שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפרקליטות: "עמדנו על כך שתיק שרה נתניהו יסתיים בהרשעה פלילית"
  כמה שעות לאחר הגשת כתב האישום המתוקן נגד רעיית ראש הממשלה בפרשת המעונות, הדפו בפרקליטות את הביקורת בעקבות הסדר הטיעון המקל בעניינה: "הודאת הגברת נתניהו בביצוע עבירה פלילית והסכמתה להיות מורשעת בה מבטאת לקיחת אחריות. יש לכך חשיבות ציבורית רבה"

   

  שרה נתניהו בית משפט השלום ירושלים (צילום: עמית שאבי)
  שרה נתניהו(צילום: עמית שאבי)

  בפרקליטות מחוז ירושלים הביעו הערב (יום ד') סיפוק בעקבות הסדר הטיעון שבמסגרתו הוגש כתב אישום מתוקן נגד רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו בפרשת המעונות. הודעת הפרקליטות התייחסה במרומז לביקורת על ההסדר המקל: "הפרקליטות עמדה על כך שעניינם של הגברת נתניהו ומר סיידוף (עזרא סיידוף, סמנכ"ל משרד ראש הממשלה. י"פ) יסתיים בהרשעה פלילית".

   

  לעיון בכתב האישום המתוקן נגד נתניהו - לחצו כאן

   

  לפי הסדר הטיעון שהתגבש לאחר גישור, שרה נתניהו תודה בביצוע עבירה פלילית של קבלת כספי המדינה בסך של 175 אלף שקלים ותורשע בעבירה של קבלת דבר תוך ניצול מכוון של טעות הזולת.

   

  עם הבאת ההסדר לאישור בית משפט השלום בירושלים ביום ראשון הקרוב, יבקשו הצדדים לגזור על נתניהו קנס בסך עשרת אלפים שקלים ופיצוי למדינה בסך 45 אלף שקלים. בהסדר עם סיידוף נקבע כי ייגזר עליו מאסר על תנאי ותשלום קנס בסך עשרת אלפים שקלים.

   

  "הסדר הטיעון מבטא איזון ראוי של מכלול האינטרסים, ובכלל זה אינטרס ציבורי חזק בהרשעת הגברת נתניהו ומר סיידוף וסיום ההליך הפלילי בעניינם באופן מיידי", אמרו בפרקליטות.

   

  בפרקליטות ציינו עוד כי ביקשו לסיים את ההליך נגד נתניהו וסיידוף בהרשעה פלילית, "להבדיל מסיום התיק בהיעדר הרשעה או בתשלום אזרחי, וזאת בשל המסר האכיפתי החד והברור שיש בכך כלפי מי שביצעה את המעשים כרעיית ראש ממשלה מכהן במעון ראש הממשלה, וכלפי מי שעשה את המעשים כעובד ציבור ובעת ששימש בתפקיד סמנכ"ל במשרד ראש הממשלה וכלפי הציבור כולו:.

   

  בהודעת הפרקליטות נאמר כי "הודאת הגברת נתניהו בעובדות המתוארות בכתב האישום המתוקן ובביצועה של עבירה הפלילית והסכמתה להיות מורשעת בה, מבטאת לקיחת אחריות, שלה יש לתת משקל רב. בנסיבות העניין, בוודאי כאשר משך תקופה ארוכה היא סירבה להודות כי ביצעה עבירה פלילית וטענה כי לא נפל במעשיה כל פגם. להודאה זו ולהרשעה, יש חשיבות רבה מבחינה ציבורית".

   

  "ניצלה במכוון את טעות הגורמים במשרד" 

  לפי המפורט בכתב האישום המתוקן, שרה נתניהו הייתה מודעת למגבלות ההוצאה שקבע משרד ראש הממשלה ולפיהן בעת שמועסקת מבשלת במעון, לא ניתן להזמין ארוחות מוכנות ממסעדות על חשבון המשרד. לפי הפרקליטות, "לאורך התקופה המתוארת בכתב האישום, הגברת נתניהו ניצלה במכוון את טעות הגורמים הרלוונטיים במשרד, אשר סברו כי במעון לא מועסקת מבשלת".

   

  עוד אמרו בפרקליטות כי "על יסוד טעותה בדבר אי-העסקת מבשלות במעון אישרה חשבות המשרד את התשלומים עבור הארוחות המוכנות שהוזמנו והשפים מהמסעדות, כמו גם את שכרן של עובדות אשר שימשו בפועל כמבשלות במעון, והמשרד נשא בתשלומים אלה בפועל".

  עזרא סיידוף (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  עזרא סיידוף(צילום: מוטי קמחי)

  לפי הודאתה, החל מספטמבר 2010 ועד מרץ 2013 קיבלה כאמור נתניהו עבורה ועבור בני משפחתה ואורחיהם מהמדינה ארוחות מוכנות בשווי של כ-175 אלף שקלים. "הסדר הטיעון עם שני הנאשמים בתיק הביא בחשבון, בין היתר, את הערכתנו בדבר רמת הענישה הצפויה להיגזר על הנאשמים אם ינוהל ההליך במלואו והנאשמים יורשעו במיוחס להם - דבר שצפוי היה לקרות רק בעוד זמן רב", אמרו בפרקליטות.

   

  בנוגע לענישה של רעיית ראש הממשלה אמרו בפרקליטות כי "להערכתנו, במכלול הנסיבות, לא היה נגזר על הגברת נתניהו עונש מאסר בכליאה ממשית גם לו היה ההליך מנוהל עד תומו". בפרקליטות גם הדגישו כי למרות הסדר הטיעון, אין המדינה מתחייבת להימנע מהגשת תביעות אזרחיות בנושא.

   

  נתניהו הואשמה בתחילה ביולי 2018 בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות מרמה והפרת אמונים, לאחר שנטען אז כי היא הזמינה ארוחות למעון ראש הממשלה בשווי של יותר מ-350 אלף שקלים, על אף שבמעון הועסקה מבשלת.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים