שתף קטע נבחר

תלונת הכבאים נגד הנציב נדחתה: "אמר בדיוק ההיפך"

המאבק בין ועד עובדי הכבאות לנציב דדי שמחי מחריף. העובדים התלוננו כי שמחי איים בהקלטה "לירות לעובדים בראש" - אך נקבע כי הדברים הוצאו לגמרי מהקשרם. הוועד פתח בקמפיין נגד שמחי גם בעיר מגוריו וטוען שהוא "פועל כקיסר במדינת עולם שלישי", בנציבות מאשימים ב"הסתה פרועה"

מחריף הקרב בין ועד עובדי הכבאות לנציב הכבאות, רב-טפסר דדי שמחי : נציבות שירות המדינה בחנה לאחרונה תלונה שלפיה הנציב איים "לפטר עובדים ולירות להם בראש" - ולאחר בדיקה סגרה את התיק בטענה כי מדובר בתלונת שווא שהוגשה נגדו על ידי ועד העובדים.

 

לפני כחודש שיגר הוועד מכתב לנציבות שירות המדינה בדרישה לברר "תלונה חמורה": "לאחרונה נשאל נציב הכבאות מר דדי שמחי מה בכוונתו לעשות עם עובד ותיק שלא יעמוד בבדיקות מסוימות, לתדהמת הנוכחים השיב מר שמחי כי מפטרים אותו בלי כסף ויורים לו בראש", נכתב במכתב של הוועד.

"תמונה הפוכה מזו שעולה בתלונה". נציב הכבאות דדי שמחי  (צילום: עומר שפירא) (צילום: עומר שפירא)
"תמונה הפוכה מזו שעולה בתלונה". נציב הכבאות דדי שמחי (צילום: עומר שפירא)

לאחר בדיקה ובחינת ההקלטה המלאה מאותו אירוע, נראה כי דבריו של שמחי הוצאו מהקשרם ועל כן החליטה נציבות שירות המדינה לסגור את הטיפול בתלונה. בתשובתה של הנציבות לתלונה נכתב: "בחינת תמליל השיחה המלא מלמד כי המשפט 'מפטרים אותו בגלל כסף ויורים לו בראש', היה בגדר הערה צינית אשר לאחריה מסר מר שמחי הבהרות באשר לאופן הטיפול בעובד שנמצא לא כשיר רפואית, אשר הינן הפוכות לחלוטין למשמעות האמיתית של המשפט שצוטט".

 

עוד הוסיפו בנציבות שירות המדינה באותו המכתב כי שמחי אמר לאחר מכן: "תפסיקו לחשוב שכל דבר זה ישר פיטורים. תירגעו. מה נראה לכם, שאנחנו רוצים לדפוק אתכם? אני דואג לכם יותר מכולם, לא נגדכם".

 

לפיכך קבעו בנציבות כי "מהתמליל המלא עולה דווקא תמונה הפוכה מזו שעולה בתלונה, ונראה כי המשפט שצוטט מפי מר שמחי הוצא מהקשרו, תוך הצגת משפט שעל פניו נאמר בציניות וב'הפוך על הפוך' כאילו נאמר במלוא הרצינות".

 

מסרונים וסרטונים ביוטיוב נגד שמחי

במקביל, הסכסוך בין ארגון העובדים לנציבות עלה מדרגה גם במישורים נוספים. לטענת ההנהלה, הכבאים עומדים מאחורי הפצת קמפיין שלילי נגד שמחי בדרכים שונות. כך למשל הופצו בגדרה, מקום מגוריו של שמחי, פליירים נגדו ומסרונים רבות נשלחו לתושבי העיר ובהם נכתב: "בזמן שלוחמי האש מטפלים בשריפות בעוטף עזה וברחבי מדינת ישראל, דוד שמחי נפגש בסתר ועושה קומבינות עם לוביסטים". בנוסף נוצרו סרטונים ביוטיוב תחת הכותרות: "10 המכות של דדי שמחי" ו"לדדי שמחי לא אכפת" שמטרתם, לפי הנציבות - הכפשת שמו של הנציב.

 

המאבק של שמחי מול ועד עובדי הכבאים החל לאחר כניסתו לתפקיד של נציב כבאות והצלה. ארגון הכבאים הכריז על סכסוך עבודה שנגרר אל תוך כותלי בית המשפט אך לא הניב תוצאות. במסגרת המאבק לשיפור תנאי העסקתם, הכבאים חסמו כבישים ברחבי הארץ ובאחד מרגעי השיא של המחאה מנעו מהנציב שמחי להיכנס לתחנת כבאות בירושלים.

הפגנה של הכבאים נגד שמחי. ארכיון  ()
הפגנה של הכבאים נגד שמחי. ארכיון

בשנה האחרונה עלה מדרגה הסכסוך בין ארגון הכבאים לנציבות לאחר שניסו לדבריהם להניע תהליכים לשיפור תנאי השירות של לוחמי האש. בין היתר ציינו בארגון הכבאים כי לוחמי האש נאלצים לצאת לפעילות מבצעית אינטנסיבית עם רכבים מיושנים וציוד בלאי, דבר שמוביל לסיכון חייהם וחיי האזרחים ללא כל צורך מבצעי.

 

כמו כן טענו העובדים כי ההנהלה פוגעת בזכויות העובדים, מתעמרת בנציגי העובדים ו"עושה להם שיימינג ופוגעת בפרטיותם". מנגד, בנציבות הכבאות טענו כי הקרע בין הצדדים הוא על מאבקי יוקרה ואגו. בחודש ינואר אף פוצץ ארגון הכבאים אירוע סיום קורס לוחמי אש חדשים שבו השתתפו בכירי הנציבות ופרצו לרחבת המסדרים.

 

מארגון הכבאים נמסר בתגובה: "דדי שמחי באופן שיטתי מאיים על לוחמי האש, גוזל מהם שעות נוספת ומתנהג בארגון כמו קיסר במדינת עולם שלישי. תגובת הנציבות להקלטה המלאה של שמחי מעידה על אטימות כלפי זכויות עובדים, ולוחמי האש בפרט. הפנייה של ארגון הכבאים לנציבות היתה בשקיפות מלאה ומתוך דאגה כנה לתרבות השיח הארגונית שהולכת ומתדרדרת בארגון מאז דדי שמחי נכנס לתפקידו. כל ניסיון להסיט את האש כלפי הכבאים מההתבטאויות האומללות של שמחי הוא דמגוגיה ועצימת עיניים.

 

"בעניין הפצת פליירים, מסרונים וסרטונים - לשמחת ארגון עובדי הכבאות הרי שהציבור לא קונה את כל הרפש שמנהל המערך מוציא נגדם באמצעות סוללה של דוברים, משרד יחסי ציבור ואסטרטגיה, ומשרד עורכי דין שנשכרו על חשבון משלמי המסים בניסיון למגר את פעילות הוועד. מכיוון ששמחי הפך את המלחמה בוועד העובדים למלחמה אישית, גם הכבאים משיבים לו מלחמה אישית".

 

עוד טענו בארגון ש"מוטב היה לעסוק בשאלות הרבה יותר בוערות במערך הכיבוי, כמו למה שמחי מקדם מפקדים שיש נגדם תלונות חמורות בנציבות, מדוע שמחי לא פועל לטובת ביטוחים מקצועיים לכלל לוחמי האש במערך, ושולח אותם להציל אזרחים ולחרף נפשם מבלי שהם ובני משפחותיהם יהיו מכוסים במקרה של פציעה או מחלה ממושכת; מדוע שימחי נפגש בחשאי עם לוביסטים, כפי שנחשף בחדשות 13, ולא דיווח על כך לשר הממונה בניגוד לכללי מינהל תקין; מדוע שימחי לא נקרא עד כה לשימוע על כך; על כך הכבאים מוחים".

 

מטעם כבאות והצלה לישראל נמסר בתגובה: "אנו רואים בחומרה את פעילותו של יו״ר ועד העובדים, הכוללת ניתוק מגע ממפקדים, ביטול אימונים והכשרות, הפגנות, הפצת סרטונים מגמתיים, שקריים ומסיתים נגד הפיקוד הבכיר, פעילות אשר נמשכת זמן רב ושיאה בהסתה פרועה ובניסיונות חוזרים ונשנים לפגוע בנציב הכבאות ובני משפחתו, שבשל כך הוכרז כמאוים וקיבל אבטחה. בימים אלו, כאשר אנו נמצאים בהתמודדות מול גל שריפות המסכן חיי אדם, אנו קוראים ליו"ר ועד העובדים אבי אנקורי לחדול ממעשי התוקפנות וללוות את הפיקוד הבכיר בדאגה לעובדים ולרווחתם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
הפגנה נגד דדי שמחי
צילום: שאול גולן
מומלצים