שתף קטע נבחר

בתוך הכאוס הפוליטי: מולדובה הודיעה על העברת השגרירות לירושלים

ההחלטה התקבלה על ידי ראש הממשלה פאבל פיליפ, המסרב להתפטר ומחפש את תמיכת ארה"ב. ישראל, שההודעה לא תואמה איתה, לא מגיבה

 

משבר פוליטי ב מולדובה איגור פלחוטניוק עם ראש הממשלה פאבל פיליפ (צילום: AP)
ראש ממשלת מולדובה פאבל פיליפ(צילום: AP)

ממשלת מולדובה הפועלת תחת כאוס פוליטי החליטה אתמול (יום ג') על העברת השגרירות שלה בישראל מתל אביב לירושלים, אך בשלב זה קיים ספק אם המהלך ייצא לפועל. להערכת פרשנים במדינה, מדובר בצעד של ייאוש מצד ראש הממשלה מטעם המפלגה הדמוקרטית, פאבל פיליפ, שמטרתו לזכות בתמיכה אמריקנית.

 

במולדובה פועלות כרגע שתי ממשלות, על רקע הבחירות שהתקיימו בפברואר והסתיימו ללא הכרעה: אשת האופוזיציה מאיה סנדו הקימה ממשלה שנתמכת על ידי הפרלמנט, רוסיה וארה"ב, אך בינתיים הממשלה המכהנת בראשות פיליפ מסרבת להתפטר.

 

ההחלטה על העברת השגרירות התקבלה בישיבה מיוחדת שבסופה פורסמה הודעה ולפיה "הממשלה החליטה בישיבתה היום להעביר את השגרירות של מולדובה בישראל לירושלים. במקביל קבינט השרים החליט לאשר ההסכם למכירת שטח אדמה לבניית שגרירות אמריקנית במולדובה".

משבר פוליטי ב מולדובה מאיה סנדו מגוש ACUM מונתה לראש ממשלה (צילום: AFP)
ראשת הממשלה "השנייה", מאיה סנדו (צילום: AFP)

ראש הממשלה פיליפ הוסיף כי הוא מעוניין "לאמץ את ההחלטות האלה בדחיפות תוך התחשבות בחוסר היציבות הפוליטית וחוסר הוודאות במדינה, אבל גם בגלל ההתפתחויות הפוליטיות שבמסגרתן אחת המפלגות שחוסמת בעקביות את שני הפרויקטים האלה מנסה להשתלט על השלטון באופן בלתי חוקי. אלה שתי מחויבויות שלקחנו על עצמנו ואנו רוצים להבטיח שהן יכובדו, ללא קשר מה יקרה אחרי הבחירות".

 

ישראל נמנעת מלהגיב להחלטה של ממשלת פיליפ, כנראה משום שבירושלים מבינים שמדובר בצעד נואש של המפלגה הדמוקרטית, שלא תואם עם ארה"ב או ישראל.

 

מי שבירך על ההחלטה הוא מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר, שאמר: "ממשלת מולדובה נקטה היום צעד מבורך וחשוב בהבעת אמון במדינת ישראל, ובהכרה הפומבית של ירושלים כבירתה החוקית של ישראל. ההחלטה מבטאת באופן מלא את רצון האזרחים במולדובה ומשקפת את היחסים המצוינים בין שתי המדינות. מולדובה הוכיחה שוב ושוב בשנים האחרונות כי היא חברת אמת של ישראל, והובילה את המאבק הקריטי כנגד האנטישמיות הגוברת בעולם. כמו כן, מדובר במחווה חיובית כלפי יהודים רבים ממוצא מולדובי המתגוררים כיום בישראל, וממשיכים לחוש זיקה למדינה שהייתה פעם ביתם, כפי שהייתה ביתם של רבים מבני משפחתי".

 

נשיא הקונגרס היהודי האירו-אסייתי, מיכאל מירילשוילי, הודה לממשלת מולדובה ואמר: "זוהי החלטה היסטורית שמעידה על יחסים חזקים במיוחד, היום יותר מתמיד בין שתי המדינות. ישראלים ויהודים ברחבי העולם יזכרו לנצח שמולדובה הייתה אחת המדינות הראשונות שהעבירו את השגרירות לירושלים.

 

"ממשלת מולדובה פועלת רבות לחיזוק קשריה עם הקהילה היהודית המקומית ונלחמת באנטישמיות במדינתה. אנו בקונגרס מברכים על ההחלטה, ונמשיך לקדם ולפעול למען יחסי ידידות וקרבה בין ישראל למולדובה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ראש ממשלת מולדובה פאבל פיליפ
צילום: AP
מומלצים