שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  התיקון בחוק שיחרים את הרכב לציידים לא חוקיים

  השר להגנת הסביבה חתם על אישור לקידום התיקון לחוק הגנת חיות הבר שיאפשר החרמת כלי הרכב של חשודים בציד חיות בר מוגנות בניגוד לחוק. מדובר בסעיף בחוק שלא שונה מאז 1955 ולטענת המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים, מדובר בצעד שיסייע להגברת ההרתעה בקרב ציידים העוברים על החוק. התיקון מצריך הליך חקיקה בכנסת

  השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, חתם על אישור לקידום תיקון לחוק להגנת חיות הבר, שיאפשר חילוט של כלי הרכב של ציידים. התיקון המוצע יובא לאישור הכנסת, לאחר קיום הבחירות הקרובות.

   

  החוק להגנת חיית הבר נחקק בשנת 1955 ובראשית ימיה של מדינת ישראל, בהם כלי רכב ממונע היה נחשב לרכוש יקר ערך ולא היה נפוץ בקרב הציבור הרחב. על פי הסעיף בחוק, רשאית המדינה לחלט לציידים כלי ציד או אמצעי ציד אחר, פרט לכלי רכב ממונע. המשמעות היא שכיום, המדינה לא יכולה לחלט את כלי הרכב של הציידים, גם במידה והיו מעורבים באירועי ציד המנוגדים לחוק.

   

  צייד רודף אחרי צבי (צילום: עזרא חדד, רשות הטבע והגנים)
  צייד רודף אחרי צבי(צילום: עזרא חדד, רשות הטבע והגנים)
   

  תמונות נדירות: צייד רודף אחרי צביה בלכיש

   

  חילוט הרכבים: הגברת ההרתעה

  על פי רשות הטבע והגנים והמשרד להגנת הסביבה, הענישה נגד ציידים היא מקלה יחסית למרות חומרת העבירה והנזקים הכבדים שהם גורמים לטבע. כך לדוגמא, בית משפט השלום בנתניה הטיל בשנת 2017 קנס של 15 אלף שקלים ושלושה חודשי מאסר על תנאי, על צייד שצד שלושה צבאים ארצישראלים בשמורת הטבע באזור השומרון. לדברי הגופים, העונשים הקלים של בית המשפט מקשים על אנשי רשות הטבע והגנים להרתיע ציידים. חילוט הרכבים של הציידים, בדומה לחילוט רכוש של סוחרי סמים ופושעים אחרים, עשויים לטענתם, לגרום להגברת ההרתעה. 

   

   זאב אלקין בלאומיאדה של הליכוד (צילום: מאיר אוחיון)
  זאב אלקין(צילום: מאיר אוחיון)

   

  השר אלקין אמר בתגובה כי "כחלק מהמלחמה שלנו בציד לא חוקי של חיות בר, בהם מינים מוגנים, החלטנו לערוך תיקון לחוק שיאפשר לפקחי רט"ג לחלט

  את רכביהם של אותם ציידים. כך שמי שיעבור על החוק מסתכן לא רק בקנס כספי ובהגשת כתב אישום הוא גם מסתכן באיבוד הרכב שלו. לא נגלה כל סובלנות כלפי מפירי החוק". יש לציין כי טיוטת החוק תועבר גם לאנשי ארגון הציידים להתייחסות שלהם.

   

  ברשות הטבע והגנים מברכים על התגייסות המשרד למאבק בציד הלא חוקי. "אנו שמחים מאוד על חתימתו של השר על התיקון המוצע", אמר עו"ד שי פרץ, התובע הראשי ברשות הטבע והגנים. "מדובר בתיקון חוק קרדינאלי והכרחי. בשנים האחרונות גובר השימוש בכלי רכב לטובת ציד של חיות הבר המוגנות. השימוש בכלי הרכב לציד, בין היתר, של הצבאים המצויים בסכנת הכחדה ממשית נעשה לעיתים תכופות ורבות, באופן אכזרי במיוחד".

   

  צבי ארצישראלי (צילום: עזרא חדד, רשות הטבע והגנים)
  צבי ארצישראלי(צילום: עזרא חדד, רשות הטבע והגנים)

   

  מרדף חסר סיכוי

  לדברי פרץ, "הצבאים נדרסים במכוון על ידי הציידים ופעמים מותשים במרדף חסר סיכוי עד כלות נשמתם. כאילו לא די בכך יש פעמים שהם מופקרים לנשיכות כלבי הציד, המסייעים להם יחד עם הרכב, לאגוף ולתפוס את חיות הבר. תקוותנו כי הסנקציה הזו שתתווסף לארסנל הכלים של השופט ותוטל על מי שהורשע בדין, יהיה בה כדי לסייע במיגור התופעה הנלוזה ותרתיע את הציידים פורעי החוק מביצוע עבירות אכזריות אלו".

   

  מנכ"ל הרשות, שאול גולדשטיין אמר כי "מדובר בכלי חשוב וצעד נוסף לטפל בציידים פורעי החוק. היום הציידים החוקיים סובלים מפעילותם של הציידים הלא חוקיים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עזרא חדד, רשות הטבע והגנים
  ציד צבאים בלכיש
  צילום: עזרא חדד, רשות הטבע והגנים
  מומלצים