שתף קטע נבחר

נתניהו סירב לחשוף את הונו: בקשתו לתרומה נדחתה

רה"מ לא הסכים לחשוף את פרטי כל הונו הפרטי, ובעקבות זאת דחתה ועדת ההיתרים את בקשתו לקבלת תרומה ממקורבו המיליארדר, ספנסר פרטרידג', למימון הגנתו המשפטית. במקביל פנה נתניהו למבקר, בבקשה שיאשר לו קבלת הלוואה מאיל ההון

ועדת ההיתרים שליד מבקר המדינה דחתה הבוקר (יום ב') את בקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל תרומה ממקורבו, איל ההון ספנסר פרטרידג', למימון הוצאות הגנתו המשפטית - לאחר שנתניהו סירב לחשוף את פרטי כל הונו הפרטי. במקביל, פנה נתניהו למבקר המדינה על מנת שזה יאשר לו לקבל הלוואה מפרטרידג'. נושא זה עדיין נדון בין פרקליטו של נתניהו לבין היועץ המשפטי לממשלה כדי שזה ייתן חוות דעת האם מתן ההלוואה אפשרי.  

 

מדוברות משרד מבקר המדינה נמסר כי אמש ביקש בא כוחו של ראש הממשלה נתניהו להקפיא ל-30 יום נוספים את פנייתו לוועדת ההיתרים. "בקשה זו, המוגשת ברגע האחרון, איננה מקובלת על הוועדה. לפיכך, נידחות כל בקשות ראש הממשלה לקבלת היתר באופן סופי", נכתב בהחלטת הוועדה.

המיליונר ספנסר פרטרידג' עם רה
נתניהו וספנסר פרטרידג'(צילום: דוד רובינגר)

עוד נכתב כי "בהחלטה הסופית מדגישה הוועדה שלא די בדיון עקרוני או תיאורטי - על מנת לאפשר לשקול חריגה מהכללים הדיון חייב להיות דיון עובדתי פרטני בהסתמך על מידע, נתונים ואסמכתאות ראויות. לשם כך ביקשה הוועדה, מהשלבים המוקדמים ביותר של הדיון בבקשה זו, לקבל מידע מפורט ומענה לשאלותיה. ואולם ראש הממשלה לא נענה, עד עצם היום הזה, לאף אחת מבקשות הוועדה".

 

"מאז ההתחייבות שניתנה בבג"ץ פנתה הוועדה לבאי כוחו של ראש הממשלה מספר פעמים וביקשה את הפרטים הדרושים כדי שניתן יהיה לקיים דיון משלים, אולם התברר, כי ראש הממשלה איננו מסכים למסור את המידע שהתבקש על מצב רכושו הנוכחי, והוא מבקש להציג את הסתייגותו בישיבה מקדמית שהוא מבקש לכנס תחילה למטרה זו".

 

בוועדה אמרו כי הדברים אינם מתיישבים עם ההתחייבות האמורה בבית המשפט העליון ולא עם מה שניתן היה לצפות ממי שמבקש לקבל היתר אישי חריג, כשלפי הכללים אינו זכאי לקבל מימון באמצעות תרומות כלל, וכשהבקשה כבר נידונה ונדחתה פעמיים. "לכאורה – נוצר רושם שבעוד שבפי באי כוחו של ראש הממשלה אמירות בדבר דחיפות העניין, ההתנהלות כל כולה אומרת סחבת", ציינו בהחלטת הוועדה.

 

ח"כ שלי יחימוביץ הגיבה להחלטה ומסרה כי היא "מברכת את ועדת ההיתרים שעמדה בלחצים כבדים ודחתה את בקשת ראש הממשלה להמשיך בהרגליו המגונים ולשאוב כספים מבעלי הון למימון צרכיו".

 

"הגיע הזמן שאחד הפוליטיקאים העשירים בישראל יפסיק לתחוב את ידו לכיסים אחרים ולראשונה בחייו יממן את תוצאות שגיאותיו. זה זמן להזכיר כי בעבר נדחו בקשות דומות של שלושה שרים אחרים, וכי גם אם נתניהו מסרב להכיר בכך, עדיין למזלנו לא הומצאו חוקים מיוחדים לכבודו".

 

לפני כחודש הודיעה הוועדה לנתניהו שתשקול אם להעניק לו היתר לתרומה בתנאי שיחשוף את פרטי כל הונו הפרטי - ואתמול היה המועד האחרון להגשת ההצהרה לוועדה. אמש נדחתה בקשה נוספת של נתניהו, לדחות את החלטת ועדת ההיתרים עד אחרי הבחירות.

יוסף שפירא (צילום: מוטי קמחי)
נתניהו פנה אליו כדי לקבל הלוואה, ולא תרומה, מפרטרידג'. המבקר לשעבר יוסף שפירא(צילום: מוטי קמחי)
 

ועדת ההיתרים כבר דחתה בעבר פעמיים את בקשתו של ראש הממשלה לגייס תרומות למימון הגנתו המשפטית בסכום של שני מיליון דולר מבעלי הון - מפרטרידג' ומבן דודו של נתניהו, נתן מיליקובסקי. הוועדה אף הודיעה לנתניהו שעליו להחזיר 300 אלף דולר שכבר קיבל ממיליקובסקי, ללא היתר וללא דיווח.

 

שופטי בג"ץ, שלפתחם התגלגלה עתירת נתניהו בנושא, המליצו כי הוועדה תשוב ותדון בבקשת נתניהו ותשמע את סנגוריו בטרם תקבל החלטה. עם זאת, קבע בית המשפט העליון שנתניהו יציג בפני הוועדה דיווחים עדכנים על מצב נכסיו , פקדונותיו הבנקאיים והונו הכולל. עם זאת, נתניהו לא שב לוועדה, אף שהודיעה שהיא ממתינה לפנייתו המחודשת עד סוף חודש יוני.

 

בשבוע שעבר, רגע לפני פרישת מבקר המדינה יוסף שפירא, שינה נתניהו כיוון ופנה כאמור אישית למבקר כדי לקבל הרשאה להלוואה מהמיליארדר פרטרידג' לצורך מימון הגנתו המשפטית - כמסלול עוקף ועדת היתרים.

 

המבקר שפירא חלק על עמדת ועדת ההיתרים וסבר כי יש להקל על נתניהו. ממשרד מבקר המדינה נמסר שלצורך אישור המבקר כך נדרשים שני תנאים: שהחזר ההלוואה יהיה בתנאי שוק ושהיועץ המשפטי לממשלה יאשר שאין ניגוד עניינים בין נותן ההלוואה (פרטרידג') למקבל (נתניהו). ממשרד המבקר כי רק לאחר מכן ייתן המבקר את דעתו על הבקשה לקבל הלוואה. עם זאת, נתניהו טרם פנה ליועץ בעניין ההלוואה.

 

 

 

מורן אזולאי השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים