שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שמולי על הדיל ליכוד-ערבים: "דמוקרטיה תמורת סניף דואר"
  המועמד לראשות העבודה תקף את שיתוף הפעולה שנחשף אתמול: "זה דבר מאוד מוזר לנוכח ההסתה מצד נתניהו ושלוחיו". ח"כ מיקי זוהר: "שיתופי פעולה עם האופוזיציה זה לא דבר חדש"

   

   

  תגובות חריפות במערכת הפוליטית על שיתוף הפעולה שנחשף בין הליכוד למפלגות הערביות לאחר שדיל שנרקם בין הצדדים איפשר את אישורו של מועמד הליכוד לתפקיד מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן.

   

  המועמד לראשות מפלגת העבודה, איציק שמולי, תקף הבוקר (ב') באולפן ynet את התנהלות הליכוד ואת הדיל שנרקם ואמר: "זה דבר מאוד מוזר לנוכח ההתקפה, ההסתה והניסיון לעשות דה-לגיטימציה לאזרחים הערבים מצד נתניהו ושלוחיו. זה דבר שהוא בלתי מוסבר בעליל".

  איציק שמולי (צילום: דולב ג'ולי)
  "אסור ליצור משוואה של דמוקרטיה תמורת סניף דואר". שמולי(צילום: דולב ג'ולי)

  "בסוף אני חושב שגם הנציגים בכנסת מחויבים להבין שהקרב האמיתי הוא על הדמוקרטיה, על הצורך שלהם לשמור על שוויון אזרחי. יש דברים שלא עושים גם עבור סניף דואר ובסופו של דבר ההתקפה האמיתית היא עליהם, זו ההסתה, זה הניסיון להוציא אותם ממרחב הלגיטימיות. יש בעיה של הזנחה. אני מחויב גם כן לפתרון של הדבר הזה, אבל אסור למכור את העניין הזה".


  שמולי טוען כי היו סימנים מאחורי הקלעים לשיתוף הפעולה בין הליכוד לערבים והוסיף: "צר לי על זה, כי בסופו של דבר ברור שמה שקורה מצד נתניהו מאז הבחירות הקודמות זה התקפה וניסיון של דה-לגיטימציה לאזרחים הערביים במדינה. כן יש בעיה של הזנחה, אבל אסור ליצור משוואה של דמוקרטיה תמורת סניף דואר".

   

  אולי הם מבינים שדה-לגיטימציה זה חלק מפוליטיקה, ודווקא עליכם הם לא כל כך סומכים?

  "אני לא מעודד הסתה ואני לא מוכר בתמורה לזה את הדמוקרטיה. אני לא עושה את הדברים האלה. ובסופו של דבר אני חושב שיש כאן קו אדום שאסור לנציגים הערבים בכנסת לחצות. כדי לנצח בבחירות, אנחנו נדרשים לשיתוף פעולה בין האזרחים הערבים למחנה שלנו".

  בנימין נתניהו איימן עודה (צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי)
  שיתפו פעולה לאישור מועמד הליכוד למבקר המדינה? נתניהו ועודה(צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי)

  אבל הם חצו אותו כבר. כנראה שני חברי כנסת מסיעת רע"מ כבר עשו את זה.

  אני מאוד מקווה שזה יסתכם בהצבעה על מבקר המדינה ולא יגלוש לדברים אחרים. אני לא חושב שהאזרחים הערבים מסתכלים על השיתוף פעולה הזה, והם יותר מדי שמחים. אי אפשר להשלים עם דה-לגיטימציה לאזרחים הערביים, ולשתף פעולה עם מי שמחולל את אותו ניסיון של דה-לגיטימציה.

   

  כשראית את ההצבעה הזאת של מבקר המדינה הבנת מיד שזה שני חברי כנסת של המפלגות הערביות?

  "לא, אני לא רוצה להטיל דופי באף אחד באופן אישי. אני בעצמי לא יודע מי מחברי הכנסת בסיעות הערביות לא הצביע עם האופוזיציה וחצה את הקווים. בכל מקרה זו תופעה. ברור שהיו פה מספר חברי כנסת, וצריך לשים פה קו אדום מאוד ברור. הבחירות בעוד כמה שבועות, ואם נתניהו יעלה לשלטון תמשך המגמה המסוכנת של סימון האזרחים מבפנים רק בגלל דעתם וזהותם והאזרחים הערבים יהיו שוב הראשונים להיפגע".

   

   

  ח"כ זוהר: "שיתופי פעולה עם האופוזיציה זה לא דבר חדש"

  גם ח"כ מיקי זוהר מהליכוד התייחס לנושא באולפן ynet ואמר: "אני רוצה להזכיר שהייתה הצבעה חשאית. בדמוקרטיה כשיש הצבעה חשאית, אין כוונה לגלות מה כל אחד הצביע. זו המטרה של הצבעה חשאית. יכולנו לעשות את זה בהצבעה גלויה, אבל החוק קובע שזאת הצבעה חשאית. נכון שהיו חברי כנסת מהאופוזיציה שהצביעו בעד מועמד מהקואליציה, ושיתופי פעולה בין קואליציה ואופוזיציה זה לא דבר חדש. זה דבר שהיה במהלך השנים האחרונות".

   

  אבל יש אופוזיציה ויש אופוזיציה. יש אופוזיציה נניח אם זה היה כחול לבן, ויש שני חברי כנסת מסיעת רע"מ שהיא גם סיעה יחסית קיצונית בתוך המפלגות הערביות. אתה יכול להגיד לנו שלא היה שיתוף פעולה כזה?

  "לא אתם ולא אני יכולים לדעת מה כל אחד הצביע מאחורי הפרגוד. זו הייתה הצבעה חשאית, ולכן את לא יכולה לדעת ולא יכולה לקבוע מי הצביע מה".

  מיקי זוהר במליאה שמתכנסת לקראת הצעת החוק של פיזור הכנסת (צילום: אלכס קולומויסקי)
  "שיתופי פעולה עם האופוזיציה היו קיימים לאורך כל השנים". מיקי זוהר(צילום: אלכס קולומויסקי)

  רגע אז אתם לא משתפים פעולה עם חברי הכנסת הערבים?

  "שיתופי פעולה עם האופוזיציה היו קיימים לאורך כל השנים, וגם יהיו קיימים בשנים הבאות. בסוף יש שמאל ויש ימין. בשמאל אנחנו יודעים מי עומד בראש, זה בני גנץ ויאיר לפיד, והם רוצים לשתף פעולה להקמת ממשלה יחד עם המפלגות הערביות".

   

  אבל בינתיים כחול לבן לא שיתפו פעולה עם המפלגות הערביות, ואילו אתם כן.

  "לכחול לבן לא ניתנה שום אמצעות להקים ממשלה, ואנחנו מנענו את זה באמצעות חוק פיזור הכנסת. אם לא היה חוק פיזור הכנסת, הם היו יכולים להקים ממשלה, והם לא קיבלו את ההזדמנות הזאת לשמחתנו. לכן את לא יכולה לדעת איזה שיתופי פעולה הם היו יוצרים מול המפלגות הערביות".

   

  תם עידן "הערבים נוהרים לקלפיות באוטובוסים"? תם עידן "ביבי או טיבי"?

  "אין עידן 'ביבי או טיבי' או 'הערבים נוהרים לקלפיות'. אלה דברים שבסופו של דבר לא מאפיינים עידנים. הם מאפיינים התנהלות מסוימת של חברי האופוזיציה בשנים האחרונות".

   

  שרת התרבות והספורט מירי רגב שללה את הדיווח על שיתוף הפעולה עם הערבים הבוקר בפתח ישיבת הממשלה ואמרה: "לא היה שיתוף פעולה עם חברי כנסת ערבים. אותן מפלגות שרואות את המדינה כמדינת כלל אזרחיה. אותן מפלגות ערביות שמסיתות נגד מדינת ישראל. יולי-אוגוסט משעמם אז ממציאים כותרות".

   

  ח"כ יאיר לפיד אמר בישיבת סיעת כחול לבן: "אתמול גם התבשרנו שנתניהו עושה נסיון פתטי לבטל את הבחירות. אחרי שהוא הוביל לבחירות מיותרות לגמרי, הוא נבהל. וכשנתניהו נבהל הוא תמיד מחפש קומבינה. הוא נבהל בצדק. כי הוא מבין שהוא הולך להפסיד. כל הנסיונות שלו לפרק את כחול לבן לא הצליחו. אנחנו פה ביחד. אנחנו פה בשביל לנצח". 

   

  ישי פורת ויובל קרני השתתפו בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים