שתף קטע נבחר

ליברמן: אין שום מחויבות להמליך את נתניהו, גנץ יקים ממשלה עם דובי הקוטב

בריאיון לאולפן ynet הבהיר יו"ר ישראל ביתנו כי הוא מחויב לניצחון הימין, אך לא לנתניהו ש"הפך את כל גוש הימין לפולחן אישיות". לכחול לבן אין סיכוי להרכיב ממשלה, טען ליברמן, והגיב על תיעוד הורדת הנערה מהבמה בר"ג: "זה רק פרומו למדינת ההלכה"

 

 

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אומר בריאיון לאולפן ynet הבוקר (יום ג') כי הוא אינו מחויב "להמליך" את בנימין נתניהו, שאותו הוא תוקף במילים חריפות: "הוא לוקח את זה לנושא אישי. אין מדובר כרגע על המחנה הלאומי, גוש הימין, זה פולחן אישיות של נתניהו". ליברמן הבהיר כי הוא מחויב לניצחון הימין, ואמר כי כחול לבן יכולים להרכיב ממשלה "רק עם הדובים בקוטב".

 

ליברמן המשיך לטעון הבוקר כי הימנעותו מכניסה לממשלת נתניהו, שהובילה לפיזור הכנסת והליכה לבחירות חוזרות, נבעה מרצון להימנע מקואליציה חרדית-חרד"לית. "אנחנו הולכים לבחירות בגלל כניעה של נתניהו לחרדים. שיחקנו בצורה הכי נקיה, לא דיברנו מאחורי הגב, לא בתוך הליכוד ולא מחוץ לליכוד. נתניהו לעומת זאת מאחורי גבי ניהל כל הזמן מו"מ גם עם אנשים בתוך ישראל ביתנו, גם בתוך כחול לבן וגם עם אבי גבאי", אמר.

 

"תסתכל רק על טיוטת ההסכם בין הליכוד לבין יהדות התורה על ההפרדה בין נשים לגברים", הזכיר שר הביטחון לשעבר את הדיווח על הסיכום שבליכוד הכחישו. ממשלה עם חרדים, אמר, "זה נוח מאוד, כי חרדים לא מתערבים בדרך כלל, לא בנושא ביטחון, לא בנושא חוץ, אלא הכל אומרים אמן, העיקר שהצ'קים יגיעו בזמן. צריך להבין, חרדים זה לא ימין. כל הסכמי אוסלו התאפשרו רק בזכות ש"ס".


אביגדור ליברמן בראיון לאולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
"גנץ יכול להרכיב ממשלה עם דובי הקוטב"(צילום: אבי מועלם)
ליברמן המשיך לתקוף את ראש הממשלה, והתייחס לדבריו של בני ציפר, הנחשב מקורב לבני הזוג נתניהו, אתמול בערוץ הכנסת, ולפיהם "הימין בלי נתניהו זה כמו ערימת זבל". "הוא הרי מדקלם מה שהוא שומע בבלפור. זה גם התנשאות, זאת גם התפיסה שהמדינה זה אני, זה פולחן אישיות שמנסה להחליף את האידיאולוגיה, את התפיסה המדינית".

 

- אתה ישבת בממשלה הזאת וממשלות קודמות של נתניהו. לא אתגרתם אותו.

"היחידי שאתגר זה היה אביגדור ליברמן, וכשזה לא הלך והבנתי שאין לי מספיק קולות כדי להתנגד או לשנות אני הסקתי מסקנות. מעולם אני לא נאחז בקרנות מזבח".

 

- אולי זה לא נתניהו, זו הקוסנטלציה הפוליטית שקצת מכתיבה את זה. גם גנץ לפיד קצת מתקרבים לחרדים ונזהרים בהתבטאויות נגדם.

"מי ששמע ראיונות של בכירי כחול לבן, גם את כל הדין ודברים שם בפנים - הסיכוי היחידי שלהם להרכיב ממשלה זה בקוטב הצפוני יחד עם הדובים. אין להם שום סיכוי".

 

הלוויה נחמה ריבלין הר הרצל ירושלים (צילום: הדס פרוש / פלאש90)
"גוש הימין - פולחן אישיות של נתניהו"(צילום: הדס פרוש / פלאש90)

אביגדור ליברמן בראיון לאולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
(צילום: אבי מועלם)

 

- אם אתה לא תמליץ על נתניהו ולא על גנץ, על מי תמליץ, על ליברמן?

"אני קודם כל ממליץ לכולם להצביע בפתק ל'. הכל תלוי כמה מנדטים נקבל בבחירות. אין בחירות אישיות. לנתניהו נוח להעביר את זה כאילו יש בחירה ישירה. בסוף אתה לא מצביע לבן אדם, אתה מצביע למפלגה".

 

- אבל יש סיכוי גבוה שבסופו של דבר תגיע לנשיא ותמליץ שוב על נתניהו?

"אין לי שום מחויבות להמליך את נתניהו, המחויבות שלי היא שהימין ינצח ושתקום ממשלה לאומית ליברלית. לא ממשלה חרדית-חרד"לית".

 

- אבל אין חיה כזאת באמת ממשלה לאומית ליברלית, כי החרדים הם חלק בלתי נפרד. הרי לא הגיוני שהליכוד יקבל 35 מנדטים ואתם עוד 26.

"אני לא יודע כמה יקבל הליכוד וכמה נקבל אנחנו וכמה יקבלו אחרים. אנחנו הוכחנו שאנחנו יודעים להילחם. צריך להבין, למשל עם סמוטריץ', עם ממשלה חרדית-חרד"לית, יעבירו את עבודות גשר יהודית ביום ראשון, כלומר כל אזרח ישראלי שייסע על האיילון ביום ראשון יעמוד לפי תחשיבים של מומחי תחבורה בין שש לשמונה שעות בפקקים". 

 

ליברמן טען עוד כי המוקד של הקמפיין הזה הוא אם נתניהו יוכל להרכיב ממשלה עם מי שכינה "החמישייה הפותחת" שלו – יעקב ליצמן, משה גפני, אריה דרעי, איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ', ואם יצליחו להגיע ל-61-62 מנדטים או לא.

 

יו"ר ישראל ביתנו התייחס לתקרית הורדת הנערה מהבמה ברמת גן ביום העצמאות רק כי רצתה לשיר עם הזמר נתן גושן, שנחשפה ב-ynet, ואמר כי "זה רק פרומו, זה עוד כלום לעומת מה שיקרה. כשאנחנו מדברים על מדינת הלכה, זה לא סתם סיסמה, זה לא תיאוריות. הרי מי בא? בא מישהו שאחראי על החינוך התורני בעיריית רמת גן, עיר שרובה חילונית, והוא כופה על כולם, מכתיב כללי התנהלות".

 

הוא הוסיף כי במקרה של ממשלת נתניהו עם מי שכינה "החמישייה הפותחת" שלו "אנחנו נראה את זה בכל הארץ בצורה הרבה יותר אגרסיבית, הרבה יותר בוטה, והגורם היחידי שמסוגל למנוע את זה - זה רק ישראל ביתנו".

 

מתנועת ש"ס נמסר בתגובה לדבריו של ליברמן: "הוא משקר ביודעין כשהוא אומר שהסכמי אובלו עברו רק בזכות תמיכת ש"ס. סיעת ש"ס פרשה מממשלת רבין בספטמבר 1993, בעקבות החתימה על הסכמי אוסלו. ליברמן, שכל חייו זיגזג בין שמאל לימין, מעדיף להפריח האשמות כדי להשכיח שהוא זה שהציע פתרונות הזויים מבית מדרש השמאל הקיצוני. ליברמן הוא שמאל, הוא מנע לפני כשבועיים הקמת ממשלת ימין, גרר את ישראל למערכת בחירות מיותרת ואם זה יהיה תלוי בו הוא יכתיר ממשלת שמאל, רק בשל שנאתו היוקדת לבנימין נתניהו וקנאתו בו. ליברמן איננו אנטי חרדי. הוא איש ללא עקרונות. היום ככה, מחר אחרת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
ליברמן באולפן ynet
צילום: אבי מועלם
מומלצים