שתף קטע נבחר

פיצוצים במכליות נפט במפרץ עומאן: "נורה טורפדו"

בצל המתח בין איראן לארה"ב: פיצוצים אירעו בשתי מכליות ליד פוג'יירה שבאמירויות, אותו אזור שבו הותקפו בחודש שעבר 4 מכליות בפעולה שיוחסה לטהרן. בתקרית הבוקר פרצה אש על מכלית נורבגית ונזק נגרם למכלית אחרת, נושאת דגל פנמה. עשרות אנשי צוות נטשו, איראן: "הצלנו 44 מלחים"

פיצוצים אירעו הבוקר (יום ה') בשתי מכליות נפט במפרץ עומאן, המחבר בין הים הערבי למפרץ הפרסי. בין המכליות יש מכלית מנורבגיה, ולפי דיווח אחד היא נפגעה מטיל טורפדו.

 

חיל הים האמריקני מסר כי הוא מסייע לטפל בשתי מכליות נפט שנפגעו במפרץ עומאן ב"התקפה שעליה דווח". לדבריו קיבל שני אותות מצוקה, וספינותיו נמצאות באזור ומגישות עזרה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

תקרית מפרץ עומאן מכליות נפט מכלית מ נורבגיה Front Altair שכנראה נפגעה ()
המכלית הנורבגית שלפי הדיווחים נפגעה

  ()

את הדיווח על פגיעת טיל הטורפדו במכלית הנפט הנורבגית Front Altair, הנושאת דגל איי מרשל, העביר המגזין Tradewinds, העוסק בענייני תובלה ימית. לפי הדיווח הזה, האירוע התרחש מול חופי פוג'יירה שבאיחוד האמירויות, אותו אזור שבו הותקפו לפני כחודש ארבע מכליות אחרות. כלי תקשורת בנורבגיה דיווחו כי אש פרצה על המכלית וכי כל 23 אנשי הצוות פונו ממנה. המכלית הייתה בדרך מקטאר לטייוואן.

 

המכלית השנייה שהותקפה הבוקר היא Kokuka Courageous, הנושאת דגל פנמה. היא הייתה בדרך מנמל בסעודיה לסינגפור. נזק נגרם לצדה הימני, ו-21 אנשי צוות נטשו אותה. איש צוות אחד נפצע באורח קל מאוד. לדברי החברה המנהלת אותה, המכלית נמצאת כעת כ-130 קילומטרים מפוג'יירה ולא נשקפת לה סכנת טביעה. במכלית היה מטען של מתנול, ולדברי החברה לא נגרם לו נזק.

 

עם הופעת הדיווחים הראשונים על התקרית, מוקדם בבוקר, פרסמה סוכנות שמפעיל חיל הים הבריטי ושעוסקת בבטיחות כלי שיט אזהרה שלפיה תקרית כלשהי התחוללה במפרץ עומאן. הסוכנות קראה אז לכלי שיט באזור לנקוט "זהירות רבה ביותר". בשעות הבאות נרשמה עלייה של 4% במחירי הנפט. מפרץ עומאן שוכן בכניסה למצר הורמוז, נתיב ימי שדרכו עובר חלק עצום מאספקת הנפט העולמית, ולכן לכל תקרית ביטחונית בו עשויה להיות השפעה גדולה על השווקים.

 

התקיפה הקודמת: איראן חשודה

הדיווחים על תקיפת המכליות הבוקר באים בדיוק חודש אחרי שארבע מכליות הותקפו ליד נמל בפוג'יירה, בכניסה למצר הורמוז. שתיים מהמכליות שהותקפו אז היו סעודיות, ולדברי ריאד הן ספגו נזק משמעותי.

תקיפת אוניות ו מכליות ב איחוד האמירויות מכלית הנפט הסעודית אל מרזוקה (צילום: AFP, Emirati National Media Council)
אחת המכליות שהותקפו בחודש שעבר(צילום: AFP, Emirati National Media Council)

תקיפת אוניות ו מכליות ב איחוד האמירויות האונייה א' מישל נושאת דגל האמירויות (צילום: AFP, Emirati National Media Council)
המכלית א' מישל, שגם היא הותקפה לפני שבועות אחדים(צילום: AFP, Emirati National Media Council)
 

גורמים בארה"ב ובאירופה מעריכים כי איראן הייתה אחראית למתקפה ההיא, אולם טהרן מקפידה להכחיש זאת. ההתקפה נגד המכליות בחודש שעבר נעשתה בימים שבהם הגיעה המתיחות בין טהרן לוושינגטון לשיא: ארה"ב החלה לקרב נושאת מטוסים לעבר טהרן, ומאיראן יצאו איומי מלחמה יום אחרי יום.

 

הבוקר, כמה שעות אחרי התקרית במפרץ עומאן, דיווחה הטלוויזיה הממלכתית של איראן כי ספינות איראניות הצילו 44 אנשי צוות משתי המכליות ופינו אותם לנמל איראני.

 

הרקע למתיחות בין ארה"ב לאיראן בחודשים האחרונים הוא פרישתה של ארה"ב אשתקד בהנחיית הנשיא דונלד טראמפ מהסכם הגרעין בין איראן למעצמות שנחתם ב-2015. טראמפ טען כי ההסכם, שבמסגרתו צמצמה טהרן את תוכנית הגרעין שלה בתמורה להסרת רוב הסנקציות עליה, היה הסכם גרוע שרק אפשר לאיראן להמשיך בפעולותיה מערערות היציבות במזרח התיכון ובעולם.

תקיפת אוניות ו מכליות ב איחוד האמירויות אונייה נורבגית (צילום: AFP, Emirati National Media Council)
מכלית עם דגל נורבגיה שהייתה מאלה שהותקפו בפעם שעברה(צילום: AFP, Emirati National Media Council)

בחודש שעבר, במלאות שנה לפרישת ארה"ב וכשהסנקציות עליה הולכות ומתהדקות, הודיעה איראן למדינות אירופה החתומות על ההסכם כי אם לא יעזרו לה לעקוף את הסנקציות בהקדם – גם היא תפרוש מההסכם, ותחזור להעשיר אורניום לרמה גבוהה, של 20%.

 

הבוקר נפגש מנהיג איראן, אייתוללה עלי חמינאי, עם ראש ממשלת יפן שינזו אבה, שהוא ראש הממשלה היפני הראשון שמגיע לטהרן מאז המהפכה האיסלאמית ב-1979. יפן חוששת מהשפעת המתיחות בין ארה"ב לאיראן על שוק הנפט, ובודקת אפשרות לפשר בין הצדדים.

 

זמן קצר אחרי הפגישה בין השניים מסר משרד המסחר היפני כי בשתי המכליות שהותקפו הבוקר היה מטען ש"קשור ליפן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המכלית הנורבגית שדווח כי הותקפה
מומלצים