שתף קטע נבחר

מרשימת ישראל ביתנו - לתפקיד יועץ רה"מ: "ליברמן לא שם על העולים"

אריאל בולשטיין עבד עם אביגדור ליברמן כעוזר פרלמנטרי ("ב-1999 הוא היה הבטחה גדולה"), ואף שובץ ברשימת המפלגה בבחירות. יומיים לאחר שפרסם מאמר דעה נגדו - הפך ליועצו של נתניהו ליוצאי חבר העמים. באולפן ynet הוא תוקף את הפטרון לשעבר: "ליברמן היה קבלן משנה של הליכוד"

  

נתניהו מסתער על הקול הרוסי: עורך הדין אריאל בולשטיין פעל לאורך השנים לצדו של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, וברקע המשבר שנוצר בינו לבין ראש הממשלה, תקף את ליברמן במאמר דעה והוצג כיועצו החדש של בנימין נתניהו בנושא יוצאי חבר העמים לשעבר.

 

בולשטיין הדף היום (חמישי) את הטענות למהלך ציני מצד נתניהו שלושה חודשים לפני הבחירות, ואמר בריאיון לאולפן ynet כי הראשון שדאג לעלייה מרוסיה ומדינות חבר העמים היה דווקא נתניהו. עם זאת בולשטיין הודה כי נתניהו לא פעל בנושא במשך יותר מעשור בשל הלחץ של ליברמן.

אביגדור ליברמן בנימין נתניהו (צילום: דנה קופל, AP)
נלחמים על הקול הרוסי. ליברמן ונתניהו(צילום: דנה קופל, AP)
היועץ הטרי, שבעבר שובץ במקום ה-15 בישראל ביתנו ובימים הקרובים יועסק דרך מפלגת הליכוד, טען כי לפי המחקרים בין 85%-80% מהציבור דובר הרוסית מאמין בהשקפה של התנועה הרוויזיוניסטית, שממנה צמח הליכוד. לדבריו, "הליכוד השתמש בליברמן כקבלן משנה, זה היה נוח בתקופה מסוימת. בסופו של דבר קולות העולים הגיעו לאותו הכלי". את בחירתו לעזוב את המפלגה הסביר בולשטיין בכך שעבד כעוזרו הפרלמנטרי של ליברמן, ועזב לאחר שעבר את בחינות ההסמכה לעריכת דין.

 

על המשבר בין שני הפוליטיקאים אמר בולשטיין כי "בחודש אפריל למדנו שלליברמן יש עניינים של אגו ואמביציה אישית שיותר חשובים לו מהרכבת הממשלה ומבעיות העולים". הוא ציין כי "אם ליברמן היה מתעקש על הפנסיות לעולים החדשים, נושא שמטריד רבבות מקרב הבוחרים שלו, הייתי מוחא לו כף. הוא הקריב את הפנסיות ונושאים אחרים שאפשר היה לטפל בהם. מבחינתו זה לא חשוב".

 

היועץ ציין כי ליברמן כלל לא הפיל את הממשלה בגלל חוק הגיוס, אלא על החלטת ממשלה שתקבע את כמויות המתגייסים, ואמר כי משבר הפנסיות של העולים מברה"מ חשוב יותר מהגיוס. "הטריגר שהביא לכך שאין היום תוכנית עבודה סדורה בממשלה לפתרון הבעיה זו ההתעקשות של ליברמן שלא להיכנס לממשלה בכל מחיר. בעיניי, בעיות הפנסיה עדיפות על מנדט לפה או מנדט לשם".

 

- ליברמן לא שם על ציבור העולים?

"בוודאי. במשך 20 שנה אף אחת מהבעיות שהוא עצמו דיבר עליהן, לא נפתרה. מדוע? אני מציע לו להסתכל בראי. ככוח אלקטורלי ומאגר קולות שאפשר לשאוב ממנו מנדטים - הם מעניינים ועוד איך. אבל כשמגיעים לפתרון הבעיות - לא".

אריאל בולשטיין ()
אריאל בולשטיין

בולשטיין הוסיף כי "ליברמן לא מתנגד באופן עקרוני לפתרון הבעיות האלה, אבל הייתה לו אפשרות פז לסכם את מתווה הפתרונות. הליכוד הציע פתרון".

 

על חברותו במפלגה של ליברמן אמר בולשטיין כי "כשישראל ביתנו הוקמה ב-1999 היא הייתה כולה על טהרת יוצאי הליכוד. כמפלגת לווין שהייתה עמוק בתוך המחנה הלאומי - היא נראתה אחרת". הוא תיאר את יו"ר המפלגה כהבטחה גדולה ב-1999, וכאכזבה היום.

 

בולשטיין אמר כי הוא לא מקבל את הביקורת סביב מינויו דווקא בתקופה שבה היחסים בין נתניהו לליברמן הצטננו - ועל העובדה שהתפקיד אינו רשמי לפי תקן. "התקן משחק תפקיד פחות חשוב", אמר בולשטיין. "מה שחשוב זו היכולת לדבר עם ראש הממשלה, לייעץ ולהמליץ לו על דברים אמיתיים שהוא יכול לבצע".

 

על הטיפול בסוגיות בוערות לא פחות במגזר דוברי הרוסית, כמו נישואים וגיור, בממשלה עם המפלגות הדתיות והחרדיות, בולשטיין אמר כי הציבור מעדיף בעיות אחרות.

 

- 400 אלף איש מוגדרים חסרי דת בישראל ולא יכולים להתחתן.

"ל-1.3 מיליון ישראלים יש בעיה עם הפנסיה. זה יותר משמעותי. גם בעיות הדיור ותקרת הזכוכית משמעותיות יותר".

 

למרות ששר האוצר ב-2003 וב-2009 היה נתניהו והמשבר עם הפנסיות לא נפתר, בולשטיין אמר כי הקרדיט מגיע דווקא לראש הממשלה. "נתניהו התחיל לפתור את הבעיה. הדרישה מול רוסיה לתחילת התשלומים, אמנם בסכומים לא גבוהים, אך זו גם פריצת דרך. נדרוש את אותו הדבר מאוקראינה, שגם ממנה הגיעו הרבה עולים, וממדינות אחרות. מה שהם לא ישלמו - המדינה תצטרך להשלים". 

 

עם מינויו של בולשטיין צייץ ליברמן: "ראש הממשלה מינה יועצת לענייני בעלי חיים ולאחר פרסום הסקרים בכלי התקשורת, שבהם ישראל ביתנו משיגה 10 מנדטים, מינה יועץ לענייני עולים מברית המועצות לשעבר. זה מעיד שראש הממשלה נמצא בלחץ היסטרי וכנראה כבר מחר נשמע עוד בשורה - יועץ מיוחד לענייני דובים בקוטב הצפוני".

 

בליכוד השיבו אש ופרסמו הודעה בשפה הרוסית, שבה נאמר כי "ההשוואה ההזויה של ליברמן בין העולים מברית המועצות לבין בעלי חיים מעידה בעיקר על פאניקה וזלזול בציבור.

 

"אנו בטוחים שעו"ד אריאל בולשטיין, שעלה לישראל ב-1990, בעל תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת תל-אביב ותואר שני במנהל מבר-אילן, חבר לשכת עורכי דין וחבר דירקטוריון של מכון ז'בוטינסקי, יוכל לתרום רבות לקידום מעמדם של יוצאי ברה"מ לשעבר ולפתרון האתגרים של ציבור חשוב זה בחברה הישראלית. חבל שלאיווט אכפת רק מאיווט - לא מהפנסיות שראש הממשלה נתניהו יביא ובטח לא מהעולים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים