שתף קטע נבחר

הקריינית התבלבלה - וחשפה איך "הושתק" מות מורסי

"נשלח דרך סמסונג": מנחת חדשות מצרייה קראה מהטלפרומטר תוספת מביכה, והאירה זרקור על מה שנראה כניסיון למנוע מהומות אחרי מות הנשיא המודח. לפי האופוזיציה, כלי תקשורת ממשלתיים פרסמו דיווח קצרצר וזהה, שנשלח להם בוואטסאפ. במקביל, ארדואן מחריף את הטון: "מורסי נרצח"

 

 

מותו של נשיא מצרים המודח מוחמד מורסי העלה אפשרות שאחרי זמן רב תפרוץ במדינה מחאה של אנשי האחים המוסלמים שעליהם נמנה מורסי, תנועה איסלאמיסטית שמשטרו של הנשיא הנוכחי עבד אל-פתאח א-סיסי פועל לדכא. עם זאת, בינתיים לא נראה שפרצה מחאה כזו – ייתכן שבעזרת השתקת הדיווח על מותו של מורסי בבית המשפט בתקשורת המקומית.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  

העיתונים במדינה דיווחו כמובן על מותו של מורסי, אך בעמודים הראשונים של הגיליונות שהודפסו אתמול, יום לאחר מות הנשיא המודח, הכותרות היו על גביע אפריקה לאומות שייפתח ביום שישי.

מצרים ערוץ טלוויזיה קריינית מדווחת על מותו של מוחמד מורסי ()
"נשלח דרך מכשיר סמסונג". הקריינית המצרייה התבלבלה בשידור חי

מורסי בכלוב הנאשמים, מאי 2014 (צילום: רויטרס)
מורסי בכלוב הנאשמים, מאי 2014(צילום: רויטרס)

בכלי התקשורת הממשלתיים, המודפסים והדיגיטליים, הסיפור היה מתומצת להפליא – רק 42 מילים בערבית. "מוחמד מורסי מת אתמול במהלך משפטו בנוגע לתיק ריגול. המנוח ביקש מהשופט לדבר ובית המשפט נתן לו רשות. לאחר שהדיון ננעל, הוא התעלף ומת. הגופה הועברה לבית חולים והנהלים הנדרשים מתבצעים כעת", נכתב בדיווחים הזהים.

 

לטענת אתר האופוזיציה "מדה מסר", הדיווח הזה הוכתב לכלי התקשורת הממשלתיים באמצעות הודעות וואטסאפ, על ידי גורם ממשלתי. "הוא הגיע עם הוראות להציב את התיאור הקצר על מותו של מורסי בעמודים פנימיים ולא בעמוד הראשי", ציטט האתר גורם אנונימי.

 

 

באחד מערוצי הטלוויזיה במצרים השמיעה את אותה הודעה קריינית טלוויזיה – אך בסוף הקריאה מהטלפרומטר גם את מה שנלווה, כך נראה, להודעה שבה נשלח הדיווח המוכן: "נשלח דרך מכשיר סמסונג". הקריינית הבינה מהר את טעותה, ונראתה מובכת. ה"פשלה" התרחשה בערוץ "Extra News TV". לטענת "מדה מסר", הגוף הפרטי שמחזיק בו קשור לשירותי המודיעין במצרים.

 

בתוך כך, נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן החריף היום את הביקורת שלו על מצרים בעקבות מותו של מורסי. הוא אמר כי יפעל להבטיח שהממשלה המצרית תעמוד לדין בבית משפט בינלאומי על מותו של הנשיא לשעבר, והכריז כי הוא "לא מת, הוא נרצח". בעצרת לפני הבחירות החוזרות לראשות העיר איסטנבול, הוסיף ארדואן כי הוא יעלה את הנושא בפסגת G20 שתתקיים ביפן בסוף החודש.

 

גם אתמול תקף ארדואן את הרשויות במצרים, על שלא אפשרו למשפחתו של מורסי לקבור אותו בבית הקברות של המשפחה בעיר הולדתו. מורסי נטמן אתמול לפנות בוקר בחשאי, בהלוויה מצומצמת שבה השתתפו רק בני משפחתו ועורך דינו – כנראה כדי למנוע מהומות. "הם היו כל כך פחדנים שהם אפילו לא מסרו את הגופה שלו למשפחה", אמר ארדואן.

נשיא טורקיה ארדואן תפילה לזכר נשיא מצרים מורסי  (צילום: רויטרס)
ארדואן בתפילה במסגד באיסטנבול בעקבות מותו של מורסי(צילום: רויטרס)

טורקיה איסטנבול אנשים מתאבלים על נשיא מצרים לשעבר מוחמד מורסי (צילום: רויטרס)
תומכי מורסי באיסטנבול(צילום: רויטרס)

מורסי, דמות בכירה בתנועת האחים המוסלמים, נבחר לנשיא בבחירות הדמוקרטיות הראשונות שנערכו במצרים ב-2012, אחרי הדחתו של חוסני מובארק. הוא הודח מהשלטון בהפיכה צבאית ב-2013 לאחר הפגנות המוניות נגד האחים המוסלמים. את ההפיכה הוביל הנשיא הנוכחי, א-סיסי.

 

אחרי ההפיכה הוציאה מצרים את האחים המוסלמים אל מחוץ לחוק ורבים מחברי הארגון נעצרו. מאז התנהלו נגד מורסי כמה משפטים שעסקו בין השאר בפגיעה בביטחון הלאומי על ידי קשירת קשר עם ארגונים זרים וארגון בריחה מבתי כלא.

 

האיסלאמיסט שרצה מהפכה ומת בכלוב

 

שלשום מורסי התמוטט במהלך דיון בבית המשפט, ומותו נקבע זמן קצר לאחר מכן. התובע הכללי במדינה מסר כי מורסי התמוטט בכלוב הנאשמים במהלך הדיון. לדבריו, הוא פונה והגיע לבית החולים ללא רוח חיים. עוד נמסר כי לפי הדו"ח הרפואי, לא נמצאו פצעים על גופו של מורסי. בטלוויזיה דווח בהמשך כי מורסי לקה בהתקף לב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים