שתף קטע נבחר

תוכנית סמוטריץ': החלת ריבונות ביו"ש באמצעות התחבורה

שר התחבורה החדש בצלאל סמוטריץ' מתכנן להקים צוות שיבחן את המשמעות של ביטול המנהל האזרחי והעברת הסמכויות למשרדו. בנוסף, יקים במשרד מחוז יהודה ושומרון: "משבי הרוח המרעננים במסדרונות הממשל בארה"ב באשר להחלת הריבונות הישראלית מעודדים"

 

בצלאל סמוטריץ'  (צילום: אוהד צויגנברג)
סמוטריץ' לפני הפגישה עם רה"מ שבה התבשר על מינויו(צילום: אוהד צויגנברג)

מינויו של יו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' לתפקיד שר התחבורה עשוי להוציא לאור את תוכניתו ל"בחינת החלת הריבונות ביהודה ושומרון" באמצעות שורה של צעדים במשרד. בפוסט בפייסבוק כתב סמוטריץ': "משבי הרוח המרעננים שנשמעים במסדרונות הממשל בארה"ב באשר להחלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון מעודדים ומחייבים עבודת מטה של כלל משרדי הממשלה והיערכותם להשלכות המעשיות של הריבונות. גם את התהליך הזה אשתדל להתניע כבר בחודשים הקרובים".

 

סמוטריץ' יודע שלא יוכל ליישם את התוכנית במהלך כהונת ממשלת המעבר, אך הוא מתכנן להקים צוות שיגבש עבודת מטה לבחינת המשמעויות המשפטיות.

 

בין המשימות שיוטלו על הצוות: בחינת המשמעויות המשפטיות לביטול המנהל האזרחי והעברת סמכויותיו למשרד התחבורה. בנוסף, שר התחבורה החדש מתכנן להקים במשרד מחוז מיוחד ליהודה ושומרון כדי לפעול לטובת סלילת כבישים חדשים ביהודה ושומרון שלא נסללו כבר שנים רבות, וכן להפעלת רכבות ותחבורה ציבורית סדירה באזור.

 

במקביל ישנם כמה צעדים שסמוטריץ' צפוי לנקוט בהם כבר בתחילת כהונתו בממשלה הזמנית. בין היתר, הובלת תוכנית למלחמה בתאונות הדרכים בדגש על חודשי הקיץ, שבהם לא מעט צעירים מקפחים את חייהם. שר התחבורה החדש מתכוון גם להקצות תקציבים לטובת הסברה וחינוך כדי להוריד את מספר התאונות והנפגעים. בנוסף, סמוטריץ' ייצא למאבק נגד סגירת שדה דב בעוד שבועיים.

 

"על תיק התחבורה אין צורך להכביר במילים", כתב סמוטריץ'. "אני נכנס לנעליו הגדולות של השר ישראל כץ, שעשה שם עבודה נפלאה בעשור האחרון, ומקבל לידי את התיק הכלכלי השני בחשיבותו אחרי משרד האוצר. אלמד את המשרד ואראה במה ניתן להשפיע בתקופת זמן קצרה. בדבר אחד אני הולך בעזרת השם ובלי נדר להתעסק באופן וודאי - צמצום ההרוגים בתאונות דרכים מקרב הצעירים בחודשי הקיץ והחופש. בעניין הזה, גם אם אצליח להציל נפש אחת קניתי את עולמי בהצלת עולם ומלואו. חודשי הקיץ מביאים איתם עליה במספר ההרוגים בתאונות מקרב בני הנוער ובהסברה ומודעות נכונה ניתן לצמצם את התופעה המחרידה הזו. אם רק בשביל למנוע הרוג אחד אכנס למשרד - דיינו".

 

סמוטריץ' אמר כי "אמנם אנחנו בממשלת טרום בחירות וסביר להניח שלא אצליח להטביע חותם משמעותי בתקופת זמן קצרה של ממשלת מעבר, אבל יש בהחלט מה לעשות ולהועיל גם בסיטואציה הזו, בכל אחד מהתפקידים הללו". לדבריו, לא ויתר על חלום תיק המשפטים, "התקווה לקבל לידינו את תיק המשפטים לא נגוזה, ואולם לשם כך נידרש לעבוד קשה ולנצח בבחירות הקרובות".

רפי פרץ (צילום: אוהד צויגנברג)
פרץ בכניסתו לפגישה עם נתניהו(צילום: אוהד צויגנברג)

שר התחבורה החדש בירך את חברו למפלגת איחוד הימין ויו"ר הבית היהודי, הרב רפי פרץ, שמונה במקביל לתפקיד שר החינוך. "מראשית הדרך המשותפת והמשלימה של הרב רפי ושלי, מה שהוביל אותנו היה חשיבותה של האחדות והערך של מיקסום ההישגים שלנו לטובת הציבור בהתאם ליתרון היחסי של כל אחד מאיתנו, כוחותיו ויכולותיו", כתב סמוטריץ'.

 

הוא הוסיף כי "בהינתן שהרב רפי הוא איש חינוך שראשו ורובו נטוע בשדה זה רבות בשנים, בהינתן שהוא חפץ בתפקיד הזה מראשית הדרך, ושאני מגיע מהתחום הביצועי יותר, החלטנו יחדיו כי הרב רפי ימונה לשר החינוך ואנוכי אחזיק בתיק התחבורה. אני אכהן כחבר בקבינט והרב רפי כמשקיף. אחדות המחנה חשובה יותר מכל תפקיד, והעבודה המשותפת, החברית והעניינית של הרב רפי ושלי מוכיחה שכשיש רצון טוב, גיבוי הדדי ונכונות לוויתורים הדדיים זה עובד מצוין".

 

"חבל שנתניהו משחק לידיים של ליברמן"

מוקדם יותר היום התייחס סמוטריץ' למערכת הבחירות ולנסיבות שהובילו לפיזור הכנסת ה-22. בכנס "השקעות, הוגנות והלכה" שנערך בבורסה לניירות ערך הוא אמר: "מערכת הבחירות הזו אינה על ענייני דת ומדינה או על מדינת הלכה כן או לא. זה ספין פופוליסטי של ליברמן - אדם שבמשך 30 שנות עשייתו, או אי-עשייתו, בפוליטיקה לא הטביע שום חותם משמעותי ומחפש כל דרך כדי למשוך תשומת לב, להישאר רלוונטי ולעבור את אחוז החסימה".

 

"חבל קצת שראש הממשלה משחק לידיים שלו ומתעקש ליפול לכל בור שהוא כורה בדרכו", הוסיף סמוטריץ'. "הרי אין שום קשר בין חוק הגיוס, שעל פניו לפחות מבחינה פורמלית עליו התפזרה הכנסת, לבין שוב אותו מונח לא ברור ולא קיים של ממשלת הלכה".

  

סמוטריץ' אמר עוד: "אני חושב שאנחנו יכולים וצריכים להראות לציבור הרחב את כל מה שטוב ויפה ביהדות ולתת לליברמן ולפיד, ואתמול שמענו גם על רון קובי הכוכב מטבריה שגם כן משחק על המגרש - הם יכולים בציניות,פופוליזם ושנאה, להתחרות על אותם קולות מיעוט של שונאי יהדות ודתיים".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
בצלאל סמוטריץ' בכניסתו לפגישה עם נתניהו
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים