שתף קטע נבחר

מתווה פייגלין: "בנט ושקד - כן, סמוטריץ' ופרץ - לא"

יו"ר זהות הודיע כי מפלגתו תתמודד בבחירות הקרובות לכנסת, אך הוא לא שולל אפשרות לחבירה עם הימין החדש: "הם השילו מעליהם את המגזריות". שיתוף פעולה עם הבית היהודי והאיחוד הלאומי לא בא בחשבון מבחינת פייגלין: "בכנסים שלנו ראית תל אביבית בגופייה לצד חרדי חנוט במעילו"

 

איילת שקד נפתלי בנט משה פייגלין בצלאל סמוטריץ' רפי פרץ (צילום: יאיר שגיא, אבי מועלם, אלכס קולומויסקי, עמית שאבי, אוהד צויגנברג)
שקד, בנט, פייגלין, סמוטריץ' ופרץ(צילום: יאיר שגיא, אבי מועלם, אלכס קולומויסקי, עמית שאבי, אוהד צויגנברג)

כמעט שלושה חודשים לפני הבחירות לכנסת ה-22, נדמה שהדרך לשיתוף פעולה בימין רחוקה מאוד: יו"ר מפלגת זהות משה פייגלין אמר הערב (יום ד') כי הוא בוחן ברצינות איחוד ("בלוק טכני") עם ראשי מפלגת הימין החדש נפתלי בנט ואיילת שקד, אך אינו מוכן לשתף פעולה או להתאחד עם ראשי איחוד מפלגות הימין, חברי הכנסת רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ'.

 

לדברי פייגלין, "מפלגת זהות תתמודד בכל מקרה בבחירות הקרובות ואנחנו בוחנים ברצינות את האפשרות לריצה משותפת ב'בלוק טכני' עם שקד או בנט או עם שניהם. יתרונה של הפוליטיקה ה'לייטית' של הימין החדש הוא פתיחותה האמיתית לציבור החילוני".

 

פייגלין ציין עוד בנוגע למפלגה שלא עברה את אחוז החסימה בבחירות לכנסת ה-21 כי "היא אינה מתייחסת אליו בפטרנליזם גאולי תוך התנערות מאחריות לחיי היום יום. שלא כמו החרד"לים, הימין החדש השיל מעליו את המגזריות, הוא פונה אל כלל האומה ואם אינך איש שמאל מובהק הוא אינו יוצר אצלך אנטגוניזם".

 

בנוגע להחלטתו להימנע משיתוף פעולה עם איחוד מפלגות הימין שאיגד בבחירות האחרונות את הבית היהודי, האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית, אמר פייגלין כי "זהות אינה רואה עצמה חלק מהציונות הדתית או כל מגזר אחר. בתוך זהות כבר נוצרה במידה רבה הסינרגיה הנדרשת. המושגים 'חילוניים', 'דתיים' - ובמידה מסוימת גם החלוקה הדיכוטומית לימין ושמאל, כבר לא רלוונטיים במרחב הזהותי.

 

"בכנסים של זהות ראית תל אביבית בגופייה עם חרדי חנוט במעילו כשהשאלה מי כאן שייך למי, מי כאן מתארח אצל מי, מי כאן על חשבון מי - השאלה הזו לא מתקיימת כלל. מבחינה חברתית ניתן היה בכנסים של זהות להתחיל ולהריח את ריח הגאולה מן הקיטוב הממאיר והזהות שאין לה על מה להישען מלבד שלילת האחר".

 

יוגב נגד בנט וההפך

עוד בגזרה: מוקדם יותר היום התפתח עימות פומבי בין ח"כ מוטי יוגב (איחוד מפלגות הימין) ליו"ר הימין החדש בנט. יוגב הגדיר את ההחלטה של בנט לעזוב את הבית היהודי "בגידה", ובנט לא נותר חייב והשיב כי יוגב ואחרים "חטפו" את הבית היהודי בגישתם הקיצונית לדת, הלכה, להט"ב וכו'.

 

על השאלה האם יש מקום לבנט לחזור לבית היהודי, השיב יוגב: "ממשלת אחדות לאומית עם כחול לבן היא לא פחותה מלשתף פעולה עם מי שלצורך העניין בגדו בנו, נטשו את הספינה ולקחו את הכסף. האם נכון שנחזיר אותם? לא. ככלב שב על קיאו? לא".

 

יוגב ציין שבנט יזם את עזיבת הבית היהודי וכפה אותה על אחרים: "האיש שבגד באידיאל ולא ספר את האנשים, מה מקומו בבית ספרנו? כל דבר צריך לקבל את הערכת המצב שלו לגופו של עניין. אני לא חושב שראוי שנקבל אלינו את מי שפעל נגד עולם הערכים שלנו. אני חושב שראוי היה שיתכבד וישב בצד. אולי ראש הממשלה ימנה אותו שגריר לא יודע היכן".

 

בנט הגיב בפוסט ארוך בפייסבוק, שבו כתב בין היתר: "מוטי, אולי התבלבלת. אינני רוצה לחזור אליך, ואינני מתחרט על המהלך להקמת הימין החדש. למעשה, איני רוצה ממך דבר. כל התבטאות שלך ושל אחרים ('בנט רפורמי', 'בנט בגד') רק מזכירה לי מדוע יצאתי לדרכי. לו הייתי רוצה לרוץ איתך הייתי פשוט נשאר בבית היהודי. הלוא נבחרתי ליו"ר הבית היהודי ברוב של למעלה מ-80% מהחברים. עשיתי את המעשה הקשה, הלא נוח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים