שתף קטע נבחר

אלפיים במצעד הגאווה הראשון ברעננה: "לא יתעלמו מאיתנו"

למרות התנגדות מצד גורמים דתיים, רבים השתתפו במצעד שאותו ארגנו בני נוער. כמה חשודים נתפסו עם ביצים ועוכבו לחקירה. ראש העיר, שבנו נמנה על הקהילה הגאה: "אמרו לי שאני מביא לפה חזירים. איש לא יגיד לי שבני שווה פחות"

 

 

תחת אבטחה כבדה צעדו הערב (יום ג') כאלפיים איש במצעד הגאווה הראשון ברעננה, שכותרתו הייתה "ואהבת לרעתך כמוך". במצעד, שנע על חלק מהרחוב הראשי של העיר, אחוזה, השתתף ראש העיר חיים ברוידא וכן שמונה חברי כנסת ממפלגת כחול לבן, בהם ראש העיר לשעבר של העיר, איתן גינזבורג, ההומו המוצהר הראשון שכיהן כראש עיר במדינת ישראל.

 

המצעד, אשר אורגן על ידי חניכים של תנועת הנוער "הצופים" בעיר, עורר סערה ב"פנינת השרון", וחברי מועצה דתיים הביעו התנגדות לקיומו. בשעת המצעד אף קיימה הקהילה הדתית ברעננה תפילה בבית הכנסת הגדול בעיר, סמוך לנקודת זינוק המצעד.

 

 

 

ח״כ איתן גינזבורג ובן זוגו יחד עם בנם (צילום: רועי רובינשטיין )
כאלפיים השתתפו במצעד הגאווה הראשון ברעננה(צילום: רועי רובינשטיין )
 
ח״כ איתן גינזבורג ובן זוגו יחד עם בנם (צילום: רועי רובינשטיין )
(צילום: רועי רובינשטיין )

מצעד הגאווה גאווה רעננה  (צילום: רועי רובינשטיין)
(צילום: רועי רובינשטיין)
לפני תחילת המצעד, המשטרה עיכבה לחקירה שבעה בני אדם, בחשד שניסו לפגוע במהלכו התקין. ארבעה מהם, בני נוער בגילאי 18-14, נתפסו עם ביצים. אחד המעוכבים האחרים, בני 16, 27 ו-30, גידף את ראש העיר ברוידא.

  

במהלך המצעד עלה ראש העיר לבמה והזכיר כי בנו משתייך לקהילה הגאה. "השבוע פגשה אותי אישה ברחוב ואמרה לי 'אתה מביא אלינו חזירים'. יש לי ילד מקסים שגדל ברעננה והתחנך ברעננה. ילד ששירת ב-8200, אומן מצליח, אף אחד לא יגיד לי ברעננה שהבן שלי שווה פחות ממישהו אחר", אמר ברוידא. "לא יקום ולא יהיה ברעננה מי שימצא הבדל בין אחד לשני. אני קורא לכולנו לגלות בגרות וסובלנות כי יש את היום שאחרי".

ח״כ איתן גינזבורג ובן זוגו יחד עם בנם (צילום: רועי רובינשטיין )
(צילום: רועי רובינשטיין )

"המצעד הזה בא לדרוש שוויון זכויות לקהילה מופלית", אמר ח"כ איתן גינזבורג, כאמור ראש העיר לשעבר של רעננה, שצעד יחד עם בן זוגו יותם ושני ילדיהם. "אנחנו נמשיך לצעוד עד שהקהילה הגאה תקבל שוויון זכויות מלא. יש פה קהילה מגוונת בעיר ולא ניתן שיתעלמו מאיתנו". הוא הוסיף כי "ברעננה, כמו בכל ישראל, יש מקום לכולם".

 

חבר סיעתו בכחול לבן, ח"כ עידן רול, הומו מוצהר גם הוא, היה גם כן בין הצועדים. "מרגש לראות את האלפים שהגיעו לחגוג את הסובלנות והשוויון. המצעד הזה הוא הוכחה נוספת לניצחון הליברליות על הקיצוניות", מסר רול.

 

שלום חנניה, תושב העיר שלא נמנה על קהילת הלהט"ב, הגיע למצעד יחד ילדיו הקטנים וסיפר ל-ynet מדוע היה לו חשוב להשתתף בו. "זה נהדר שעושים מצעד ברעננה וזה שמארגנים אותו בני נוער רק מראה כמה זה חשוב. לא מתאים לעיר כמו רעננה שיש הפגנות נגד כי זו עיר שיש בה שוויון. רוב האנשים, גם הדתיים, מקבלים. אז נכון, יש כמה שעושים רעש אבל אני רוצה להאמין שזה עניין של הרגל ובפעמים הבאות יהיה יותר קל. לא צריך לתת לקולות של הקיצונים במה".

ח״כ איתן גינזבורג ובן זוגו יחד עם בנם (צילום: רועי רובינשטיין )
"יש קהילה מגוונת בעיר ולא ניתן שיתעלמו מאיתנו". ח"כ איתן גינזבורג ובן זוגו יותם יחד עם בנם(צילום: רועי רובינשטיין )

יהודית קצין, חברה במועצה הדתית בעיר, צעדה אף היא יחד עם בעלה דוד. "מי שמנסה להתלהם ולצעוק געוואלד לא מייצג את היהדות שאני מכירה", אמרה קצין. "יש מחשבה מוטעית שמישהו מנסה לשכנע את הילדים להיות גאים, וזה לא נכון. לכל אחד יש זכות לאהוב את מי שהוא אוהב ולקבל את כל הזכויות של משפחה. יש להם טענה שחוקה ולא נכונה שזה תחילת מדרון חלקלק שאם יאשרו מצעד אז יאשרו עוד דברים שיפגעו בדתיים בעיר".  

  

יפה סוננט, בת 55 מרעננה שיצאה מהארון לפני עשור, הייתה נרגשת מקיום המצעד הראשון בעיר. "האירוע הזה לא משנה את המהות של רעננה כעיר ששומרת על צביון דתי. אני רוצה להאמין שזה יהיה משהו שילך ויגדל בכל שנה. האנשים שעמדו בשולי הדרך הבינו שאנחנו אנשים רגילים ולא מפלצות".

 

טל מעוז, יו"ר מועדון הספורט הגאה תל אביב, הגיע במיוחד לעיר בכדי להשתתף במצעד. "הגעתי דווקא בגלל ההתנגדות שהייתה למצעד הזה. היה חשוב לי מאוד להיות פה הערב. אנחנו קהילה עם יעדים משותפים ולכן צריך להגיע לכל מקום שיש בו מצעד".

 

חברו, שובל חכמון, הגיע אף הוא מחוץ לעיר, מחדרה, למען אותה מטרה. "נורא חשוב שתהיה נראות לקהילה הגאה בארץ, לנפץ את הסטיגמה שלהט"בים זה רק בתל אביב ולא לשתוק יותר. לא הופתעתי מהדתיים ברעננה שהתנגדו ולא התרגשתי מהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי רובינשטיין
המצעד ברעננה
צילום: רועי רובינשטיין
מומלצים