שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ניצחון ל"מחאת המכנסיים": בתי הספר יחויבו בתקנון שוויוני לבנים ולבנות
  ל-ynet נודע כי כמעט שנה אחרי פרוץ המחאה שקראה להנהיג קוד לבוש זהה לשני המינים במוסדות החינוך, צפוי להתעדכן חוזר המנכ"ל שעוסק בנושא. "יישום ההנחיות יהיה שוויוני בין בנים לבנות", נאמר במשרד החינוך. ח"כ קרן ברק (הליכוד): "מדובר בתופעה בזויה שמשפילה את התלמידות ואת הוריהן"

   

   (צילום: shutterstock)
  בתי ספר יחויבו בתקנון שוויוני. אילוסטרציה (צילום: shutterstock)

   

  סוף לאכיפה מוגברת של לבוש התלמידות לעומת זה של התלמידים? משרד החינוך יעדכן בקרוב את חוזר המנכ"ל המרכזי הנוגע לאקלים בתי הספר ויחייב את כלל מוסדות החינוך להנהיג נהלים שוויוניים לתלמידים ותלמידות. כך נודע ל-ynet.

   

  "בעדכון הקרוב לחוזר מנכ"ל אקלים, עתיד להתווסף סעיף שמחדד את החובה להבהיר בתקנון הבית ספרי כי הוראותיו והנחיותיו של התקנון הבית ספרי חלות על כלל התלמידים, ללא כל אבחנה מגדרית או אחרת, ובלשון הסעיף המוצע 'יישום ההנחיות יהיה שוויוני בין בנים לבנות'", צוין בתגובת המשרד לח"כ קרן ברק מהליכוד, בעקבות פנייה שלה בנושא.

  שר החינוך הרב רפי פרץ (צילום: מוטי קמחי)
  "כל מנהל יקבל את ההחלטות בבית הספר שלו". שר החינוך, רפי פרץ (צילום: מוטי קמחי)

   

  השר פרץ: "שכל מנהל יחליט" 

  כוונת משרד החינוך, שבאה על רקע מחאת המכנסיים שבמסגרתה מחו הורים לבנות על קביעת אורך שונה למכנסיים לתלמידות לעומת אלו של התלמידים, אינה עולה בקנה אחד עם תפישתו של שר החינוך הנכנס, הרב רפי פרץ. בשבוע שעבר אמר לאולפן ynet בעניין כי האוטונומיה בעניין שמורה למנהלי בתי הספר. תחילה השיב כי הוא "לא נכנס לסוגיות כאלה", אולם בהמשך אמר: "כל מנהל יקבל את ההחלטות בבית הספר שלו ואני אכבד אותן".

   

  משרד החינוך מעדכן אחת לכמה שנים את חוזר המנכ"ל המרכזי המסדיר נהלים כלליים באשר לאקלים בית הספר. בין היתר מתמקד החוזר באופן התמודדות המוסד החינוכי עם אירועי אלימות והפרות משמעת. הוא קובע את מדרג התגובות המותרות מצד עובדי ההוראה והנהלת בית הספר, בהתאם למידת החומרה של התנהגות התלמיד.בנוסף קובע החוזר את העקרונות לבניית התקנון הבית ספרי.

   

   

  תקנונים בית ספריים ()
  העדכון בחוזר מנכ"ל

   

  לפי החוזר הנוכחי, שעודכן בפעם האחרונה ב-2015, בית הספר יקבע את התקנון בשיתוף ההורים, המורים והתלמידים. בנוסף נקבע כי "על התקנון להתאים לגיל התלמידים ולמאפייני התפקוד שלהם".

   

  החוזר קובע כי ייעודו של התקנון הבית ספרי הוא "שמירה על מוגנות התלמידים והמורים במוסד החינוכי", ואולם בפועל הוא מספק "פרצה" להנהגת תקנון שבו יהיו נהלים שונים לתלמידים ותלמידות - אותה פרצה שבמקרים רבים אפשרה לבתי הספר לקבוע אורך מסוים של המכנסיים לתלמידות לעומת אורך שונה לתלמידים. כאמור, בעדכון הקרוב ייקבע כי "יישום ההנחיות יהיה שוויוני בין בנים ובנות".

   

  בתגובת משרד החינוך לח"כ ברק נאמר כי בבתי הספר לשגביהם התקבלו תגובות על נהלים לא שוויוניים, לא נמצא כי אכן הייתה אבחנה מגדרית, ואולם צוין כי "משרד החינוך אוסר על אפליה של תלמידים, על רקע מגדרי או אחר, ועל מנת לחדד את הדברים תישלח לכל מוסדות החינוך נשוא הפניות שהתקבלו במשרדנו הבהרה בנושא זה, וזאת מעבר להבהרה הכללית הנוספת שתפורסם בעדכון לחוזר מנכ"ל אקלים".

   

  ח"כ ברק אמרה כי "מנכ"ל משרד החינוך הבין שהוא אינו יכול להמשיך ולטמון את ראשו בחול אל מול התופעה המתרחבת של 'מסדרי המכנסיים' לבנות בלבד".

   

  היא הוסיפה כי "למעשה, כל בר דעת מבין כי מדובר בתופעה בזויה שמשפילה את התלמידות ואת הוריהן ויוצרת חוסר אמון של הורים ותלמידים במערכת החינוך וטוב שהמנכ"ל הבין זאת - גם אם זה קרה באיחור. כולי תקווה כי מעבר לחידוש וחידוד ההנחיה בחוזר מנכ"ל, משרד החינוך גם ידאג ליישומה בפועל ובשנה הבאה לא נצטרך להתמודד שוב אל מול התופעה הזו ודומיה. חשוב לציין כי למרות העובדה שאנחנו מצויים בסופה של שנת הלימודים תשע"ט, בכוונתי להמשיך ולעקוב אחרי יישום ההנחיה החדשה - הן אחר ביצועה בשטח והן ברמה המנהלתית".

  ח
  ח"כ ברק(צילום: יוסי צווקר)

  מהפורום החילוני, שהיה אחד ממובילי המחאה, נאמר כי "אנחנו שמחים שאחרי שנים שבהן התקבעה פרקטיקה של מסדרי לבוש משפילים לתלמידות בבתי ספר, משרד החינוך החליט לחדד נהלים בענין קוד הלבוש, אכיפתו השוויונית מבחינה מגדרית ואופן קבלתו בהסכמה ותיאום עם כל קהילת בית הספר - הורים, מורים ותלמידים.

   

  בפורום החילוני הוסיפו כי "יחד עם זאת, חבל שמשרד החינוך לא הורה למנהלי בתי הספר לחדול מעריכת מסדרי הצניעות המביישים את הילדות והילדים גם יחד. כמו כן יש מקום להנחיית בתי הספר לחתור להגדרת קוד לבוש המותאם לקיץ הישראלי ומצאי המכנסיים הקיים בחנויות".

   

  תגובת משרד החינוך: "אין חדש תחת השמש. המשרד לא שינה את הנוהל ואת המדיניות שלו בעניין קביעת תקנון בית ספרי וקוד לבוש. עניין זה היה מצוי בסמכות בתי הספר וכך יישאר. המשרד סומך על מנהלי בתי הספר ועל שיקול דעתם בנושא".

   

  שדולת הנשים בתגובה לפרסום ב-ynet על השינוי: "טוב שמשרד החינוך מחדד נהלים, אבל כבר היום ברוב בתי הספר התקנונים מנוסחים באופן שוויוני, והבעיה היא באכיפה לא שוויונית. בפועל, בנים לא מקבלים הערות על אורך המכנסיים, אבל הבנות כן. יש לדאוג כי כל מסדרי הצניעות ייפסקו לאלתר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  בתי ספר יחויבו בתקנון שוויוני. אילוסטרציה
  צילום: shutterstock
  מומלצים