שתף קטע נבחר

עונש מוות לילד שהפגין נגד המשטר בגיל 10?

ארגון "אמנסטי" קורא לסעודיה שלא להוציא להורג את מורתג'ה קוררייס. הוא נעצר כשהיה בן 13, לכאורה כי שלוש שנים לפני כן הפגין נגד המשטר

ארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל" קרא לסעודיה שלא להוציא להורג את מורתג'ה קוררייס, נער בן 18 המוחזק במעצר. מעצרו בוצע לכאורה משום שבשנת 2011, כשהיה בן 10 בלבד, השתתף בהפגנה נגד המשטר. לדברי הארגון קוררייס נעצר שלוש שנים אחר כך, כשהיה בן 13, ובאוגוסט אשתקד ביקשה התביעה לגזור עליו עונש מוות בגין שורה של עבירות. סיפורו של קוררייס נחשף בשבוע שעבר על-ידי CNN.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

סעודיה מורתג'ה קוררייס עונש מוות בגלל הפגנה בגיל 10 ()
מורתג'ה קוררייס. "סעודיה מוכנה לעשות הכול"

מנהלת השלוחה של "אמנסטי" במזרח התיכון, לין מעלוף, אמרה בעקבות הפרסום: "שלא יהיה שום ספק – שלטונות סעודיה מוכנים לעשות כל דבר כדי למחוץ כל סימן למרד נגדם מצד אזרחיהם, כולל שימוש בעונש המוות נגד גברים שהיו בקושי נערים בזמן מעצרם. מזעזע שמורתג'ה קוררייס עומד בפני הוצאה להורג בגלל עבירות הכוללות השתתפות בהפגנות כשהיה רק בן 10".

 

בארגון הזכירו שבימי "האביב הערבי" של 2011 נרשמו הפגנות נגד המשטר הסעודי הסוני במזרח המדינה, באזור המאוכלס בעיקר על-ידי שיעים.

 

סעודיה החדשה, הריביירה של המזרח התיכון

 

לפי "אמנסטי", מורתג'ה נעצר בספטמבר 2014 והועבר לבית מעצר לקטינים, שם הוחזק בבידוד במשך חודש וספג מכות ואיומים בחקירות. לדברי הארגון, החוקרים הבטיחו לקוררייס שאם יודה באישומים נגדו ישוחרר, ובמהלך מעצרו נמנעה ממנו גישה לעורך דין. הוא מואשם בין השאר בהצטרפות לארגון טרור, בהשלכת בקבוק תבערה על תחנת משטרה ובירי על כוחות הביטחון.

יורש העצר של סעודיה מוחמד בן סלמאן  (צילום: רויטרס)
יורש העצר הסעודי בן סלמאן, שנחשב למושך בחוטים בממלכה(צילום: רויטרס)

הוצאות להורג אינן דבר נדיר בסעודיה, אבל מעת לעת הן נעשות באופן אכזרי אפילו במונחים של הממלכה השמרנית, ולכן זוכות לסיקור עולמי נרחב. באפריל השנה, בצעד חריג, הוציאה סעודיה להורג 37 בני אדם בעריפת ראש. גופותיהם של שניים מהמורשעים שהוצאו להורג הוצמדו בפומבי לעמוד למשך כמה שעות כאות אזהרה.

 

לפי הודעת סעודיה אז, כל המוצאים להורג אימצו אידיאולוגיות קיצוניות והקימו תאי טרור במטרה לזרוע כאוס בציבור. נאמר בה כי הם הורשעו בתקיפת מתקנים ביטחוניים בחומרי נפץ, רצח כמה מאנשי כוחות הביטחון ושיתוף פעולה עם ארגוני אויב נגד האינטרסים הסעודיים.

 

לדברי אמנסטי, אחד המוצאים להורג באותו מבצע היה עבד אל-כרים אל-חוואג', צעיר שיעי שנעצר בגיל 16 בלבד והורשע בעבירות הקשורות למעורבותו במחאה נגד המשטר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מורתג'ה קוררייס. מכות ובלי עורך דין
מומלצים