שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בכירים בליכוד: שריוּן שקד יתקן את הנזק לנתניהו בציונות הדתית
  לא סוף פסוק? לפי בכירים במפלגת השלטון, שריוּן של שרת המשפטים לשעבר לרשימת הליכוד לכנסת הבאה עשוי להפחית ממידת הכעס שנוצרה בימין, בעיקר אחרי פיטורי שקד ובנט. "זו הייתה מכה קשה מדי, סגירת השערים בפני שקד מתפרשת רע". נדחו העתירות נגד צירוף כולנו לרשימה

  איילת שקד בנימין נתניהו (צילום: EPA, יואב דודקביץ)
  שקד ונתניהו(צילום: EPA, יואב דודקביץ)

  "איילת שקד עשויה לפייס ציבור ימני גדול שכועס ומתרחק מהליכוד". שרים וחברי כנסת בליכוד מביעים דאגה מתהליכים שמתרחשים בשבועות האחרונים בימין, וטוענים כי הזעם כלפי התנהלות ראש הממשלה בנימין נתניהו עלולה להכניס את מפלגת השלטון לבעיה.

   

  זה החל בקמפיין בבחירות הקודמות על גבן של מפלגות הימין, שהותיר את הימין החדש מחוץ למערכת הפוליטית, נמשך בפיטורים המפתיעים של השרים נפתלי בנט ואיילת שקד, והסתיים בסירוב לאפשר לשרת המשפטים לשעבר להתפקד לליכוד.

   

  גורמים בכירים בליכוד העלו בימים האחרונים חשש שאם נתניהו לא יאחה את השבר מול ציבור מצביעי הימין - גוש הימין עלול להיקלע לסכנה וכפועל יוצא מכך נתניהו לא יוכל שוב להרכיב ממשלה.

   

  לפי גורמים בליכוד, החלטת יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן להימנע ממתן תמיכה אוטומטית לנתניהו מחייבת לפתור את הכעס בימין כלפי נתניהו, והדרך היחידה לעשות זאת היא באמצעות שריוּן שקד ברשימת הליכוד בבחירות הקרובות. שקד מצדה הביעה נכונות להתפקד לליכוד, אולם נתניהו לא מתכוון לאפשר לה את קיצור תקופת האכשרה.

   

  "במצב שנוצר, איילת שקד עשויה לתרום לליכוד תרומה חשובה מאוד והיא תעזור לפייס ציבור ימני גדול שכועס ומתרחק מהליכוד, בעיקר צעירים מהציונות הדתית שמרגישים שנתניהו עבר את הגבול ביחס אליהם", אמר ח"כ בכיר.

   

   

  במפלגת השלטון יש מי שסבורים כי מקורו של המשבר שנוצר בין נתניהו לציבור גדול בציונות הדתית שתמך בו עד כה, נעוץ בפיטורים המיידיים של שרי הימין בנט ושקד בממשלת המעבר.

   

  "זו הייתה מכה קשה מדי, צעד מיותר שגרם לנו נזק ויצר כעס גדול", אמר בכיר בליכוד. "אחת הדרכים לתקן את מה שקרה הוא לשריין את שקד שממילא רוצה לבוא לליכוד וסגירת השערים בפניה מתפרשת רע. בכל פעם שהסירוב לאפשר לה כניסה עולה לסדר היום, נגרם עוד נזק".

   

  לפי הערכה בקרב בכירים, אף על פי שנתניהו מסרב בתוקף לשריין את שקד או לקצר את תקופת החברות הנדרשת להתמודדות (שלוש שנים) - הנושא לא ירד סופית מסדר היום, ונתניהו עוד עשוי לעשות זאת לפני הגשת הרשימות אם ירגיש שהסיכון למניעת המהלך גדול.

   

  השר כץ דרש רשמית לצרף את שקד

  שר הרווחה חיים כץ מהליכוד אמר לפני כשבועיים באופן פומבי כי יש לשריין את שקד ברשימת הליכוד, והציע אז להביא את המהלך לאישור בקרוב. "לצירופה של שקד לליכוד יש רוב מוחץ במרכז הליכוד", הוסיף הבכיר בליכוד. "מהלך כזה יכול לעבור ברוב של 80%".

   

  שקד עצמה לא מתראיינת בנושא וממעטת לדבר על כוונותיה הפוליטיות. מלבד אמירה כללית אחת שלפיה כל האופציות, ובכללן הליכוד, נמצאות על השולחן, היא איננה מרחיב בנושא.

   

  אם בסופו של דבר נתניהו לא יאפשר לה להיכנס לליכוד, עומדת בפני שקד האפשרות לרוץ כיו"ר הימין החדש או להשתלב בהנהגת רשימה משותפת של מפלגות הימין.

   

  חברי כולנו יתחייבו להמשיך בחבירה

  בתוך כך, בית הדין של הליכוד דחה הבוקר את העתירות שהוגשו נגד חבירתו של יו"ר כולנו ושר האוצר משה כחלון למפלגה. את העתירות הגישו ח"כ מיכל שיר ואנשי ליכוד נוספים.

   

  בהחלטת בית הדין צוין כי לוחות הזמנים הקצרים לא אפשרו דיון במרכז הליכוד וכי ניתן משקל גם לעובדה שפיזור הכנסת היה אירוע בלתי צפוי, שהקשה על התארגנות מסודרת.

  משה כחלון ובנימין נתניהו (צילום: רויטרס)
  כחלון ונתניהו(צילום: רויטרס)

  במהלך הדיון נרשמו חילוקי דעות בשאלה האם חברי מפלגת כולנו מהווים תרומה אלקטורלית לליכוד, והאם הסיעה של כחלון תתרום יותר מחברי הכנסת שממוקמים בתחתית הרשימה ועלולים למצוא את עצמם מחוץ לכנסת הבאה.

   

  בהחלטת בין הדין מהיום נאמר כי חברי כולנו יתחייבו בפני הליכוד שלא להיפרד אחרי הבחירות לכנסת ה-22 ולפעול באופן עצמאי לאורך הקדנציה כולה וההסכמות ידווחו למזכירות הליכוד.

   

  עוד הוחלט כי יו"ר הליכוד, ראש הממשלה נתניהו, יביא למזכירות בקרוב את האמצעים שבעזרתם יחוקק חוק נורבגי עבור ארבעה שרים ,וכך למעשה תתאפשר כניסת חברי כנסת נוספים מתחתית הרשימה כשבמקביל אנשי כולנו לא יתפסו את מקומם של הנבחרים בפריימריז.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים