שתף קטע נבחר

"במה דתית": התיעוד שחושף - כך נאסר על בת 17 לשיר ביום העצמאות

ועדת בדיקה של עיריית ר"ג קבעה כי על הנערה שעלתה לבמה עם האמן נתן גושן ונאסר עליה לשיר בשל "כשל טכני" וסיבות אחרות - הודרה על רקע מגדרי. לידי ynet הגיע תיעוד האירוע, שבו נראה כיצד מורה מנהל מחלקת התרבות התורנית בעיר על המהלך. ראש העיר שאמה-הכהן: "הדרת נשים - קו אדום"

 

 

 

בלעדי: כחודש לאחר התקרית שבה הורדה מהבמה נערה בת 17 שעלתה לשיר עם הזמר נתן גושן בערב יום העצמאות ברמת גן אך נאסר עליה לעשות כן - קבעה ועדת הבדיקה מטעם העירייה כי היא הודרה על רקע מגדרי והמליצה להדיח מתפקידו את מנהל מחלקת התרבות התורנית בעירייה, שהורה על הצעד. בתיעוד שהגיע היום (ב') לידי ynet נראה כי הנערה עומדת ליד גושן. שניות ספורות אחרי שהתחילה הלהקה לנגן - נראה מנהל המחלקה עולה לבמה ומודיע לזמר כי מדובר ב"במה דתית" ולכן השירה אסורה על נשים. התיעוד - בפתח הכתבה.

 

לאחר מכן נראה גושן ההמום מודיע לקהל: "אתם מבינים איך הסתבכתי עכשיו? אני לא חושב שאתם לא מבינים איך הסתבכתי". לאחר שמנהל מחלקת התרבות התורנית סימן לזמר להמשיך לשיר - הודיע גושן על הבמה: "אנחנו לא יכולים לתת לאף אחד לשיר היום חוץ ממני". הוא פנה לנערה: "מה שיקרה זה שאת תישארי איתי פה ואני אקדיש לך את השיר".

 

תחילה טענו גורמים דתיים בעירייה כי הנערה לא שרה בשל "תקלה במערכת ההגברה" - דבר שעלול היה לביא לעיכובו של גושן בדרכו להופעה נוספת, לדבריהם. יצוין כי מדובר היה בבמה המיועדת גם לקהל המסורתי-דתי.

 

בדו"ח שכתב ממלא מקום ראש העיר ליעד אילני והוגש לראש העיר כרמל שאמה-הכהן נכתב כי "עובדי העירייה הרלוונטיים טענו כי על אף שהם חושבים ששירת נשים הייתה פוגעת ברגשות של חלק גדול מהקהל ואף גורמת לעזיבתו את האירוע - מרגע שעלתה הנערה לבמה לא זו הייתה הסיבה שלא לאפשר לה לשיר; וכי גם על-פי אמונתם אין מלבין פני אדם ברבים".

 

אילני ציין כי תחילה נטו לקבל בעירייה את הטענה שהנערה לא שרה בגלל עיכוב טכני או בזבוז זמנו של גושן, אולם לאחר שהושגו צילומי חברת האבטחה - התבררה התמונה המלאה. "מצפייה בסרטון נראה מנהל מחלקת התרבות התורנית בעירייה ניגש לזמר ואומר לו כי "מדובר בבמה דתית". ועדת הבדיקה, כאמור, קבעה כי מנהל מחלקת התרבות התורנית יועבר מתפקידו בגלל דיווח כזב שמסר בוועדה וכי באירועים עתידיים תופיע לפחות זמרת אחת.

 

אילני הוסיף כי "אחרי ששוחחנו עם הנערה הבנו שלא נתנו לה לשיר כי היא אישה. הצילומים מדברים בעד עצמם"

 

רמת גן יום העצמאות נתן גושן במה דתית  ()
ההזמנה לאירוע

רמת גן יום העצמאות נתן גושן במה דתית  ()
גושן והנערה על הבמה

 

 

ראש העיר: "הדרת - נשים קו אדום"

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה-הכהן אמר כי "לאחר האירוע מיניתי ועדת בדיקה כדי לבדוק את הטענות. רצינו מצע עובדתי כדי שנוכל להסיק מסקנות ולהפיק לקחים. זה לקח זמן כי לא כל הצדדים שיתפו בהתחלה פעולה, אבל ההתעקשות שלנו לברר את העובדות הייתה צודקת, נכונה ויעילה.

 

 

"בתחילה עלו טענות שלפיהן האירוע התרחש בגלל עיכוב בבעיות טכניות בסאונד, אבל החוש שלנו אמר שיש פה משהו אחר. הנערה שוחחה איתנו וגרסתה הייתה מאוד ברורה: נאמר לזמר שהיא לא יכולה לשיר בגלל שהיא אישה. מאותו רגע הבדיקה השתנתה.

 

"לצערי, בכירים בעירייה העידו עדות לא מדויקת. זה קו אדום: ברמת גן לא תהיה הדרת נשים". 

 

הנערה אחרי האירוע: "היה ברור שאני לא יכולה לשיר כי יש בקהל ציבור דתי"

יום למחרת האירוע, שחזרה הנערה את השתלשלות העניינים. "אני מעריצה את נתן גושן והגעתי במיוחד עם אחותי ועוד ארבע חברות כדי לראות אותו", סיפרה. "מה שקרה זה שנתן שר שני שירים, ואז כשהיה שקט לכמה שניות, צעקתי לו 'אני רוצה לשיר איתך'. בהתחלה הוא לא ממש שמע, ואז צעקתי לו שוב, ואז הוא אמר לי 'את רוצה לשיר איתי, בואי?'. ניסיתי לטפס על הגדר והמאבטח עצר אותי, צעקתי לנתן מלמטה שלא נותנים לי לעלות, ואז הוא ביקש מאחד העוזרים שלו שיכניסו אותי והוא לקח אותי לבמה מסביב".

 

כשהצעירה עמדה לידו בחרו השניים לשיר ביחד את השיר "נושבת באוויר", ורגע אחרי שהלהקה ניגנה - ביקשה מהזמר להגביר את הווליום. "הוא אמר לי ללכת לקלידן לסדר את זה ואז האחראי על הבמה קרא לנתן הצידה ואמר לו שאני לא יכולה לשיר כי זאת 'במה דתית' ושהוא יגיד את זה לקהל; ואז נתן אמר 'רק אני יכול לשיר היום, אבל תישארי כאן ואני אקדיש לך את השיר'. זה היה ברור שאני לא יכולה לשיר בגלל שמדובר בשירת נשים ויש בקהל ציבור דתי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתן גושן והנערה. מתוך תיעוד האירוע
מומלצים