שתף קטע נבחר

תיק דובר "שוברים שתיקה" לשעבר יישאר סגור

הפרקליטות הודיעה לדין יששכרוף, דובר "שוברים שתיקה" לשעבר, כי התיק בעניינו בגין תקיפת פלסטיני יישאר גנוז מחוסר אשמה", זאת לאחר טעות בזיהוי הקורבן, וחקירתו של אדם שאינו קשור לאירוע

דין יששכרוף, מי שהיה דובר הארגון "שוברים שתיקה", לא יואשם בגין תקיפת פלסטיני בעת שירותו הצבאי והתיק בעניינו יישאר גנוז מחוסר אשמה. כך הודיעה הערב (יום א') המשנה לפרקליט המדינה, עורכת הדין נורית ליטמן, לפרקליטו של יששכרוף בתום בחינה מחודשת של התיק. ההחלטה התקבלה לאחר שבמהלך הפרשה נחקר פלסטיני שכלל לא היה קשור לאירוע.

דין יששכרוף ( ) ( )
דין יששכרוף( )
 

התיק נגד סגן במיל' יששכרוף נפתח לאחר שבסרטון שהופץ ברשת, הוא תיאר כיצד בעת ששירת כקצין קרבי הכה פלסטיני ב"ברכיות" לפנים ולחזה, וגרם לו "לדמם ולהתעלף". שרת המשפטים היוצאת איילת שקד, היא שיזמה את החקירה נגד יששכרוף בכך שפנתה ליועץ המשפטי לממשלה. יששכרוף נחקר באזהרה בחשד לתקיפה.

 

בנובמבר 2017 קבעה הפרקליטות כי יש לסגור את התיק מחוסר אשמה וכי "מהראיות שנאספו, הדברים אשר תוארו על ידו (של יששכרוף), לא אירעו כלל", תוך שהיא מטילה ספק באמינותו של יששכרוף. זאת, לאחר תחקורו של פלסטיני שהפרקליטות טענה כי היה הקורבן באירוע.

 

אלא שלאחר המקרה עלתה הטענה כי הפלסטיני שנחקר בתיק כקורבן לכאורה, הוא אינו האדם מהאירוע המדובר ולמעשה נגבתה עדות מהפלסטיני הלא-נכון.

 

 

לכן, הפרקליטות בחנה מחדש את התיק, תוך שהיא גובה עדות מפלסטיני אחר. הפרקליטות הסבירה במכתב הסגירה את הנימוק להחלטתה: "האירוע היחידי באותה עת שתאם את תיאורו של מרשך היה אירוע מעצרו של חסן ג'ולאני. לפיכך ההחלטה (הקודמת) התבססה על אירוע זה. עם זאת לאחר קבלת ההחלטה התפרסמו טענות כי האדם שלכאורה הוכה על ידי מרשך, הוא אדם אחר בשם פייסל נתשה. החלטנו לבדוק טענות אלו".

 

הפרקליטות גבתה עדויות לגבי המעצר של הפלסטיני וקבעה כי "בין אם נאמץ את גרסת מרשך וגרסת קשר המ"פ שתמך בה, המסקנה כי השימוש בכח בנסיבות העניין בהם נדרשו החיילים לעצור את החשוד, לא היווה לכאורה עבירה פלילית".

 

במכתב צוין בנוסף כי "האירוע המתואר התרחש בסיטואציה מבצעית, שבה נעצר אדם שזרק אבנים וסירב לאיזוק באזור עוין שייצא צור במענה מהיר השימוש בכח לפי עדויות החיילים היה אפוא חיוני". עוד נאמר ש"הצגת הדברים על ידי יששכרוף העצימה סיטואציה של שימוש בכח".

 

סנגורו של יששכרוף, עורך הדין מיכאל ספרד, מסר בתגובה: "מדובר בחקירה שהתחילה באופן יוצא דופן בבקשה של השרים ליברמן ושקד לחקור את האירוע, וגם בהחלטה של פרקליט המדינה, שי ניצן, להעביר את הנושא לחקירה כנגד חייל שכבר לא חל עליו חוק השיפוט הצבאי. זה המשיך בקביעה יוצאת דופן שלא היה אירוע בו עשה דין שימוש בכח והוא שיקר, ההחלטה הנוכחית מאשרת שהיה אירוע עם פלסטיני שהתנגד למעצר, ודין עשה שימוש בכוח סביר. מבחינת שוברים שתיקה מדובר בניצחון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים