שתף קטע נבחר

שרה נתניהו הורשעה בפלילים: "שימוש לא ראוי בכספי ציבור"

שופט בית משפט השלום בירושלים קיבל את הסדר הטיעון והרשיע את רעיית ראש הממשלה: "שימוש לא ראוי בכספי ציבור". נתניהו תשלם למדינה 55 אלף שקל ב-11 תשלומים בשל הזמנת ארוחות בשווי של 175 אלף שקל. הפרקליטות הודיעה כי שומרת לעצמה את הזכות לתבוע אזרחית את יתרת הסכום. עורך דינה: "מסע ציד הזוי"

 

 

רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו הודתה הבוקר (ראשון) בבית משפט השלום בירושלים במסגרת הסדר הטיעון שאליו הגיעו פרקליטיה עם נציגי הפרקליטות במסגרת פרשת המעונות. ההסדר הוגש לנשיא בית המשפט, השופט אביטל חן.

 

במסגרת ההסדר, נתניהו תודה בעבירות כתב האישום המתוקן ותורשע בעבירה פלילית של ניצול מכוון של טעות הזולת שאין בו מרמה, בשל הזמנת ארוחות למעון ראש הממשלה בשווי של 175 אלף שקלים. במסגרת ההסדר המדינה שמרה לעצמה את הזכות להגיש תביעה אזרחית על שאר הסכום שלא הוחזר במסגרת ההליך הפלילי, כלומר 120 אלף שקלים.

 

לקריאת גזר הדין המלא של שרה נתניהו

 

אחרי דברים שנשמעו משני הצדדים, השופט הוציא את הדיון להפסקה לטובת הגשת גזר הדין. איש העסקים רמי לוי הגיע לבית המשפט כדי לתמוך בנתניהו - שקיבלה פתק מראש הממשלה: "שרה אהובה שלי, אני מחבק אותך. נעבור גם את זה, היי חזקה". בסוף הדיון אמרה נתניהו: "סבלתי מספיק", כשהשופט חן עונה: "אני בטוח".

שרה נתניהו בכניסה לדיון (צילום: EPA)
הורשעה: "שימוש לא ראוי בכספי הציבור"(צילום: EPA)

פתק מ בנימין נתניהו אל שרה נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי)
פתק שהועבר לרעיית רה"מ במהלך הדיון(צילום: אלכס קולומויסקי)

שרה נתניהו בכניסה לדיון (צילום: אלכס קולומויסקי)
שרה נתניהו מגיעה לבית המשפט(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

בכתב האישום המתוקן תוארו יחסי העבודה בין נתניהו לבין מי שעסק בתקופה המדוברת בתפקיד ראש אגף בכיר במשרד ראש הממשלה, עזרא סיידוף. באישום נכתב: "הנאשמת הנחתה את מר סיידוף ואת אבות הבית במעון באשר למצרכים ולשירותים שהיא מבקשת שיסופקו לה על ידי המשרד.

 

"לעיתים, כאשר אלה לא סופקו או שלא סופקו לשביעות רצונה, הפצירה הנאשמת במר סיידוף שישיג ויסדיר את אספקת השירות או המוצר המבוקש, זאת גם במקרים בהם ידעה שהדבר אינו כלול בהוצאות המאושרות על ידי המשרד, ואף במקרים בהם מר סיידוף הסביר לנאשמת שאין הצדקה למימון אותו שירות או מוצר על ידי המשרד".

 

עוד נקבע כי "הנאשמת ומר סיידוף פעלו בצוותא חדא לנצל במכוון את טעות הגורמים הרלוונטיים במשרד, שסברו כי במעון לא מועסקת מבשלת, ובעקבות זאת, נשא המשרד בתשלומים עבור ארוחות מוכנות

ממסעדות ושפים שהוזמנו למעון, כמו גם בשכרן של העובדות שהועסקו כמבשלות".

שרה נתניהו בכניסה לדיון (צילום: אמיל סלמן)
(צילום: אמיל סלמן)
 

עזרא סיידוף (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עזרא סיידוף(צילום: מוטי קמחי)

התובע מטעם הפרקליטות, עו"ד ארז פדן, אמר בדיון כי "התביעה מייחסת חשיבות רבה לכך שהנאשמת נטלה אחריות על מעשיה הן במישור האישי והן במישור הציבורי". הוא הוסיף: "כמו בכל הסדר טיעון כל צד עושה ויתורים, לעיתים ויתורים לא קלים, בשים לב את הבנתו את התיק ואת הסיכויים והסיכונים בניהול התיק. בנקודת המבט של המאשימה נעשו על ידינו ויתורים משמעותיים וניתן להניח שכך גם חשה ההגנה. בסופו של דבר הויתורים ההדדיים אפשרו את הגשת הסדר הטיעון שלטעמנו הוא מאוזן".

 

עוד אמר פדן כי "הסדר הטיעון מביא בחשבון את חלוף הזמן הלא מבוטל שעבר מביצוע העבירות המיוחסות לנאשמת, את נסיבות ביצוע העבירה, גילה ועברה נטול הרשעות פליליות, וכן את המחיר האישי והציבורי שהיא שילמה בהליך החקירה. בעיני התביעה מבטא ההסדר איזון נכון של מכלול האינטרסים לרבות האינטרס הציבורי שחלק נכבד ממנו הינו חיסכון בזמן בסיום התיק כעת ולא בעוד מספר שנים".

 

עו"ד יוסי כהן, המייצג את נתניהו, אמר בדיון כי "לגבי העונש - אני אתקשה אפילו אם אעמוד פה שעות לומר לאדוני מה אני חשתי בקשר לעונש הלא כתוב שקיבלה מרשתי. זה מסוג העונשים החמורים הקשים והכאובים, שאדם שאני מכיר קיבל. זה עונש שהוא עונש כבד מנשוא. עונש בלתי אנושי. זפת נשפך על ראשה והיא גולגלה בנוצות". עוד אמר כי "מהרגע שבו נפתחה החקירה החל מסע הדלפות אדיר, זדוניות ומכפישות. דמה של מרשתי נשפך בחוצות. שכחו שהיא אם ורעיה. תהליך הדמוניזציה היה חסר תקדים. אף אדם סביר לא היה עובר זאת. הגברת הזו עשויה מפלדה מיוחדת".

שרה נתניהו בכניסה לדיון (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

הגיע לתמוך: רמי לוי (צילום: דרור סיתהכל) (צילום: דרור סיתהכל)
הגיע לתמוך: רמי לוי(צילום: דרור סיתהכל)

כהן טען עוד בדיון כי "כל גיחה לבית המשפט עולה עשרות אלפי שקלים בגלל ביטחון. זה היה אחד השיקולים של מרשתי, החיסכון הענק של המדינה. מרשתי מבצעת פעילויות ציבוריות רבות בארץ ובחו"ל, אירוח של אנשים רבי מעלה מהנשיא טראמפ, אם אדוני שמע, ועד ראשי מדינות אחרים. זה אחרי שהיא עובדת בשירות הציבורי ומבצעת משימות ציבוריות בחו"ל כמו משלחת ציבורית לגואטמלה. בגואטמלה אמרו שלא ראו דבר כזה".

 

לאחר הדיון הוסיף כהן: "ערב ערב במשך ארבע שנים רדפו אחרי הגברת נתניהו. העבירו אותה גיהנום של כותרות מפוצצות, מגמתיות ושקריות. עשו לה שיימינג באולפנים והכול על לא עוול בכפה. הפרקליטות גייסה משאבים אדירים בעלויות של עשרות מיליוני שקלים ופתחה במסע ציד הזוי שלא נודע כדוגמתו, והכול בשביל מה? הרי אם לא היו קוראים לה 'הגברת נתניהו' החקירה הזאת לא הייתה נפתחת. לא היו פותחים בחקירה על חמגשיות ועל אוכל. שרה נתניהו משלמת היום מחיר כבד, אישי וכואב, כדי לשים סוף למסע הציד הזה, ואני מקווה שכך באמת נסיים את הסיפור הזה".

 

בשבוע שעבר חתמה נתניהו על הסדר הטיעון עם הפרקליטות במסגרת הפרשה שבמסגרתו תשלם 55 אלף שקל. במסגרת הליך הגישור בין הצדדים סוכם על ריכוך כתב האישום נגד נתניהו, שהודתה והורשעה בעבירה קלה של ניצול מכוון של טעות הזולת שאין בו מרמה, לעומת האישום המקורי של עבירת מרמה והפרת אמונים.

 

סכום הארוחות שנתניהו מואשמת בהזמנתן הופחת כאמור מ-350 אלף שקל ל-175 אלף שקל, וכתב האישום ציין כי נתניהו נמנעה לומר לאנשי החשבות במשרד רה"מ שהיא מעסיקה מבשלת. נתניהו תשיב לקופת המדינה 45 אלף שקלים מתוכם, וכן תשלם קנס של עשרת אלפים שקלים.

 

נתניהו הואשמה ביולי 2018 בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות מרמה והפרת אמונים, לאחר שהזמינה ארוחות למעון ראש הממשלה בשווי של יותר מ-350 אלף שקלים, על אף שבמעון ראש הממשלה הועסקה מבשלת.

 

בעבר, טרם הגשת כתב האישום לבית המשפט, הסכימו הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לעסקת טיעון עם נתניהו. ואולם, היא ועורכי דינה סירבו להכיר ולהודות באחריותה לעובדות האישום, וגם לשלם סכום כסף משמעותי שיכסה את חובה למדינה, וההסדר נפסל.


פורסם לראשונה 16/06/2019 09:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
נתניהו בבית המשפט
צילום: EPA
מומלצים