שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  היועמ"ש: אין מניעה שנתניהו ימנה שרים לפני הבחירות

  המשנה ליועמ"ש דינה זילבר השיבה לסיעת כחול לבן כי מינוי השרים בממשלת מעבר אינו בלתי-חוקי, והמגבלה תחול רק על הכנסת הבאה שתיבחר. עוד עולה כי מינוי פרץ וסמוטריץ' לשרים לא דרוש את אישור הכנסת

  היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לא ימנע מראש הממשלה בנימין נתניהו למנות שרים נוספים לממשלה, אף שהיא מוגדרת ממשלת מעבר, והוא סבור שמינוי כזה אינו בלתי-חוקי.

   

  בחוות דעת שהעבירה היום (ד') המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, בתגובה לפניית סיעת כחול לבן נכתב שמגבלה על מספר השרים תחול רק על הכנסת הבאה שתיבחר. עוד עולה מחוות הדעת כי מינוי רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ' לשרים לא דרוש את אישור הכנסת.

  בנימין נתניהו אמיר אוחנה (צילום: אלכס קולומויסקי)
  אין מניעה למנות שרים. נתניהו ואמיר אוחנה(צילום: אלכס קולומויסקי)

  זילבר ציינה כי בשל הבחירות שנערכו, ולאחר מכן ההכרזה על בחירות חדשות, נוצר "מצב משטרי ופוליטי חריג". היא הוסיפה כי יש לקבוע שהוראות מגבלה על מספר השרים תחול "רק על ממשלה שכוננה" לאחר הבחירות.

   

  עם זאת, היא הזכירה שעל הממשלה הנוכחית, אשר אמורה להוסיף ולכהן, חלות מגבלות הנובעות ממעמדה המיוחד ובהתאם להנחיות היועמ"ש, מצומצם מרחב הפעולה ואופן הפעלת סמכויותיה של הממשלה ושל העומד בראשה "משל ממשלה 'רגילה'". אלו, לדבריה, מחויבים באיפוק בהפעלת סמכויותיהם לגבי כל אותם עניינים שאין כורח ודחיפות מיוחדת לפעול בהם בתקופה זו.

   

  זילבר הסבירה כי הסמכות למינוי שרים אשר עליה נסבה הפניה, בהתאם לפסיקתו העקבית של בית המשפט העליון, מאפשרת את שיקול הדעת הנתון לראש הממשלה ולממשלה בעניין הרכבת ממשלה, מינוי שרים והחלפתם וכן צירוף שר לממשלה. שיקול דעת זה "הוא רחב". לדבריה, אין בהחלטת נתניהו לצרף שרים כדי לכבול את שיקול דעתה של הממשלה הבאה, "כך שלא מתקיים לגביהן החשש שעניינו הצבתה של הממשלה הבאה בפני מצב בלתי הפיך".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: EPA
  מגבלה על מספר שרים - רק מהכנסת הבאה. נתניהו
  צילום: EPA
  מומלצים