. "לא ראיתי מפגינים, זה פייק ניוז", טען טראמפ. במסיבת עיתונאים לצד רה"מ הפורשת תרזה מיי, הוא לא היסס לתמוך במועמדים לרשת אותה, ובהמשך נפגש עם הפופוליסט נייג'ל פרג'

   

  טראמפ: קורבין גורם שלילי, סירבתי לפגוש אותו    (צילום: CBS)

  טראמפ: קורבין גורם שלילי, סירבתי לפגוש אותו    (צילום: CBS)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שמבקר זה היום השני בבריטניה, השתתף היום (ג') במסיבת עיתונאים משותפת עם ראש הממשלה הפורשת תרזה מיי, ובה שב וקרא לממלכה לפרוש מהאיחוד האירופי וגם תקף בחריפות את ג'רמי קורבין, מנהיג הלייבור, אותו כינה "גורם שלילי". הוא הבטיח לקדם לאחר יישום הברקזיט הסכם סחר "פנומנלי" בין וושינגטון ללונדון, שלדבריו יהיה בעל פוטנציאל כלכלי אדיר.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  טראמפ, שמתח בעבר לא מעט ביקורת על הסכם הברקזיט הכושל שניסחה מיי לתנאי הפרישה מהאיחוד האירופי, השמיע הפעם טון אדיב יותר כלפיה. הוא אמר כי מיי הביאה את בריטניה ל"מקום טוב" במו"מ מול בריסל, ואמר בבדיחות שעל אף שהוא היה בוחר לתבוע את האיחוד ולנסות להתפשר עימו לאחר מכן, "היא בטח יודעת יותר טוב ממני לנהל מו"מ".

   

  ג'רמי קורבין דונלד טראמפ (צילום: AFP)
  טראמפ וקורבין(צילום: AFP)

  דונלד טראמפ פגישה עם תרזה מיי בריטניה לונדון (צילום: AFP)
  "מגיע לה קרדיט לברקזיט אם הוא ייצא לפועל". טראמפ על מיי הפורשת(צילום: AFP)

  דונלד טראמפ פגישה עם תרזה מיי בריטניה לונדון (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  טראמפ פנה למיי ואמר לה שייתכן שאם הברקזיט יתממש היא לא תקבל את ההכרה שהיא ראויה לה. "אבל אני חושב שאת ראויה להרבה קרדיט", הוסיף. מוקדם יותר היום, בפגישה עם בכירים בעולם העסקים בבריטניה, ביקש טראמפ ממיי "להישאר בסביבה", כדי שהסכם הסחר ייצא לפועל. הערב, הנשיא האמריקני הרעיף גם שבחים על מלכת בריטניה, אליבת השנייה, שאמש ערכה לכבודו ארוחת ערב מפוארת בארמון בקינגהאם. "היא אישה פנטסטית", אמר עליה. 

   

  המלכה לטראמפ: "מאושרת שאתה כאן"

   

  לא רחוק משם, סמוך לווסטמינסטר, ארמון הפרלמנט בלונדון, התאספו מפגינים רבים, לפי ה"גרדיאן" רבבות, במה שכונה "קרנבל ההתנגדות" לביקור טראמפ. בין היתר, המפגינים הפריחו את ה"בייבי טראמפ" – בובה מתנפחת בדמותו של הנשיא. מדובר בהפגנה חריגה בהיקפה נגד מנהיג מדינה זרה. עם זאת, כשנשאל טראמפ על ההפגנות נגדו, השיב כי לא ראה את המפגינים, אותם כינה "קומץ", והוסיף שהדיווחים על כך הם "פייק ניוז". 

   (צילום: AP)
  "אישה פנטסטית". טראמפ עם המלכה אליזבת, אמש בארמון בקינגהאם(צילום: AP)

  דונלד טראמפ פגישה עם תרזה מיי בריטניה לונדון (צילום: gettyimages)
  טראמפ ורעייתו מלניה לצד מיי בדאונינג 10(צילום: gettyimages)

  דונלד טראמפ פגישה עם תרזה מיי בריטניה לונדון (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  הוא חשף כי מנהיג הלייבור, ג'רמי קורבין, ביקש להיפגש עימו במהלך ביקורו בממלכה - אך טען שסירב לפגישה עימו. קורבין, נזכיר, הוא אחד ממבקריו החריפים של טראמפ, והחרים אמש את ארוחת הערב המלכותית בבקינגהאם. במקביל למסיבת העיתונאים, קורבין השתתף בהפגנות נגד טראמפ והתקבל בתשואות על-ידי המפגינים כשעלה לבימה. הוא האשים את טראמפ בהפצת שנאה, וקרא ל"מבקרים שהגיעו השבוע" לבריטניה "לחשוב על עולם של שלום ופירוק מנשק, עולם שבו מכירים בזכויותיהם של כל האנשים, עולם שבו הובסו הגזענות, המיזוגניה, והשנאה הדתית שמחרחר הימין הקיצוני בבריטניה, באירופה ובשאר העולם".

   

  טראמפ, שלא נמנע מלהתערב בענייניה הפנימיים של בריטניה, תקף בחריפות את קורבין ואמר שהוא סבור כי מנהיג הלייבור מהווה "גורם שלילי". "אני חושב שאנשים צריכים לנסות לעשות דברים בצורה נכונה במקום למתוח ביקורת. אני באמת לא אוהב מבקרים כמו שאני אוהב ומכבד אנשים שעושים דברים", אמר טראמפ כשנשאל על קורבין. דוברו של קורבין אישר זמן קצר לאחר מכן את דבר הבקשה לפגישה עם טראמפ, ואמר כי הוא "מוכן לדון עימו במגוון סוגיות כגון משבר האקלים, איומים על השלום ומשבר הפליטים".

  ג'רמי קורבין לייבור בריטניה לונדון הפגנות נגד דונלד טראמפ (צילום: רויטרס)
  ביקש להיפגש עם טראמפ - וסורב. קורבין בהפגנות הערב בלונדון(צילום: רויטרס)
   

  ג'רמי קורבין לייבור בריטניה לונדון הפגנות נגד דונלד טראמפ (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  הנשיא האמריקני הביע גם תמיכה בבוריס ג'ונסון, לשעבר שר החוץ וראש העיר לונדון, במרוץ להחלפת מיי בראשות המפלגה השמרנית וראשות הממשלה. הוא כבר עשה זאת לפני שהגיע לבריטניה, וספג ביקורת בשל ההתערבות בפוליטיקה הפנימית של הממלכה. הפעם, טראמפ הביע תמיכה גם בשר החוץ ג'רמי האנט, מועמד אחר שמבקש להחליף את מיי, שתגיש את התפטרותה כבר ביום שישי השבוע, אך תישאר בראשות הממשלה עד אשר ייבחר לה מחליף.

   

  היום שאחרי מיי: החבר של טראמפ מול "החבר של חמאס"

   

  "אני מכיר את בוריס, אני מחבב אותו, אני מחבב אותו כבר המון זמן. אני חושב שהוא יעשה עבודה נהדרת", אמר טראמפ לצד מיי - ומול האנט שישב באחד המושבים באולם בבניין משרד החוץ הבריטי שבו נערכה מסיבת העיתונאים, סמוך מאוד לדאונינג 10. על האנט אמר כי הוא עשה "עבודה טובה מאוד" כשר החוץ. טראמפ התייחס גם למתחרה שלישי במרוץ, מייקל גוב, ואמר שהוא לא מכיר אותו. "הוא עשה עבודה טובה? ג'רמי (האנט) אמר לי", הוסיף טראמפ.

  בובה מתנפחת של דונלד טראמפ מחוץ לבניין הפרלמנט ב לונדון בריטניה (צילום: AFP)
  בובת ה"בייבי טראמפ" שהפריחו המפגינים(צילום: AFP)

  הפגנה נגד דונלד טראמפ לונדון בריטניה (צילום: רויטרס)
  אלפים הפגינו נגד טראמפ במרכז לונדון(צילום: רויטרס)

  הפגנה נגד דונלד טראמפ לונדון בריטניה (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  ג'רמי קורבין לייבור בריטניה לונדון הפגנות נגד דונלד טראמפ (צילום: AP)
  (צילום: AP)
   

  הפגנה נגד דונלד טראמפ לונדון בריטניה (צילום: AP)
  (צילום: AP)
   

  נייג'ל פרג' פראג' בדרך לפגישה עם דונלד טראמפ בריטניה (צילום: רויטרס)
  כרזה שהניפו המפגינים נגד טראמפ, שלו ושל נייג'ל פרג' מתנשקים(צילום: רויטרס)

  מפגינים הפגנות הפגנה טראמפ לונדון בריטניה נייג'ל פרג' פראג' (צילום: רויטרס)
  פרג' בדרך לפגישה עם טראמפ, הערב(צילום: רויטרס)

  טראמפ, כצפוי, ניצל את הביקור גם כדי ללחוץ על לונדון לנקוט עמדה נוקשה יותר נגד ענקית הטכנולוגיה הסינית וואווי. במסיבת העיתונאים עם מיי הוא ציין שדן עימה בסוגיה, והוסיף ש"הולך להיות לנו הסכם על וואווי ועל כל הדברים האחרים. זוהי (בריטניה) בעלת ברית מדהימה ולא הולך להיות לנו בעיה עם זה". ממשל טראמפ קרא בחודשים האחרונים לבעלות הברית של ארה"ב שלא להשתמש בטכנולוגיית G5 ובציוד של וואווי בשל החשש שהדבר יאפשר לסין לרגל אחריהן ולדלות מידע רגיש.

   

  בהמשך הערב טראמפ נפגש עם מנהיג מפלגת הברקזיט, נייג'ל פרג'. "הנשיא באמת מאמין בברקזיט ואוהב את הביקור שלו בלונדון", צייץ פרג' בטוויטר בתום הפגישה. לפני שנחת בבריטניה, טראמפ קרא לראש הממשלה הבא לשלוח לשיחות עם האיחוד האירופי את פרג', שנחשב למנהיג המחנה התומך בביצוע הברקזיט מבלי להגיע להסכמה עם האיחוד על תנאי הפרישה. "אני אוהב את נייג'ל מאוד", אמר על הפוליטיקאי שנחשב בעיני רבים לפופוליסט. "יש לו הרבה מה להציע – הוא אדם חכם".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים