שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פרקליט המדינה על תיק אונס הילדה: "יהיה מקום להפקת לקחים"
  באירוע משפטנים על הבר בירושלים, התייחס פרקליט המדינה לפרשת אונס הילדה בת השבע: "יש כאן אדם במעצר וצריך להשלים את החקירה". הוא אמר שהחלטה בנושא התיק תתקבל ביום שלישי, אז צפוי הנאשם להגיע לדיון נוסף בעניינו

  פרקליט המדינה שי ניצן אמר הערב (יום א') באירוע משפטנים על הבר בירושלים כי ביום שלישי תתקבל ההחלטה בעניין גורל תיק הנאשם באונס הילדה בת השבע. בתשובה לשאלה האם יש הפקת לקחים על כך שאולי הנאשם מחמוד קטוסה (44) מדיר קדיס איננו האנס, השיב: "כרגע מה שמעניין אותנו זה קודם כל להשלים את פעולות החקירה שניתן לבצע במקרה הזה. אין ספק שיהיה מקום אחרי זה של הפקת לקחים. יש כאן אדם במעצר וצריך להשלים את החקירה".

  מחמוד קטוסה מואשם ב אונס ילדה בת 7 נאשם ()
  מחמוד קטוסה, הנאשם באונס הילדה
   

  ניצן אמר כי לא מדובר בתיק שניהלה פרקליטות המדינה. "אני לא הכרתי את התיק הזה בכלל עד יום שלישי האחרון. יש לי אחריות ציבורית ולכן פניתי. הייתה התייעצות אצלי של ראש אגף חקירות מצד אחד והתובע מצד שני ובתום ההתייעצות התברר שהגיע מידע חדש. הרבה פעמים כשפרשה מתפרסמת מגיע מידע חדש והוחלט שלמרות שמדובר בחריג להמשיך את החקירה. זה תיק מורכב, היו הרבה פרסומים - חלקם נכונים וחלקם לא נכונים. לא יהיה מנוס מלחכות עד יום שלישי עד שנקבל החלטה".

   

  כבר שלשום חודשה החקירה בפועל וזומנו כמה אנשים למתן עדות. מדובר על אנשים הקשורים לקטוסה וגם לצוות החינוכי בבית הספר שבו למדה הילדה, שנחקרו כבר בסבב הקודם של החקירה. "שאלו אותנו שאלות כלליות, אותן שאלות ששאלו לפני כמה חודשים. זה נראה שממש התחילו את החקירה מאפס", סיפר אחד הנחקרים.

  שי ניצן בפרידה מאיילת שקד (צילום: אוהד צויגנברג)
  פרקליט המדינה שי ניצן (צילום: אוהד צויגנברג)
    

   

   

  ניצן התייחס שוב לדברי שר המשפטים אמיר אוחנה שהטיל ספק באחרונה בציות להחלטות בית המשפט העליון בנושאים ביטחוניים:"הדרג המדיני לא יכול שלט לציית לפסיקות בית המשפט העליון. זה פתח לאנרכיה".

   

  אוחנה: ההחלטות צריכות להתקבל בכנסת ולא בבית המשפט

  גם שר המשפטים החדש אמיר אוחנה דיבר באירוע "משפטנים על הבר" ואמר כי המקום העיקרי שבו צריכות להתקבל ההחלטות המרכזיות במדינה היא הכנסת.

  "אמשיך לנסות ולשכנע שההחלטות תתקבלנה בכנסת ולא על ידי גוף בלתי נבחר (בית המשפט העליון), אשר נכנס לזירת ההתגוששות הפוליטית וזה נמשך שנים רבות", אמר אוחנה.

   

  "בג"ץ בהחלט פסק כמה פסיקות שהיו קשות לאוזניי. אני דמוקרט, וגם ההחלטות שאני רצוה שיתקבלו לא מתקבלות, ואני ממשיך לנסות ולשכנע. לדעתי בג"ץ פוגע בעצמו כאשר הוא נכנס לזירת ההתגוששות הפוליטית, כי הוא מאבד מהאמון שאנחנו רוכשים כלפיו. מי שמאמין בהפרדת הרשויות ובאיזונים בין הרשויות צריך לשאוף לכך שההחלטות תתקבלנה בכנסת. אם הכנסת לא מקבלת את ההחלטות הרצויות, הרי שזה במידה לא מעטה בעייני, זה כי היא יודעת שמישהו יעשה את זה במקומה. יכול להיות שאם בית המשפט היה נמנע מלהתעסק בסוגיות שהן שנויות במחלוקת, הכנסת הייתה מקבלת אותן", הוסיף אוחנה.

   

  עוד אמר אוחנה: "אני חושש שאזהרותיהם של ענקי המשפט מהעבר ובראשם אולי נשיא בית המשפט העליון לשעבר המנוח, משה לנדאו, מתממשות. הם הזהירו אז שככל שבית המשפט ייקח לידיו נושאים השנויים במחלוקת, שהזירה הנכונה לעסוק בהם היא הזירה הפלמנטרית ונכנס לנשאים פוליטיים, כך יפחת האמון במערכת המשפטית. אני חושב שהאזהרות האלה מתממשות לנגד עינינו. אני הייתי מבקש לבחון מחדש את האיזונים בין הרשויות השונות, ובכך שבית המשפט יגזור על צעמו יותר איפוק בנושאים שבהם הוא עוסק".

   

  אירוע "משפטנים על הבר" הנערך מדי שנה בשוק מחנה יהודה בירושלים ומארח בכירים ממשרד המשפטים בברים ברחבי השוק, מארח הערב את שר המשפטים החדש אמיר אוחנה, מנכ"לית המשרד עו"ד אמי פלמור, פרקליט המדינה שי ניצן ודמויות נוספות מעולם המשפט.

   

  באירוע עלו בין היתר הנושאים: משפט וביטחון, הפרשות שטלטלו את ירושלים: פרשת רצח הנערה נועה אייל ופרשת הולילנד, סחר בסמים, פורנוגרפיה ומימון טרור - כיצד מרחב הסייבר ומטבע הביטקוין מנוצלים לפשיעה ברשת. בסוף הערב ראיינה מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור את שר המשפטים אמיר אוחנה.

   

  מוקדם יותר הבוקר התקיים טקס קבלת הפנים לשר המשפטים הנכנס אמיר אוחנה במשרד המשפטים בירושלים. בכנס השתתפו בין היתר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן.

   

  אוחנה אמר בנאומו: "אינני מגיע לכאן לא בדחפור ולא בטנק, אני מגיע בידיים חשופות, בלב פתוח ובנפש חפצה". עוד הוסיף אוחנה: "אנו מבקשים כולנו לחזק את מערכת המשפט. אני סבור שהדרך לעשות זאת היא להרחיק אותה ככל הניתן מנושאים השנויים במחלוקת בחברה הישראלית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים