שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  בגלל איחור של משרד העבודה - אתרי הבנייה בארץ בסכנת השבתה

  משרד העבודה התעכב בהגשת תוכנית הכשרה לעוזרי בטיחות בנדל"ן ורק 900 מתוך 8,000 שדרושים לענף הוכשרו. זה לא מנע מפקחים של המשרד להשבית השבוע אתרי בנייה "בשל היעדר עוזר בטיחות"

  משרד העבודה החל השבוע לסגור אתרי בנייה מסוכנים בהיעדר עוזרי בטיחות, וביום אחד בלבד סגר 27 מתוך 30 אתרים במודיעין ובאשדוד. הצעד חשוב לצורך מיגור תאונות העבודה, שלעיתים תוצאותיהן קטלניות, אך האם היה בכלל זמן להכשיר עוזרי בטיחות?

   

  למ"ס: מספר התחלות הבנייה צנח ב-22% ברבעון הראשון של השנה

  משרד העבודה ילחם בזיוף רישיונות מפעילי העגורנים

  פיגומים רעועים ומנופאים ללא הסמכה: בדרך לאסון הבא באתרי הבנייה

   

  >> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו 

   

  עוזרי בטיחות הם עובדים בעלי ניסיון של שנתיים לפחות, וחובה למנותם בכל אתר ששטחו גדול מ-1,000 מ"ר או שהמבנה מתנשא מעל שבע קומות. החוק אמנם עבר בנובמבר אשתקד, אבל משרד העבודה איחר לשלוח סילבוס להכשרה לחוק, ושלח אותו רק באפריל השנה.

  אינפו כלכלה ליקויי בנייה ()

  החוק נכנס לתוקף בסוף מאי, ומתוך 8,000 עוזרי בטיחות הנדרשים היום לאתרי הבנייה, הוכשרו בקושי 900 עד היום. המשמעות היא, וכך מזהיר גם גורם בכיר במשרד השיכון, שהמהלך עלול להשבית את רוב אתרי הבנייה בארץ. כבר בחודש מרץ האחרון מנהלת האגף הטכני בהתאחדות בוני הארץ, חמוטל בן יעקב, הוציאה מסמך אל משרד העבודה ובו כתבה כי, "אנחנו מוטרדים מכך שבמועד תחילת החוק אתרים רבים יהיו ללא עוזרי בטיחות".

  אינפו כלכלה ליקויי בנייה ()

  הכיתות חצי ריקות

  על אף מיעוט עוזרי הבטיחות שהוסמכו, המשרד יצא למבצע אכיפה, ו-27 האתרים שנסגרו לא ייפתחו עד שלא ימונו בהם עוזרי בטיחות, בהוראת שר העבודה והרווחה חיים כץ. לדברי המפקחים, רמת הבטיחות באתרים הייתה ירודה ומסכנת חיים.

  אינפו כלכלה ליקויי בנייה ()

  איציק מויאל, יו"ר עובדי הבניין בהסתדרות, טוען שיש מחסור בכיתות לימוד ובקורסים - אולם במשרד טוענים בתגובה שהכיתות חצי ריקות וכי הקבלנים לא שולחים את העובדים. בסכנין לדוגמה, אחת הערים שמספקות כוח אדם רב לענף הבנייה, אמור היה להתחיל קורס ב-1 ביולי, והוא בוטל עקב אי-היענות.

   

  "יש לא מעט קורסים שאין להם נרשמים, למרות שפורסמו. התאחדות בוני הארץ לא באמת משווקת את הקורסים", אומר בכיר בענף, המעורב בארגון הקורסים.

  "אחרת לא ניתן להסביר איך אין נרשמים. חלק גדול מהקבלנים לא רוצים לבזבז ימי עבודה ובונים על לחץ שיופנה אל הרגולטור למשוך זמן".

   

  איל בן ראובן, ממונה תיק הבטיחות בהתאחדות ומי שהעביר את חובת עוזרי הבטיחות כחבר כנסת, דווקא אומר שהם "דוחפים בכל הכוח כדי למלא את החוק", ובמקביל יעבירו לקבלנים חוברת הדרכה למעקב ופיקוח בטיחות עצמי. בנוסף, ההתאחדות פועלת לאפשר לאתרים למנות עוזרי בטיחות זמניים שיסייעו בענייני בטיחות עד ההכשרה הפורמלית.

   

  שלילת רישיון בדרך

  במשרד העבודה מסרו שאם לא נדרש צו בטיחות, תינתן אופציה להשמת עוזר בטיחות בתוך שלושה חודשים. המוסד לבטיחות וגהות מוסיף שכחלק מפעילותו, מגיעה ניידת אל אתרי הבנייה ומדריך דובר ערבית מציע הדרכת בטיחות במקום, אבל הקבלנים לא מאפשרים זאת במקרים רבים.

   

  השבוע התרחשה הדגמה למה שעלול להפוך למגיפה: מפקחי הבטיחות במשרד העבודה יצאו לפעילות אכיפה שבמהלכה נסגרו 27 אתרי בנייה בצווי בטיחות מיידיים (הפסקת עבודה עד לתיקון הליקויים). הקבלנים חויבו במינוי ממונה בטיחות לאלתר ובעוזרי בטיחות. בנוסף על סגירת האתרים, מ"מ מפקח העבודה הראשי, אריק שמילוביץ', זימן בעלי תפקידים בחברות המפעילות את האתרים לבירור אודות הליקויים שנמצאו.

   

  במשרד השיכון מתכננים בימים אלו גם סגירת אתרים משלהם באמצעות רשם הקבלנים. החוק יתוקן כך שיתאפשר לרשם הקבלנים לשלול את רישיונו של קבלן שבאתר הבנייה שלו אירעה תאונה שגרמה למוות. שלילת הרישיון תהיה אוטומטית ל-30 יום.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אתר בנייה. מחסור בעוזרי בטיחות
  צילום: shutterstock
  מומלצים