שתף קטע נבחר

משבר הצהרונים נפתר: נתניהו וכחלון סיכמו על המשך הסבסוד

ראש הממשלה ושר האוצר הודיעו כי סבסוד הצהרונים יימשך גם בשנת הלימודים הבאה: "מצאנו את המקור הכספי. יהיו צהרונים גם בשנה הבאה וגם בשנים הבאות". בשבוע הבא צפוי כחלון להציג חבילת קיצוצים רוחביים במשרדי הממשלה

 

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון הודיעו שסיכמו על המשך סבסוד הצהרונים לשנת הלימודים הבאה. ההצעה תעלה לאישור הממשלה. השניים טענו כי נמצא מקור כספי להמשך הסבסוד אך לא סיפקו הסברים לגבי ההשפעת הסבסוד על הקיצוץ הצפוי במשרדי הממשלה, ברקע הגירעון ההולך ותופח. דבר משבר הצהרונים, שנוצר בעקבות פיזור הכנסת והמשך קיומה של ממשלת המעבר, פורסם לראשונה ב-ynet.

 

"בספטמבר, בתחילת שנת הלימודים, יהיו צהרונים", אמר נתניהו. כחלון אמר: "מצאנו את המקור הכספי. יהיו צהרונים גם בשנה הבאה וגם בשנים הבאות". שר האוצר משה כחלון להגיש ביום ראשון הקרוב לממשלת המעבר חבילת גזירות חלקית לטיפול בגירעון ההולך ותופח, ובה צעדים שעלותם נאמדת בשניים עד שישה מיליארד שקל.

  

 חצי חצי ביבי נתניהו משה כחלון (צילום:עמית שאבי, EPA   )
נתניהו וכחלון. על חשבון מה יגיע המימון?(צילום:עמית שאבי, EPA )

 

משבר הצהרונים נוצר לאחר פיזור הכנסת. אישור תקצוב הצהרונים, המופעלים בגנים ובכיתות א'-ב' ומסובסדים באופן דיפרנציאלי על ידי המדינה, נעשה אחת לשנה על ידי הממשלה.

 

עם פיזור הכנסת גבר החשש כי ממשלת המעבר לא תאשר את התקציב בגובה של כ-400 מיליון שקלים לשנה הבאה. משרד האוצר טען לאחרונה כי אישור התקצוב עלול להיתפס כ-"כלכלת בחירות", וזאת על אף שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הבהיר כי ברשות ממשלת המעבר לאשר תקצובים של תוכניות קיימות.

 

מנגד, גורמים במרכז השלטון המקומי טענו כי משרד האוצר "נתלה" בכך משום שכחלק מהקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה - אין ברשותו את הסכום שיאפשר את המשך הפעלת הצהרונים.

 

בכחול לבן וישראל ביתנו תקפו את נתניהו וכחלון בעקבות ההודעה. "במאמץ להימנע ממבוכה בדיון שיזמה כחול לבן בכנסת ועקב הלחצים שהפעילה הסיעה בוועדת הכספים, זימן אליו ראש הממשלה בבהילות את שותפו כחלון והשניים מיהרו להבטיח פתרון למצוקת הצהרונים. שום תכנון, אפס תשומת לב לצרכי הציבור - רק כיבוי שריפות, שליפות מהמותן וספינים. נמסר מכחול לבן.

 

ח"כ עודד פורר, יו"ר ישראל ביתנו אמר: "אחרי שעצרנו תקציבים בוועדת כספים ואמרנו שלא נשחרר עד שיוקצה כסף לצהרונים. ראש הממשלה, שראה שהוא בדרך להשבתה של מערכת החינוך שבועיים לפני בחירות, מספר שכעת הוא מצא פתרון. כרגיל, בלי לחץ הממשלה לא זזה".

 

ההורים לא מוכנים לשלם 

לפני יומיים הודיעה הנהגת ההורים הארצית כי לא תסכים לתוספות תשלומים שעלולות להיגבות מההורים לטובת פתיחת הצהרונים בשנת הלימודים הבאה.

  

"הפתרון למשבר הצהרונים לא יבוא מאיתנו", אמר אז ל-ynet עו"ד אייל באום, יו"ר הנהגת ההורים הארצית. "לא נשמש עוד ככיס העמוק של המדינה, ולא נהיה מוכנים לשלם את התשלומים העודפים על מנת שהצהרונים יפעלו. בזמן שהפוליטיקאים עסוקים במשחקי כיסאות, הילדים שלנו נופלים בין הכיסאות".

  

כיתה אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

"הציפייה מאיתנו היא שאנחנו נהיה אלו שנביא לפתרון המשבר, אבל מבחינתנו, הכתובת לפתרון היא המדינה - לא אנחנו. חוסר הוודאות והאיום על הצהרונים מחזיר אותנו שנים אחורה, במקום להתקדם. אנחנו קוראים לשרי הממשלה להתערב באופן מידי במשבר חמור זה בכדי שהילדים שלנו ימשיכו לקבל גם בשנה הבאה את מה שמגיע להם".

 

במסגרת תוכנית הצהרונים שיזם שר האוצר משה כחלון בשנת 2017 ומופעלת בגנים ובכיתות א'-ב' בבתי הספר, פועלים הצהרונים לאחר שעות הפעילות במוסדות החינוך בסבסוד דיפרנציאלי, כך שהורים ברשויות חזקות יותר משלמים יותר מאשר אלו ברשויות החלשות. בעוד שביישובים המשויכים לאשכול חברתי כלכלי 3-1 מסבסדת המדינה את הפעילות עבור כל תלמיד בסכום של 600 שקלים לחודש, ביישובים החזקים ביותר (אשכולות 10-8) המדינה מסבסדת את הפעילות בעלות של 150 שקלים בלבד.

  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:עמית שאבי, EPA
בנימין נתניהו ומשה כחלון
צילום:עמית שאבי, EPA
מומלצים