שתף קטע נבחר

המתיחות בדרום שוב עולה: מחר יחודשו ההפגנות על הגדר

ההפגנות על גדר המערכת ברצועת עזה יתחדשו מחר, אחרי הפסקה של שבוע בגלל עיד אל-פיטר. הדריכות באזור גבוהה בעקבות שיגור הרקטה אמש, סיגרת מרחב הדיג ברצועה וחידוש הפרחת בלוני התבערה. בשבוע הבא ייכנס לרצועה השליח הקטארי עם המענק החודשי

 

 

מחר (יום ו') יחודשו ההפגנות על הגדר ברצועת עזה אחרי הפסקה של שבוע בגלל עיד אל-פיטר שחתם את חודש הרמדאן. הדריכות סביב ההפגנות מחר גבוהה בשל המתיחות בין ישראל לעזה בימים האחרונים כתוצאה מחידוש הפרחת בלוני התבערה וסגירת מרחב הדיג כמו גם בשל ירי הרקטה אמש ותקיפת חיל האוויר בעקבותיו.

 

אם לא יהיו שינויים בעקבות המצב הביטחוני, בשבוע הבא מתוכננים להיכנס לרצועת עזה השליח הקטארי מוחמד אל-עמאדי ובאמתחתו המענק החודשי וכן משלחת בכירי המודיעין המצרי שינסו להנמיך את הלהבות בין חמאס לישראל ולמנוע הסלמה צבאית נוספת.

צעדת השיבה (צילום: AFP)
ההפגנות בגדר המערכת חוזרות(צילום: AFP)

צעדת השיבה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

צעדת השיבה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

המענק הקטארי צפוי לעמוד על 25 מיליון דולר והוא יחולק בצורה הבאה: 10 מיליון דולר יועברו לישראל לקניית דלקים שמועברים לתחנת הכוח בעזה לצורך הפעלתה. כ-10 מיליון דולר בערך משמשים כמענק במזומן למשפחות נזקקות, כאשר כל משפחה מקבלת סיוע של 100 דולר. חמישה מיליון דולר יועברו במזומן לפרויקטים של האו"ם שמעסיקים בעבודה זמנית אנשים ברצועת עזה ומשלמים להם על כך.

 

לישראל אין את יכולת השליטה על רשימת המוטבים שמקבלים את הכסף מהאו"ם על ידי השליח למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב. המעקב אחר מענקי המשפחות הנזקקות טובה יותר ושם אין כמעט גורמים שקשורים באופן ישיר לחמאס.

 

 

בלילה שוגרה כאמור רקטה לעבר ישראל שיורטה על-ידי כיפת ברזל באזור המועצה האזורית אשכול. הפיצוץ נשמע היטב לאחר חצות באזור הקיבוצים נירים וניר-עוז. השיגור הגיע לאחר שישראל הודיעה על הטלת הסגר הימי.

מטען נפץ שחובר לבלון אותר בין קיבוץ רוחמה למושב קלחים ()
מטען נפץ שחובר לבלונים ליד קיבוץ רוחמה
 

לאורך כל השבוע סבלו יישובי עוטף עזה משריפות כתוצאה מטרור הבלונים, אולם היום באופן מפתיע כמעט לא היו שריפות בעוטף עזה. בבוקר אותר בלון נפץ בשדה פתוח באזור קיבוץ רוחמה. חבלן משטרתי נטרל את המטען שחובר לבלון. סמוך לשעה 19:15 פרצה שריפה קטנה ביער שמחוני שליד כפר עזה. כוח צה"ל שהיה במקום כיבה את האש.

 

ביישובי עוטף עזה מתוסכלים מהמצב הביטחוני וחוששים מפני הסלמה נוספת. ראש המועצה האזורית אשכול גדי ירקוני אמר בריאיון לאולפן ynet: "אנחנו כבר שנה וחצי בתוך ריטואל הזוי קבוע. הם מפריחים בלוני תבערה שגורמים לשריפות, צה"ל מטיל סנקציות, הם מגיבים בירי ואז אנחנו מוצאים את עצמנו שוב בסבב הסלמה אלים ושוחק של 48 שעות. 11 סבבים כאלה היו עד כה שהסתיימו בלא כלום והריטואל חוזר חלילה. איננו יכולים להסביר לתושבים את המדיניות סביב הנושא ואת צדקת דרכה, כי אנחנו לא יודעים מה המדיניות. נראה שהשיטה לא עובדת ואנחנו מצפים לשינוי דרמטי של המציאות הזאת", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הפגנות סמוך לגדר, ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים