שתף קטע נבחר

נתניהו עונה למנדלבליט: ריצת אמוק לא ברורה, אי-צדק

לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה סירב לבקשת ראש הממשלה לעכב את השימוע, נמסר מטעמו של נתניהו: "לא ייתכן שריצת אמוק לא ברורה גוברת על הצורך להגיע לחקר האמת"

הלוויה נחמה ריבלין הר הרצל ירושלים (צילום: הדס פרוש / פלאש90)
בנימין נתניהו(צילום: הדס פרוש / פלאש90)

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הערב (יום ה') בחריפות להחלטת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שלא לדחות את השימוע בעניינו: "לא ייתכן שריצת אמוק לא ברורה גוברת על הצורך להגיע לחקר האמת", נמסר מטעמו של נתניהו.

 

"הבחירות החוזרות שנכפו באופן חסר תקדים הן אירוע יוצא דופן שמחייב גם התייחסות יוצאת דופן מצד רשויות אכיפת החוק ביחס למועד השימוע. לא ייתכן שריצת אמוק לא ברורה גוברת על הצורך להגיע לחקר האמת. רק היום פורסם מקרה שבו היועץ המשפטי לממשלה הודיע כבר לפני שנתיים על העמדה לדין של שופט, בכפוף לשימוע בעבירות בניה-והשימוע עדיין לא התקיים. שנתיים!".

 

נתניהו הוסיף: "אז בתיק פעוט של עבירות תכנון ובנייה דוחים שימוע בלמעלה משנתיים ובמקרה של שלושה תיקים נגד ראש הממשלה, תוך תקופת בחירות, מסרבים לדחות אפילו בכמה חודשים. זאת ההגדרה של אי-צדק. זה בוודאי מעורר תמיהה".

אביחי מנדלבליט בפרידה מאיילת שקד (צילום: אוהד צויגנברג)
"אין הצדקה להיעתר לבקשה". מנדלבליט(צילום: אוהד צויגנברג)

אינפו גרפיקה החלטות החלטה צפי תיק תיקי  בנימין נתניהו תיק 1000 2000 4000 שוחד מרמה שימוע מנלדבליט ()

במערכת המשפט מעריכים כי נתניהו יעתור לבג"ץ. מוקדם יותר מסר היועמ"ש כי עמדתו היא ש"דין העתירה להידחות על הסף". זאת, לדבריו, "בהיעדר עילה להתערבות בית המשפט במועד השימוע, שכן מדובר בסוגיה פרוצדוראלית המצויה בלב שיקול הדעת של גורמי התביעה ביחס לאופן ניהול הליכים פליליים".

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ התייחס לתגובת נתניהו לדחיית בקשתו, ואמר כי "נתניהו שהקדים בחירות כדי לדחות שימוע ולעצור הליכים נגדו, שכשל בהקמת ממשלה ומנע החזרת המנדט לנשיא, שיזם בעצמו בחירות בעלות של יותר מ-4 מיליארד שקלים רק כדי להימלט מאימת הדין, ממשיך בתמרוני הימלטות מספסל הנאשמים על חשבון אזרחי ישראל. כל המהלכים של נתניהו מכוונים אך ורק ליצירת חסמים, דחיות ומעקפים למהלך המשפטי".

 

גנץ הוסיף: "היועץ המשפטי לממשלה, אתה המחסום האחרון מפני החשוד בשוחד, במרמה ובהפרת אמונים, טוב עשית שלא דחית. אל תתקפל, אני ומיליוני אזרחים בישראל מאחוריך".

 

ח"כ יאיר לפיד (כחול לבן) הגיב גם הוא לדברי נתניהו: "ריצת אמוק? פעמיים יוצאים לבחירות כי ראש ממשלה בורח ממשפט. מי כאן בריצת אמוק? וממה הוא בורח? רוצה צדק? לך לבית משפט כמו כל אזרח שחשוד בשוחד".

 

נתניהו ביקש את דחיית השימוע בשל פיזור הכנסת וקיום הבחירות ב-17 בספטמבר, וביקש כי ההליך יידחה "למועד סביר" לאחר הבחירות. "היועץ המשפטי לממשלה שקל את הדברים, ולאחר שקילת מכלול השיקולים והאינטרסים הרלוונטיים מצא, כי בנסיבות העניין אין הצדקה להיעתר לבקשה ולשנות מהמועדים שנקבעו לקיום השימוע", נמסר מטעם מנדלבליט.

 

מנדלבליט, שהציע לנתניהו לתאם את מועד השימוע כבר בסוף חודש פברואר, הסכים לדחיית המועד מ-10 ביולי, אך כאמור, סירב לדחייה נוספת.

 

גורמים בפרקליטות הבהירו בסוף חודש מאי, באופן חד-משמעי, כי לדרמה הפוליטית סביב פיזור הכנסת וההליכה לבחירות לא תהיה כלל השפעה על לוח הזמנים המשפטי בהליך הפלילי נגד ראש הממשלה. הגורמים הבהירו כי מדובר בשני צירים שאינם מצטלבים וכי כבר נקבע מועד שימוע לנתניהו.

 

לדבריהם, המועד הזה לא יידחה ולו ברגע אחד. "נתניהו ידע גם לפני הבחירות הקודמות שפניו לשימוע", הם הבהירו. "כעת אפילו יש לו תאריך לשימוע אך הוא עדיין החליט להתמודד, לכן זה עניין שלו. אין לזה שום קשר והשימוע לא יידחה ולו ביום אחד". עניין נוסף שמעסיק את הפרקליטות בימים האחרונים הוא העובדה שפרקליט המדינה שי ניצן, גורם מאוד משמעותי בתיקי נתניהו, יסיים את כהונתו בסוף השנה. אותם גורמים הדגישו שגם ניצן ישתתף בשימוע.

 

לפי הודעת היועמ"ש, השימוע יתקיים כאמור בתחילת חודש אוקטובר. ייתכן ותתקיים ישיבה נוספת לשימוע בשבוע השני של אוקטובר. לאחר מכן יהיה לפרקליט המדינה חודש ימים וחצי לגבש את עמדתו ולהניחה בפני היועמ"ש. בסופו של דבר, זו תהיה ההחלטה של היועץ עצמו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  אלכס קולומויסקי
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים