שתף קטע נבחר

החברה נספתה בשואה, ספר התורה הזעיר נשמר

בגיל 17 נפרד אריה עמית ממשפחתו שבאירופה. בכיסו נשא עימו ספר תורה זעיר בגודל 5 ס"מ שנתנה לו חברתו, ובו רשומות בכתב יד עשרת הדברות. הוא נלחם בנאצים כשספר התורה לא מש ממנו. עם תום המלחמה גילה כי מרבית משפחתו וגם חברתו נספו. 80 שנים אחרי גילו ילדיו את הספר הזעיר - ומסרו אותו למכון הבינלאומי "שם עולם"

ספר התורה הזעיר (צילום: שם עולם)
ספר התורה הזעיר(צילום: שם עולם)

 

אריה עמית (אוטו פרוינד) היה רק בן 17 כשעלה על אוניית מעפילים מצ'כיה לישראל. בשנת 1939 שלחו אותו הוריו לישראל בעקבות התחזקות הנאציזם בצ'כיה. לפני שעלה לאוניית המעפילים העניקה לו חברתו מתנת פרידה - ספר תורה מיניאטורי שהכינה במו ידיה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >> 

 

ה"ספר" בגודל חמישה ס"מ בלבד, היה עשוי מפיסת קרטון ועטוף בבד קטיפה כחול שעליו רקומות בחוט זהב עשר אותיות רומיות המסמלות את עשרת הדיברות. בתוך הקופסה המזערית המהווה כעין ארון הקודש גולגלה פיסת נייר קלף באורך 7 ס"מ, ועליה פרשת עשרת הדברות בכתב ידה של החברה. היא העניקה לו את הספר כדי שיוכל לשאת אותו לכל מקום, וכדי שישמור עליו בדרך.

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

בתום מסע העפלה ארוך מגיע עמית לארץ ישראל, רק בן 17, עולה חדש בלי משפחה או תמיכה. בשנת 1940, עם הגעת השמועות על השמדת יהודים באירופה, הוא מתגייס לצבא הבריטי לסייע בלחימה. הוא מצטרף לשורות הבריגדה היהודית ונלחם בעומק שטח האויב עד תום המלחמה.

 

לאורך כל השנים, בין הקרבות והלחימה, בעשרות המקומות שאליהם נשלח, הסתתר ונלחם - נשא עימו עמית את ספר התורה הזעיר בתוך הכיס הפנימי של בגדיו. הוא שרד את שנות המלחמה הקשות ונשאר שלם.

 

החשיפה למימדי הזוועה

לאחר המלחמה נבחר עמית להיות חלק מצוות חיילים יהודים שתפקידם לאתר חיילים בריטים נעדרים. אבל המשימה האמיתית והחסויה של הצוות הייתה לאתר ריכוזי יהודים פליטי מלחמה, ולהביאם לנקודות איסוף לקראת מסעות עלייה לישראל. במהלך החיפושים ואיתור הנעדרים, הצליח בדרך תלאות לעבור את הגבול לצ'כיה והגיע לבית הוריו בפראג.

 

ספר התורה הזעיר (צילום: שם עולם)
ספר התורה הזעיר(צילום: שם עולם)

 

לראשונה, הוא נחשף למימדי ההרס והזוועות לאחר המלחמה. ארבע שנים שבהן נלחם עם הצבא הבריטי, מבלי שידע דבר על גורל משפחתו, עודדו אותו לחפש את אותם ולברר מה עלה בגורלם לאחר המלחמה.

 

לאחר מסע חיפושים ארוך מצא את אחותו, היחידה מבני המשפחה ששרדה את המלחמה ואת מחנה אושוויץ. הוריו, אחיו ודודיו - כולם נספו. גם חברתו שהעניקה לו את ספר התורה המזערי, לא הצליחה לשרוד את המלחמה האכזרית.

 

אהבת נעורים דרך ספר-הספרים

אריה עמית הלך לעולמו בשנת 2016, וילדיו גילו על הסיפור רק לאחרונה. 80 שנים אחרי שנכתב, הביאו צאצאיו של עמית את ספר התורה הזעיר למרכז הבינלאומי "שם עולם", כדי להבטיח שיישמר בצורה הטובה ביותר וכדי שהסיפור ימשיך לעבור לדור הצעיר, וזיכרם של אביהם וחברתו לא יגווע.

 

ספר התורה הזעיר (צילום: שם עולם)
אריה עמית(צילום: שם עולם)

 

הרב אברהם קריגר, יו"ר "שם עולם", אומר כי "אריה וחברתו כלל לא ידעו שהפרידה על האונייה היא פרידה לעולמים. באותו מעמד, כשהוא בדרך ללא נודע, היא מחליטה להעניק לו ספר תורה ובו עשרת הדיברות שמסמלות את ערכי היהדות והאנושות. שניהם האמינו שהספר יהיה הקמע שישמור עליו במלחמה, מתוך אמונה בערכים שהוא מסמל ומבטא. מרתקת המחשבה שבאותה העת הדרך לבטא אהבת נעורים באה דווקא דרך ספר-הספרים הנצחי של העם היהודי".


פורסם לראשונה 07/06/2019 15:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שם עולם
ספר התורה הזעיר
צילום: שם עולם
מומלצים