שתף קטע נבחר

מנדלבליט סירב לבקשת נתניהו לעכב השימוע: "הבחירות לא מצדיקות דחייה"

היועץ המשפטי לממשלה סירב לבקשת נתניהו לדחות את השימוע בעניינו בשל מערכת הבחירות. מטעם מנדלבליט נמסר: "לאחר שקילת מכלול האינטרסים הרלוונטיים מצא היועמ"ש כי אין הצדקה להיעתר לבקשה". במערכת המשפט מעריכים: נתניהו יעתור לבג"ץ

 

אביחי מנדלבליט בנימין נתניהו (צילום: עמית שאבי, אמיל סלמן)
אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו(צילום: עמית שאבי, אמיל סלמן)

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט סירב היום (ה') לבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו לדחות את השימוע בעניינו. במערכת המשפט מעריכים כי נתניהו יעתור לבג"ץ.

 

"עמדת היועץ המשפטי לממשלה היא שדין העתירה להידחות על הסף", נמסר מטעם היועץ המשפטי לממשלה, "בהיעדר עילה להתערבות בית המשפט במועד השימוע, שכן מדובר בסוגיה פרוצדוראלית המצויה בלב שיקול הדעת של גורמי התביעה ביחס לאופן ניהול הליכים פליליים".

 

אינפו גרפיקה החלטות החלטה צפי תיק תיקי  בנימין נתניהו תיק 1000 2000 4000 שוחד מרמה שימוע מנלדבליט ()

נתניהו ביקש את דחיית השימוע בשל פיזור הכנסת וקיום הבחירות ב-17 בספטמבר וכי ההליך יידחה "למועד סביר" לאחר הבחירות. "היועץ המשפטי לממשלה שקל את הדברים, ולאחר שקילת מכלול השיקולים והאינטרסים הרלוונטיים מצא, כי בנסיבות העניין אין הצדקה להיעתר לבקשה ולשנות מהמועדים שנקבעו לקיום השימוע", נמסר מטעם מנדלבליט.

 

מנדלבליט, שהציע לנתניהו לתאם את מועד השימוע כבר בסוף חודש פברואר, הסכים לדחיית המועד מ-10 ביולי, אך כאמור, סירב לדחייה נוספת.

 

גורמים בפרקליטות הבהירו בסוף חודש מאי, באופן חד-משמעי, כי לדרמה הפוליטית סביב פיזור הכנסת וההליכה לבחירות לא תהיה כלל השפעה על לוח הזמנים המשפטי בהליך הפלילי נגד ראש הממשלה. הגורמים הבהירו כי מדובר בשני צירים שאינם מצטלבים וכי כבר נקבע מועד שימוע לנתניהו.

 

שי ניצן בפרידה מאיילת שקד (צילום: אוהד צויגנברג)
שי ניצן(צילום: אוהד צויגנברג)

לדבריהם, המועד הזה לא יידחה ולו ברגע אחד. "נתניהו ידע גם לפני הבחירות הקודמות שפניו לשימוע", הם הבהירו. "כעת אפילו יש לו תאריך לשימוע אך הוא עדיין החליט להתמודד, לכן זה עניין שלו. אין לזה שום קשר והשימוע לא יידחה ולו ביום אחד". עניין נוסף שמעסיק את הפרקליטות בימים האחרונים הוא העובדה שפרקליט המדינה שי ניצן, גורם מאוד משמעותי בתיקי נתניהו, יסיים את כהונתו בסוף השנה. אותם גורמים הדגישו שגם ניצן ישתתף בשימוע.

 

לפי הודעת היועמ"ש, השימוע יתקיים כאמור בתחילת חודש אוקטובר. ייתכן ותתקיים ישיבה נוספת לשימוע בשבוע השני של אוקטובר. לאחר מכן יהיה לפרקליט המדינה חודש ימים וחצי לגבש את עמדתו ולהניחה בפני היועמ"ש. בסופו של דבר, זו תהיה ההחלטה של היועץ עצמו.

 

בקשתו של נתניהו לדחייה נוספת בשימוע גררה ביקורת קשה באופוזיציה. ח"כ יאיר לפיד (כחול לבן) מסר בתגובה: "ביבי שוב מבקש דחיה בשימוע. אין גבול לעזות המצח. מנדלבליט, אתה לא יכול לתת לו שוב לבזות את ההליך המשפטי. אתה לא יכול לדחות את השימוע רק כי ביבי דחף (שוב!) לבחירות מיותרות. אם לא נוח לביבי להיות פוליטיקאי, שיילך לטפל בענייניו המשפטיים. זה רק יקל עלינו ועל הליכוד להקים ממשלת אחדות לאומית".

 

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) אמרה כי "נתניהו משחק בתופסת עם היועמ"ש כדי להתחמק מהעמדה לדין. קודם הוא מזיז את הבחירות, אחר כך הוא מפזר את הכנסת ועכשיו הוא שוב מבקש דחיה. מנדלבליט צריך להציב תמרור עצור ענק לנתניהו כדי לעצור את המפולת".

 

לפני שלושה שבועות פנה פרקליטו של רה"מ בבקשה לדחות את השימוע וטען כי היקף חומרי החקירה יחד עם עיסוקיו של רה"מ אינם מאפשרים לעמוד במועד שקצב לו היועץ המשפטי לממשלה. "פרק הזמן שניתן לשימוע הוא לא סביר. גם בתיקים שהם קטנים בהרבה, פרק הזמן שניתן לצורך לימוד החומר והכנת טיעון ארוך משמעותית בחודשים רבים", אמר.

 

פרקליט המדינה שי ניצן אמר בחודש שעבר כי "אין כוונה לקפח את רה"מ ולהקצות לאי כוחו זמן קצר מדי להכנה". עם זאת, ניצן הדגיש כי "אין מקום לדרוש ולצפות כי נתמהמה ונקצה פרקי זמן ארוכים כאשר אין סיבה אמיתית לכך. על יסוד היקף החומר, פרק זמן של שישה חודשים הוא סביר לחלוטין להתכונן לשימוע".

 

הליך השימוע של נתניהו התעכב בחודשים האחרונים לאחר שעורכי דינו סירבו לאסוף את חומרי החקירה ממשרדו של היועץ המשפטי לממשלה. עם הסדר תשלום שכר הטרחה, אסף הסנגור את החומרים.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי
מנדלבליט ונתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי
מומלצים