שתף קטע נבחר

תחת אבטחה כבדה: ועידת בחריין נפתחת

ב"סדנה הכלכלית", שאותה יזם הבית הלבן, יושק החלק הכלכלי של "עסקת המאה" של טראמפ, שעיקרו השקעות של 50 מיליארד דולר בכלכלה הפלסטינית. עם זאת, גורמים רבים מביעים ספקנות לגבי מידת הצלחתו. הרשות הפלסטינית מחרימה את האירוע ולא ינכחו בו גם נציגים רשמיים מישראל. בגדה ובעזה צפויות הפגנות נגד הממשל האמריקני

"הסדנה הכלכלית" שאותה יזם הבית הלבן תיפתח היום (יום ג') במנאמה, בירת בחריין שבמפרץ הפרסי, ותימשך יומיים. בוועידה, שמתקיימת בחסות מלך בחריין, יושק החלק הכלכלי של "עסקת המאה" של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שעיקרו השקעות של 50 מיליארד דולר במשך 10 שנים בכלכלה הפלסטינית. מי שצפוי להציג את התוכנית הוא יועצו הקרוב של הנשיא, ג'ארד קושנר, שינאם מחר.

  

 

אלא שבוועידה שעוסקת בסכסוך הישראלי פלסטיני לא יהיו לא נציגים ישראלים או פלסטינים רשמיים. הרשות הפלסטינית מחרימה את האירוע ובמקביל לו צפויות הפגנות נגד הממשל האמריקני בגדה ובעזה.

 

האמריקנים טענו כי לוועידה אמורים להגיע מספר משמעותי של אנשי עסקים פלסטינים, ומנגד הבית הלבן הזמין קומץ ישראלים, בעיקר אנשי עסקים וגורמי חברה אזרחית.

 

בין המוזמנים הישראלים נמצא אלוף (מיל') יואב פולי מרדכי, לשעבר מתאם פעולות הממשלה בשטחים ומנכ"ל המרכז הרפואי שיבא, ד"ר יצחק קרייס; מנכ"ל נוקיה ישראל אריק טל - שמשתף פעולה עם פלסטינים בהקמת רשתות תקשורת בשטחים; שלומי פוגל, איש העסקים הישראלי מבעלי קבוצת אמפא, מספנות ישראל וגולד בונד; היזם החברתי ידין קאופמן; הפילנתרופ ואיש העסקים המיליארדר סילבן אדמס, והיזמית החברתית נטע קורין.

 

ג'ארד קושנר יועץ בכיר לנשיא ארצות הברית ב בית הלבן בנימין נתניהו ו דונלד טראמפ (צילום: רויטרס)
ג'ארד קושנר בין נתניהו וטראמפ(צילום: רויטרס)

כמו כן משתתפים בוועידה נציגים בדרג זוטר ממדינות ערב כגון שרי כלכלה ומנכ"לי משרדי כלכלה. עוד ישתתפו בוועידה שגרירים של מדינות זרות בבחריין. גם סין ורוסיה שבתחילה הודיעו שיחרימו את הועידה הודיעו שישלחו נציג בדרג זוטר.

 

המשתתפים בוועידה מתקשים להאמין שתצא ממנה בשורה אמיתית, ו"סקפטיות" צפויה להיות מילת המפתח. מאז פורסמה התכנית הכלכלית של הבית הלבן מומחים לנושא הביעו ביקורת על פרסום הפרק הכלכלי לפני החלק המדיני.

 

ואכן – הממשל האמריקני מציג חזון שבלעדי החלק המדיני של התכנית – לא יקרום עור וגידים. ולכן גם ספק רב אם האמריקאים יצליחו לגייס את סכומי הכסף האדירים שהם מבטיחים לפלסטינים ולמדינות ערב. גורם מדיני אמר: "איזו מדינה תסכים לתרום מאות מליוני דולרים לשיקום הכלכלה הפלסטינית כאשר הרשות מחרימה את הבית הלבן ולא מוכנה לשתף פעולה. אנשים לא יזרקו כסף".

 

ג'ראד קושנר בביקור בסעודיה (צילום: AP)
קושנר בביקור בסעודיה לפני כחודש. "סקפטיות גדולה"(צילום: AP)

הוועידה תתקיים במלון "ארבע העונות" במנאמה תחת אבטחה כבדה. הבחריינים אומנם הם המארחים אך האמריקנים ינהלו את ההצגה. בבית הלבן הזמינו משלחת קטנה של כתבים ישראלים ואולם כהרגלם נהגו מדיניות של הפרד ומשול בתקשורת הישראלים וקבעו את זהותם של הכתבים שיגיעו לועידה והחרימו שורה של כלי תקשורת מרכזיים.

 

התוכנית: תרומות ופרויקטים עסקיים

טרם פתיחת הוועידה בבחריין, חשף הבית הלבן את החלק הכלכלי של "עסקת המאה". לפי התוכנית, יגויסו כאמור תרומות בסך 50 מיליארד דולר ממדינות ומשקיעים, כש-28 מיליארד מתוכם יועברו לרשות הפלסטינית ולרצועת עזה; 7.5 מיליארד יועברו לירדן, 9 מיליארד למצרים ו-6 מיליארד ללבנון.

  

לפי התוכנית, יוקמו 179 פרויקטים עסקיים ופרויקטים העוסקים בשיפור תשתיות. יותר ממחצית סכום התרומות, 28 מיליארד דולר, ישמש למימון פרויקטים בשטחי הרשות הפלסטינית לאורך 10 שנים, כששאר הסכום ישמש לפרויקטים במצרים, לבנון וירדן. חלק מהפרויקטים יהיו בחצי האי הסיני, כשההשקעות יכולות לשפר את חיי תושבי עזה הסמוכה.

  

במסגרת ההשקעה בשיפור התשתיות צפוי שדרוג של קווי החשמל ממצרים לרצועת עזה, במטרה להגביר את זרימת החשמל לרצועה. בנוסף, התוכנית קוראת למציאת שימושים טובים יותר לאזורי תעשייה מצריים בניסיון לעודד את המסחר בין עזה, מצרים, הגדה המערבית וישראל. התכונית מציעה גם תמיכה בהרחבת הנמל בסואץ והגדלת התמריצים הכלכליים למה שהגדר כ"חממת סחר" באזור תעלת סואץ.

  

שלשום התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו להצעה האמריקנית, ואמר כי "נשמע אותה באופן הוגן ופתוח". בסיור שערך בבקעת הירדן עם היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן ג'ון בולטון, אמר לו נתניהו כי "בכל הסכם שלום עתידי עמדתנו תהיה שנוכחותה של ישראל כאן חייבת להימשך - למען ביטחונה של ישראל, ולמען ביטחון כולם". הוא תקף גם את הפלסטינים, שכאמור שוללים את התוכנית ואת הוועידה. "אינני יכול להבין איך הפלסטינים שללו את התוכנית לפני שאפילו שמעו מה יש בה".


פורסם לראשונה 24/06/2019 23:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
גא'רד קושנר. יציג את התוכנית הכלכלית
צילום: AP
מומלצים