שתף קטע נבחר

ילדי ישראל יוצרים שינוי: צפו

תפריט מונגש לעיוורים, תנועת נוער מוזיקלית לילדים עם ובלי צרכים מיוחדים, יצירת גגון לשומר ביה"ס וספרייה מתגלגלת. אלו רק חלק מ-530 היוזמות שנעשו במהלך השנה בתחומי הקהילה, החברה והסביבה במסגרת התכנית החינוכית הבינלאומית "יוצרים שינוי"

ישראל היא אחת מ-70 מדינות בעולם בהם פועלת "יוצרים שינוי" - תכנית חינוכית בינלאומית, הפונה לאנשי חינוך המעוניינים לאפשר לתלמידיהם להיות יזמים אכפתיים ומעורבים בקהילה.

 

מטרת התכנית היא לאפשר לכל ילד וילדה להאמין ביכולתם ולהוביל שינוי חיובי, בתחומים שמפריעים להם ורלוונטיים לעולמם. התכנית מתאימה לילדים ובני נוער בכל גיל ובכל מסגרת חינוכית. בישראל היא מנוהלת על ידי עמותת רוח טובה, הפועלת תחת הקרן ע"ש תד אריסון, עם רותי סובל לוטנברג המייסדת והמנהלת הפדגוגית של התכנית, ובשיתוף פעולה עם משרד החינוך.

 

15,000 תלמידים מ-260 בתי ספר יסודי ועל יסודי ברחבי הארץ יזמו פרויקטים חברתיים וסביבתיים. היוזמות נבחנו על ידי צוות שיפוט מקצועי וביום שני ה- 12.6 בכנס הארצי "יוצרים שינוי ביחד" שהתקיים במרכז לאומניות הבמה בשהם, הוכרזו היוזמות שהגיעו למקומות הראשונים.

 

שתי היוזמות שזכו יטוסו לרומא לייצג את ישראל בכנס הבינלאומי של "יוצרים שינוי", שיתקיים בהשתתפות 4,000 ילדים מרחבי העולם ובנוכחות האפיפיור.

 

כך נראה כנס "יוצרים שינוי ביחד":

 

"לראות את הקול מנגישים את האור"

 את המקום הראשון בתחרות גרפו שתי קבוצות: תלמידי כיתה ג' מבית הספר היסודי "יד מרדכי" מבת- ים שיוזמו את פרויקט "לראות את הקול מנגישים את האור" במסגרתו הקליטו תפריטי מסעדות לטובת אנשים כבדי ראיה.

 

לתלמידים היה חשוב להכיר את האחר ולכן בהתחלה אירחו בכיתתם זוג ליקוי ראייה כדי להבין מהם הקשיים בהם הם נתקלים, כשבני הזוג סיפרו שיש להם קושי בקריאת תפריט במסעדה, התגייסו התלמידים לעזרה.

 

לאחר מחקר ובדיקה הם מצאו שבאף מסעדה אין תפריט קולי והחלו להקליט פיילוט למסעדה בבית ים. את קבצי הקול הוסיפו לטאבלט של המסעדה והיום התפריט נגיש גם לכבדי ראיה. התלמידים שואפים לפתח אפליקציה שתנגיש את תפריטי המסעדות בכל הארץ.

 

ילדים מציגים פרויקטים במסגרת
ילדים מבית ספר ע"ש לאה גולדברג בנתניה מציגים "ספריה מתגלגלת"

 

"צליל מיוחד"

המיזם הזוכה השני הוא "צליל מיוחד" - תנועת הנוער המוזיקלית הראשונה בארץ לילדים ונוער עם ובלי צרכים מיוחדים, שיזמו שני תלמידים בשם יובל סיני ואלה ויזל מהתיכון העירוני ע"ש בליך ברמת גן. יובל, שמדריך ילדים עם צרכים מיוחדים בצופים, נחשף לקשיי ההתנהגות והתקשורת שלהם ובעיקר לבדידות החברתית שהם חווים.

 

באחד המפגשים, חניך שלו התנהג באופן קיצוני וברגע שהושמעה מוזיקה הוא נוכח לשינוי החיובי בהתנהגות שלו ותהה מדוע אין כיום אף פעילות בארץ שמשלבת בין עולם המוזיקה לבין עולם ההדרכה. יובל ואלה העלו רעיונות, חקרו את עולם הטיפול במוזיקה, והתחילו להקים קבוצה של בני נוער שמדריכים ילדים עם צרכים מיוחדים בליווי איש מקצוע.

 

כשהרחיבו את הפעילות ביקשו יובל ואלה לחבר בין שני העולמות מהם הם מגיעים, מוזיקה והדרכה ויצרו את "צליל מיוחד", תנועת הנוער המוזיקלית הראשונה בישראל לילדים ונוער עם ובלי צרכים מיוחדים. אלה ויובל גייסו חונכים מוזיקליים, נותני חסות ומקום לפעילות, כלי נגינה שנתרמו על ידי הקהילה ושותפים ויועצים רבים. בימים אלו בתנועת הנוער פעילים 35 חונכים מוזיקליים שמתנדבים בה ומשנים חיים של כ-30 חניכים בעלי צרכים מיוחדים.

 

לאחר הצגת היוזמות של הילדים בכנס, הזמרת האהובה נועה קירל עלתה לבמה ושרה את הלהיטים הגדולים שלה בליווי הקהל שהתרגש מאוד מהופעתה.

 

ילדים מציגים פרויקטים במסגרת
ילדים מציגים פרויקטים במסגרת "יוצרים שינוי"

 

 

"במהלך החיים אנו נתקלים בבעיות, אני מעדיף שנקרא להם – אתגרים ואתם, תלמידי 'יוצרי שינוי' הצלחתם לאורך כל השנה לייצר מיזמים רבים שמצאו פתרונות למאות אתגרים", נשא דברים קינן רבינו, סמנכ"ל מיזמי החזון בקרן אריסון. "אנו מאמינים כי שיתוף הרעיונות הללו יסייע ביצירת סביבת חיים טובה יותר לנו ולילדינו. בשותפות עם משרד החינוך הצלחנו להגדיל את כמות היוזמות. עד היום השתתפו בתוכנית כ- 28,500 ילדים מכ-450 מסגרות ברחבי הארץ ואנו מזמינים את כל ילדי ישראל להצטרף לתכנית וליצור שינוי".

 

עינה שכטמן, מנהלת ארגונית תכנית "יוצרים שינוי", הוסיפה: "חלק בלתי נפרד ממטרת הכנס הוא השיתוף. 'לשתף' זה לא רק שלב בתהליך יוצרים שינוי זה חלק מהותי מיזמות חברתית. לשתף זה לקחת אחריות ובעלות על העשייה, לשתף זה להיות גאים ומסופקים מהתוצאה, לשתף זה להוות השראה. היוזמות החברתיות שהילדים והנוער יצרו יהדהדו החוצה לעולם ויוכיחו לכולם שכל ילד יכול!"

 

תכנית "יוצרים שינוי" מיושמת על ידי תלמידים בכל הגילאים ומכל קשת החברה הישראלית, מכל האזורים ומכל הזרמים. מעצם היותה גלובלית היא מעניקה פלטפורמה לשיתוף, היכרות והידברות של ילדים יוצרי שינוי גם ברחבי הארץ וגם בעולם.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בכנס "יוצרים שינוי ביחד" עם נועה קיריל
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים