שתף קטע נבחר

יוטיוב תפסול סרטונים של מכחישי שואה

פלטפורמת שיתוף הסרטונים של גוגל תאסור על פרסום חומרים המעודדים אידאולוגיה נאצית ועליונות על בסיס גזע, מגדר ודת. המהלך צפוי להוביל למחיקתם של אלפי ערוצים

יוטיוב הודיעה אמש (יום ד') כי לא תאפשר עוד פרסום של סרטונים שמקדמים אידיאולוגיה נאצית או כוללים הכחשת שואה. הפלטפורמה לשיתוף סרטונים שבבעלות גוגל הודיעה כי תאסור על פרסום חומרים שבהם נטען על עליונות של קבוצה מסוימת כדי להצדיק אפליה, הפרדה או הדרה בהתבסס על גיל, מגדר, גזע, מעמד, דת, נטייה מינית או עבר צבאי.

 

יוטיוב (צילום: shutterstock)
יוטיוב(צילום: shutterstock)

 

המהלך של יוטיוב צפוי להוביל להסרתם של אלפי ערוצים מהפלטפורמה הפופולרית. בין היתר ייפסלו סרטונים שמכחישים את מותם של שישה מיליון יהודים בשואה, או להבדיל מטילים ספק בכך שהטבח בבית הספר סנדי הוק בשנת 2012 בארה"ב אכן התרחש.

 

עד כה איפשרה יוטיוב לפרסם סרטונים מסוג זה בטענה של שמירה על חופש הביטוי. כעת, אומרים בחברה, היא מחוייבת "למנוע שימוש בפלטפורמה כדי לעודד שנאה, הטרדה, אפליה ואלימות".

 

מצעד החיים אושוויץ פולין (צילום: EPA)
מחנה ההשמדה בירקנאו. בפייסבוק מותר להכחיש(צילום: EPA)

 

הליגה נגד השמצה בירכה על ההחלטה של יוטיוב: "שנאה ברשת וקיצוניות מהוות איום משמעותי - החל שימוש בדעות קדומות כנשק כנגד קהילות מודרות, השתקת קולות באמצעות הפחדה, ושימוש ברשת החברתית ככלי גיוס עבור קבוצות שנאה שבשוליים". עוד ציינו בארגון: "שמחנו לשתף במומחיות שלנו את יוטיוב ואנו מצפים להמשך עבודה משותפת. בעוד שצעד זה של יוטיוב הוא צעד חשוב בכיוון הנכון, הוא לבדו אינו מספק וחייב להיות מלווה בשינויים רבים נוספים מצידה של יוטיוב וחברות טכנולוגיה נוספות, על מנת להיאבק בשנאה ובקיצוניות ברשת".

 

בפלטפורמה המתחרה פייסבוק אין כיום איסור על הכחשת שואה. לאחרונה הבהיר סגן הנשיא למדיניות בינלאומית, ג'ואל קפלן, כי "פייסבוק לא תסיר שקרים או תוכן שאינו מדויק - בין אם מדובר בהכחשה של השואה, של הטבח בארמנים או של העובדה שהממשלה הסורית הרגה מאות אלפים מבני העם שלה. הסיבה היא שאנחנו מאמינים שצריך לאפשר לאנשים לכתוב בפייסבוק דברים שאינם נכונים או בלתי מדוייקים, גם אם הם פוגעניים".

 

עם זאת, קפלן הבהיר כי החברה מסירה תוכן המעודד שנאה, כולל פוסטים שמנסים להצדיק את השואה, לועגים לניצולים או מאשימים אותם בשקרים. "פוסטים ומאמרים שמכחישים את השואה לעתים קרובות מפרים אחד או כמה מהסטנדרטים האלה ולכן הם נמחקים מפייסבוק", כתב קפלן במכתב שנשלח באפריל לפול פקר, יו"ר הוועידה לשימור המורשת האמריקנית בחו"ל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
יוטיוב תפסול סרטונים של מכחישי שואה
צילום: shutterstock
מומלצים